Je dobře známo, že po vyčištění zubů chutnají určité pokrmy a nápoje jinak. Nejmarkantnější změna chuti je u pomerančového džusu, který se v krátkém intervalu po vyčištění zubů stává v podstatě nepoživatelným. Ale proč tomu tak je?
Vysvětlení vlastně není nijak složitá. Látky obsažené v zubních pastách mají kromě čistícího účinku i jiné, řekněme vedlejší efekty. Například ovlivňují funkci chuťových pohárků na jazyku.
Tyto malé útvary nám dovolují rozeznávat a identifikovat širokou škálu chutí, od sladké až po kyselou. Na jazyku se jich může nacházet až 4 000. Proces rozpoznávání chutí trochu připomíná puzzle.
V momentě, kdy kousneme do jídla, uvolní se z něho částečky různých tvarů. Každý takový tvar znamená jinou příchuť. Všechny tyto příchutě pak dopadají na chuťové pohárky a vytváří v našem mozku celkovou chuť daného pokrmu.
Zubní pasta má však moc tato pravidla změnit.
A to konkrétně tak, že látky v ní obsažené otupí naše pohárky vnímající sladké, a naopak zbystří smysly pohárkům vnímajícím chuť kyselou. V kombinaci s kyselo-sladkým pomerančovým džusem je taková změna vnímání chutí až extrémně znatelná a právě díky je pak pomerančový džus odstraňován ze seznamů oblíbených snídaňových nápojů.
Pokud se ho však ani přesto nechcete vzdát, je řešení jednoduché. Čištění zubů si nechte až na čas po snídani.