Domů     Na cestu si raději přibalte i padák: Prohlédněte si nejextrémnější lanovky světa!
Na cestu si raději přibalte i padák: Prohlédněte si nejextrémnější lanovky světa!
12.10.2018

Kabina se podezřele pohupuje a vy napjatě posloucháte, jak pohon lanovky skřípe na ocelovém laně. Právě ono je tím jediným, co vás drží nad strmou propastí. Ani informace o tom, jak vyspělé je zabezpečení a co všechno lano vydrží, vám na klidu nepřidají.

Cesta na obří homoli cukru

Kde: Rio de Janeiro, Brazílie

Výška: 528 metrů

Délka: 1 400 metrů

Hora Sugarloaf v zálivu u města Rio de Janeiro dostala jméno po svém tvaru připomínajícím homoli cukru a lanovku tu zřídili již v roce 1912, naštěstí byla za tu dobu několikrát modernizována, protože její kabina se houpá nad vrcholky skal ve výšce přesahující 300 metrů.

Je také jedinou lanovkou na světě, která má kompletně prosklené stěny ze speciálního umělého skla. Na více než kilometr dlouhé cestě ji drží jen 5 centimetrů silná ocelová lana spletená z 98 pramenů.

Lanovku pohání elektromotor, který ji dokáže rozhýbat až na 30 km/h. Cesta na vrchol tak trvá jen několik minut.

Místo, kde se rodí slunce

Kde: Mérida, Venezuela

Výška: 4 766 metrů

Délka: 12 500 metrů

Seznamte se s nejvyšší osobní lanovkou na světě, kterou najdete v jihoamerické Venezuele.

Systém 4 na sebe navazujících lanovek z Meridy k andskému štítu Pico Espejo vás vynese do nadmořské výšky 4766 metrů, což je srovnatelné s vrcholem evropského Mont Blancu.

Lanovka byla vybudována Francouzi v roce 1959 a patří jí řada dalších světových rekordů, například nejvyšší převýšení spojených lanovek dosahující 3191 metrů či volné rozpětí lan bez podpěry přes 3 kilometry.

V roce 2008 začala její přestavba a při znovuotevření byla pojmenována na Mukumbari, což znamená Místo, kde se rodí slunce.

Rekordní lanovku zasáhla v roce 1991 tragická nehoda? Na posledním úseku prasklo totiž lano a kabina se zřítila z výšky téměř 20 metrů. Dva lidé při nehodě zahynuli.
Rekordní lanovku zasáhla v roce 1991 tragická nehoda? Na posledním úseku prasklo totiž lano a kabina se zřítila z výšky téměř 20 metrů. Dva lidé při nehodě zahynuli.

Z jeskyně kolmo k nebesům

Kde: Hua Šan, čína

Výška: 2 086 metrů

Délka: 4 200 metrů

Skalnatý masiv s poetickým názvem Květinová hora proslavily prastaré budhistické chrámy a také pro horolezce velmi nebezpečné stěny. Vy se ale nahoru škrábat po laně nemusíte. Funguje tu totiž neobyčejná lanová dráha.

Nejen, že je zřejmě jedinou na světě, která má stanici v jeskyni, tedy vytesanou přímo do úbočí skály, ale velkou část své 20 minut trvající cesty stoupá téměř kolmo vzhůru.

Pod kabinou, která pojme jen 8 cestujících, se v tu chvíli otevírá stovky metrů hluboká propast.  Lanová dráha byla spuštěna v roce 2013 a patří k nejmodernějším na světě, dokáže přepravit 1500 lidí za hodinu.

Na hoře se nachází stezka z dřevěných desek, která se vine přímo kolem útesu a místo zábradlí tu je jen řetěz přichycený ve skále.
Na hoře se nachází stezka z dřevěných desek, která se vine přímo kolem útesu a místo zábradlí tu je jen řetěz přichycený ve skále.

Tramvaj do sněhového pekla

Kde: Jackson Hole, USA

Výška: 1 266 metrů

Délka: 3 799 metrů

Mezi profesionálními lyžaři je resort Jackson Hole v americkém Wyomingu pověstný. Čím? Těmi nejzrádnějšími a nejnebezpečnějšími sjezdy.

Všechny trasy tu mají označení černá sjezdovka, a aby se to nepletlo, jejich obtížnost navíc rozlišují podle počtu diamantů za názvem. Místo je proslulé ale také svou extrémní lanovkou, která šplhá do nadmořské výšky přes 3 000 metrů na vrchol hory Rendezvous.

Kabina lanovky je oproti jiným přímo obrovská a pojme téměř 100 lidí, na vrchol hory se přitom dokáže vyšplhat za pouhých 10 minut.

lanovka může pojmout až 100 lidí.
lanovka může pojmout až 100 lidí.

Nejstrmější cesta na vrchol

Kde: Zugspitze, Německo

Výška: 2 950 metrů

Délka: 4 450 metrů

Lanovka z německého městečka Ebisee na vrchol známé hory Zugspitze drží jedno zajímavé evropské prvenství, je to totiž nejstrmější lanovkou na kontinentu. Na trati dlouhé téměř 4 a půl kilometru totiž vystoupá skoro 2000 metrů do výšky.

Na paty jí ovšem šlape její rakouská konkurentka, která na stejný vrchol míří z tyrolské strany. Překonává při tom 1717 výškových metrů. Dá se tedy říci, že na vrchol Zugspitze vede opravdu strmá cesta.

Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.

Zugspitze je nejstrmější lanovka v Evropě.
Zugspitze je nejstrmější lanovka v Evropě.

Na ocelovém laně do nebeské brány

Kde: Tianmen, Čína

Výška: 1 519 metrů

Délka: 7 000 metrů

Výlet kabinou na vrchol čínské hory Tianmen považují jedni za nejúžasnější zážitek, slabší povahy tvrdí, že je jen nezapomenutelný. Lanovková dráha patří k těm nejdelším na světě a svým pasažérům nabízí nevšední svezení.

Největší povolené stoupání je totiž u lanovek nastaveno na 45°, tato čínská v určitých místech dosahuje stupňů 38. K tomu si přidejte stametrové propasti a vrcholky okolních hor skryté v mlze. Celá cesta trvá okolo půl hodiny.

Komu by to bylo málo, může na vrcholu hory vyrazit na stezku okolo útesu, která je vytvořena jen z tvrzeného skla. Kolmá stěna mířící do hlubin je tu doslova na dosah ruky.

Lanovka patří k nejdelším na světě.
Lanovka patří k nejdelším na světě.
Foto: Shutterstock.com, wikipedie
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn