Nějakých 7,482 miliard. Zhruba tolik lidí se v tuto chvíli prochází po světě (dalších šest je ve vesmíru na ISS. Každý s rozdílným apetitem a ještě rozdílnější představou o životním stylu.
Zatímco jeden se cítí jako vitarián, druhý se hlásí k frutariánům a další zhltne vše, co se mu přistane na talíři…
Jídelníček inspirovaný 2 miliony let před naším letopočtem, kdy chlupatí Homo habilis sbírají kořínky a zvířata nechávají ve velkém prohánět se po pláních, nedává moc prostor fantazii. I přesto se k němu dnes upíná čím dál víc strávníků po celém světě.
Jen v roce 2013 jde o nejzadávanější hubnoucí dietu na vyhledávači Google! Zatímco jedni věří, že „ohlodávat“ kosti a sbírat rostliny máme v povaze, druzí varují před škálou zdravotních nevýhod. Jak to tedy s námi vlastně je?
Tělo jako lunt
V minulosti je kultura stravování velice jednoduchá. Co nezbude po šelmách, to člověk zručný neměl. Zbytky mršin tvoří zhruba 80 % denní potravy jeskynních mužů i žen. Zbylých 20 % představují kořínky, houby nebo rostliny.
Podle paleo příznivců je organismus na tento typ stravy geneticky naprogramován. Vše, co do sebe ládujeme od osvojení zemědělství, nám jen zbytečně škodí a přispívá ke vzniku civilizačních chorob.
Strašáky v podobě cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo obezity dřív vůbec neznají. Zbavení se všech neduhů proto nebylo nikdy snadnější…
Vzkříšená minulost
Za probuzením dávných chutí stojí gastroenterolog Walter L.Voegtlin, který roku 1975 vydává svou knihu The Stone Age Diet, v níž člověka popisuje jako klasického masožravce, jehož strava by měla sestávat hlavně z bílkovin a tuků.
O zhruba 10 let později na myšlenku navazuje dvojice S. Boyd Eaton (*1938) a Melvin Konner (*1946), popisující pozitivní vliv této stravy na civilizační onemocnění.
Boom ale nastává až s novým tisíciletím, kdy lidé začínají vyhledávat jídelní alternativy na internetu. Do České republiky trend proniká teprve v roce 2011.
Chuťová opatření
Ke snídani či svačině ovoce a zeleninu, zato k večeři pořádný flák masa. Žádné odměřování porcí nebo počítání kalorií. Úpravě masa se navíc meze nekladou, ať už se dusí, griluje či vaří.
Veškeré mléčné výrobky naprosto tabu, stejně jako cukry, polotovary, nebo alkohol. Ti, kteří chtějí být ještě radikálnější, konzumují maso syrové. Ideálně se stravování rozloží do dvou větších porcí, během nichž má tělo dostatek času na vytrávení.
Celý zázrak má však jeden háček. V paleolitu jsou lidé neustále v pohybu, průměrný muž denně ujde i 19 km! Dieta proto nestojí jen na změně jídelníčku.
Jez si, co chceš!
Pro omezený příjem sacharidů, které mohou vést k únavě a nedostatku energie, začíná být paleo trnem v oku odpůrcům. Poukazují především na skutečnost, že si pravěký člověk nemohl vybírat, co bude jíst, natož v jakém množství.
Pod pomyslnou lupu se dostává i věk našich předků. Tím, že se dožívají v průměru 30 let, údajně nemají šanci do mnoha nemocí „dorůst.“ Pozor je nutné si dát i při konzumaci syrového masa, kvůli škodlivým bakteriím. Vše ale nakonec stojí na úhlu pohledu.
Nejde totiž o klasickou dietu, ale životní styl, který si každý může upravit podle svého.