Domů     Odhalená tajemství jeskynních maleb: Stal se býk v neolitu symbolem mužství?
Odhalená tajemství jeskynních maleb: Stal se býk v neolitu symbolem mužství?
17.11.2018

Profesor antropologie David Lewis Williams z jihoafrického Johannesburgu si myslí, že naši předkové nekreslili na zdi jeeskyní skutečná zvířata nebo lidi, ale svoje představy.

„Stěny jeskyně byly pro pravěkého člověka bránou oddělující běžný svět od světa duchů,“ tvrdí přesvědčivě.

Začátek neolitu (mladší doba kamenná, trvající na Předním Východě asi 7000 – 3500 př. n. l., ve střední Evropě 4500 – 2000 př. n.

l.), kdy obyvatelé naší planety začínají pěstovat zemědělské plodiny a chovat dobytek, dokonce nepřisuzuje praktickým, ale duchovním potřebám. Zkrocení divoké zvěře je podle něho záležitostí šamanů, kteří tak dávali najevo svoji tajemnou moc.

Barva je u maleb nesmírně důležitá. Do červené se přidává krev zabitého zvířete, která údajně má zázračnou sílu.
Barva je u maleb nesmírně důležitá. Do červené se přidává krev zabitého zvířete, která údajně má zázračnou sílu.

Pohled uvádí do extáze

Jeskynní malby rozhodně nejsou pouhou dekorací, ale mají svůj skrytý význam. „Jestliže povrch skály měl význam jakožto hmatatelné rozhraní mezi dvěma světy, jaký význam lidé přikládali tomu, že na něj malovali obrazy? Jaký význam měla barva?

A jaký vztah byl mezi výrobou barviv, malířskou tvorbou a účinkem maleb na diváka?,“ ptá se Lewis-Williams a vzápětí si odpovídá.

Jako barvivo lidé často používají rozemletý prášek z krevelu (železná ruda) smíchaný s krví právě zabitého oryxe (druh velké antilopy). Rozžhavení krevelu do ruda a jeho rozemletí má na starosti žena, a musí to udělat venku za měsíčního úplňku.

I tady vidíme symboliku, protože krev podle primitivních kmenů má zázračnou sílu. Pravěcí šamani nenavazují kontakty s duchovním světem jenom při tanci, během uzdravujících rituálů, či ve snech, ale také pohledem na výtvory skalního umění!

Paroží má také svoji symboliku, znázorňuje sílu.
Paroží má také svoji symboliku, znázorňuje sílu.

Dobrý člověk získá nadpřirozenou moc

Stařena z afrických Dračích hor s kořeny Sanů (kmen Křováků, zbytky jejich potomků dodnes žijí v afrických pouštích a polopouštích) nás přesvědčuje o neuvěřitelných schopnostech skalního umění:

„Ze skalních maleb mohou lidé čerpat energii. Jestliže dobrý člověk položí ruku na obraz oryxe, vstřebá jeho zvláštní schopnosti do sebe.“ Rozkládá svoji ruku nad malbou, až ji celou překryje. „Zlý člověk ale na dotek krutě doplatí.

Ruka se mu přilepí, on zeslábne a nakonec zemře,“ upozorňuje. Její slova potvrzují význam doteku, na spoustě skalních stěn totiž najdeme nejenom obrázky, ale i barevné skvrny po lidských rukou. Sanové dokonce kolem lidských i zvířecích postav vytvářejí určitou svatozář.

Býci znázorňují mužství, proto se na skalních malbách objevují velmi často.
Býci znázorňují mužství, proto se na skalních malbách objevují velmi často.

Zvířata jsou rádcem

„Když muž dostatečně snil v přípravě na akt, při němž mu bude propůjčena moc, všechna zvířata představující jeho podíl se shromáždila na kopci poblíž skrýše.

Onen muž tam byl také a zvířata otevřela vnitřní prostor a řekla mu, aby vstoupil,“ líčí současný americký archeolog David Whitley. V jeskyni zůstane muž čtyři dny. Nikdo netuší, kde je, proto ho jeho kmen jde hledat.

Zvířata mu říkají, co má dělat a tančí s ním celou noc. Propůjčí mu odznaky moci, které „se na něm prostě objevily, nikdo nevěděl, kde se vzaly.“ Po čtyřech dnech se vrací zpátky.

Noc, světlo ohně a stíny na stěnách umocňují atmosféru, malby se také obvykle nacházejí na nepřístupných místech jeskyní.

Objevují se i bojové scény. Inspirací pro ně jsou každodenní války mezi kmeny.
Objevují se i bojové scény. Inspirací pro ně jsou každodenní války mezi kmeny.

S potencí býka

Původní obyvatelé Severní Ameriky věřili, že skalní umění jsou díla šamanů, malujících duchy ze sna. Skály byly úkrytem, kde si šamani schovávali své pomůcky a kam chodili meditovat.

Zobrazení lidí na neolitických malbách se od paleolitu (starší doba kamenná cca 2,5 miliónu – 8000 př. n. l.) liší. Teď je mnohem jednodušší, ovšem přibývají i bojové scény inspirované každodenním životem, který přinášel i války mezi jednotlivými kmeny.

Roste ovšem význam zvířecích maleb. Archeologové argumentují, že býk je tak často zobrazován kvůli své potenci – je symbolem mužství. Rohy zubra zase značí obrovskou sílu a vitalitu, ze které lidé čerpají.

„Dobytek, většinou skot, je nejčastějším zobrazovaným zástupcem z říše zvířat a v 78 % mu nechybí rohy,“ poznamenávají k malbám a dalším artefaktům americké archeoložky Nerissa Russelová a Kathryne C. Twissová.

Foto: wikipedia..org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem HISTORY REVUE.
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno