Říká se mu mol, ale ve skutečnosti to mol vlastně není. Daří se mu jak ve starých spížích, tak i v nových kuchyních. Když se někde zabydlí, vždy je z toho poprask – a spousta zbytečně vyhozených potravin. Jak se tohoto otravného škůdce zbavit?
Malí hnědí motýlci, kteří poletují po bytě, vypadají na první pohled neškodně. Jenže jejich larvy nám přitom současně likvidují zásoby potravin ve spíži! Navíc jim chutná téměř všechno.
Milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.
Takzvaných potravinových molů je celá řada, patří mezi ně například zavíječi paprikový, moučný, čokoládový, datlový či skladištní, ale i makadlovka obilná nebo mol obilní.
Naše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.
Jak se k nám dostanou?
Moly si domů nejčastěji přineseme s nákupem. Proto je dobré potraviny, než je uložíme k ostatním, preventivně prohlédnout (sypké potraviny můžeme navíc pro jistotu prosít přes sítko). A že se to vyplatí!
Jakmile totiž tito malí motýlci naše zásoby jednou napadnou, zbavuje se jich jen velmi těžko, množí se neuvěřitelně rychle. Jenže i když se molů zbavíte ve své domácnosti, neznamená to, že jste se jich zbavili úplně.
Pokud totiž bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, mohou se k vám dostat i od sousedů, cestují totiž větracími šachtami. A pokud se stěhujete do staršího bytu, je možné, že už jsou v něm zabydleni trvale.
Záhadné triky a fígle potravinových molů
Pokud najdete housenky zakuklené v rozích skříněk nebo stěn, musíte se jich zbavit rychle. Škoda, kterou dokážou napáchat, se totiž opravdu může vyšplhat do vysokých částek.
Napadené potraviny je nutné vyhodit, protože kdekoliv v sáčku nebo nádobě mohou přežívat nakladená vajíčka. Potraviny se také často doporučuje skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných dózách.
Jenže moli jsou někdy schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokážou záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.
Jsou napadené potraviny zdraví nebezpečné?
Napadené potraviny moli samozřejmě znehodnocují tím, že je sami požírají a že do nich vyvádějí své potomstvo. Navíc v nich najdeme i jejich výkaly (v podobě malých kuliček), jemná, hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další pozůstatky hmyzu.
Tyto potraviny samy o sobě nebezpečné nejsou, takže po jejich konzumaci by se nám nemělo nic stát. U některých, zejména citlivějších, lidí ale mohou hmyzí zbytky vyvolat alergii.
Tento hmyz, stejně jako kterýkoliv jiný, pochopitelně také může přenášet bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů.
Jde ale pouze o přenos pasivní (hmyz se posadí na kontaminovanou potravu nebo výkaly, ty se mu nalepí na nožičky a on je pak přenese na danou potravinu), takže podle hygieniků je pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, jen minimální.
Jak se molů zbavit?
Nejprve důkladně prohlédněte všechny potraviny, moli mohou svá vajíčka naklást kamkoliv. Při jakémkoliv sebemenším náznaku jejich přítomnosti (například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu), potravinu okamžitě vyhoďte.
Pak použijte vhodný prostředek k likvidaci molů. Při jeho výběru buďte ale opatrní (budete ho používat v místě, kde se nacházejí i jiné potraviny). Chemickým přípravkům se raději vyhněte. Bezpečnější, a také jistější, jsou lapače na bázi feromonů.
Obsahují totiž sexuálně vábící látky (tzv. feromony), které lákají samečky, a ti se pak na lapač přilepí. Jenže bez samečků se zase nerozmnoží samičky, takže celá populace ve vašem bytě postupně vyhyne.
Lapače jsou běžně k dostání v drogeriích a stojí kolem 25 korun. Nemají žádný zápach (člověk hmyzí feromony necítí) a jsou opravdu účinné.
Rady našich babiček
A protože domácí škůdci trápí lidstvo po generace, kolují ve společnosti i zaručené babičkovské tipy na to, jak s moly zatočit přirozenou cestou.
Můžete třeba zkusit dávat na dno dóz s potravinami bobkový list, do mouky vhodit pár kuliček černého pepře nebo po bytě rozvěsit čerstvou levanduli. Součástí receptů našich babiček jsou i obyčejné noviny, protože molům prý nevoní tiskařská čerň.
Podobně účinně prý působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo nebo docela obyčejné mýdlo. A pokud máte doma silného kuřáka, je velice pravděpodobné, že vaše domácnost přítomností mola netrpěla nikdy. Molům totiž silně vadí cigaretový kouř.
Jak mu předcházet?
Pravidelně uklízejte a umývejte skříňky a regály, které používáte ke skladování potravin. Prošlých či molem již napadených potravin se okamžitě zbavujte.
Nevytvářejte si zbytečné zásoby. Všeho moc škodí.
Pro uchovávání potravin používejte uzavíratelné nádoby a ukládejte je v chladu a suchu.
Jak ho vymýtit?
Zkontrolujte všechny potraviny (včetně sáčků s kořením, semínky apod.). Ty napadené ihned zlikvidujte.
Vykliďte skříňky na potraviny a velmi pozorně je prohlédněte. To platí i pro všechny kouty kuchyně, moli kladou vajíčka i do rohů místností a na zaprášená místa. Hledejte možný výskyt zakuklených housenek.
Nalezená vajíčka či housenky zlikvidujte mechanicky nebo vysavačem. Poté na místo nastříkejte prostředek proti lezoucímu hmyzu.
Po aplikaci nechte prostředek působit, ale skříňku nezavírejte. Po určité době ji důkladně vytřete.
Obaly s potravinami, které vracíte do skříňky, nejdříve zbavte prachu a všech usazenin (nejlépe vlhkým hadříkem). Pokud nemáte uzavíratelné nádoby, vložte sáčky se sypkými potravinami do igelitových pytlíků (zkontrolujte, zda nemají díry) a zavažte je.
Pokud se potravinový mol do 14 dnů znovu neobjeví, byli jste úspěšní. Většinou je ale bohužel nutné hubení potravinového mola opakovat, neboť patří k nejurputnějším škůdcům, s nimiž se v domácnosti potýkáme.