Domů     Jak se zbavit potravinového mola?
Jak se zbavit potravinového mola?
3.10.2018

Říká se mu mol, ale ve skutečnosti to mol vlastně není. Daří se mu jak ve starých spížích, tak i v nových kuchyních. Když se někde zabydlí, vždy je z toho poprask – a spousta zbytečně vyhozených potravin. Jak se tohoto otravného škůdce zbavit?

Malí hnědí motýlci, kteří poletují po bytě, vypadají na první pohled neškodně. Jenže jejich larvy nám přitom současně likvidují zásoby potravin ve spíži! Navíc jim chutná téměř všechno.

Milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.

Takzvaných potravinových molů je celá řada, patří mezi ně například zavíječi paprikový, moučný, čokoládový, datlový či skladištní, ale i makadlovka obilná nebo mol obilní.

Naše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.

Jak se k nám dostanou?

Moly si domů nejčastěji přineseme s nákupem. Proto je dobré potraviny, než je uložíme k ostatním, preventivně prohlédnout (sypké potraviny můžeme navíc pro jistotu prosít přes sítko). A že se to vyplatí!

Jakmile totiž tito malí motýlci naše zásoby jednou napadnou, zbavuje se jich jen velmi těžko, množí se neuvěřitelně rychle. Jenže i když se molů zbavíte ve své domácnosti, neznamená to, že jste se jich zbavili úplně.

Pokud totiž bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, mohou se k vám dostat i od sousedů, cestují totiž větracími šachtami. A pokud se stěhujete do staršího bytu, je možné, že už jsou v něm zabydleni trvale.

Záhadné triky a fígle potravinových molů

Pokud najdete housenky zakuklené v rozích skříněk nebo stěn, musíte se jich zbavit rychle. Škoda, kterou dokážou napáchat, se totiž opravdu může vyšplhat do vysokých částek.

Napadené potraviny je nutné vyhodit, protože kdekoliv v sáčku nebo nádobě mohou přežívat nakladená vajíčka. Potraviny se také často doporučuje skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných dózách.

Jenže moli jsou někdy schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokážou záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.

Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.
Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.

Jsou napadené potraviny zdraví nebezpečné?

Napadené potraviny moli samozřejmě znehodnocují tím, že je sami požírají a že do nich vyvádějí své potomstvo. Navíc v nich najdeme i jejich výkaly (v podobě malých kuliček), jemná, hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další pozůstatky hmyzu.

Tyto potraviny samy o sobě nebezpečné nejsou, takže po jejich konzumaci by se nám nemělo nic stát. U některých, zejména citlivějších, lidí ale mohou hmyzí zbytky vyvolat alergii.

Tento hmyz, stejně jako kterýkoliv jiný, pochopitelně také může přenášet bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů.

Jde ale pouze o přenos pasivní (hmyz se posadí na kontaminovanou potravu nebo výkaly, ty se mu nalepí na nožičky a on je pak přenese na danou potravinu), takže podle hygieniků je pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, jen minimální.

Jak se molů zbavit?

Nejprve důkladně prohlédněte všechny potraviny, moli mohou svá vajíčka naklást kamkoliv. Při jakémkoliv sebemenším náznaku jejich přítomnosti (například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu), potravinu okamžitě vyhoďte.

Pak použijte vhodný prostředek k likvidaci molů. Při jeho výběru buďte ale opatrní (budete ho používat v místě, kde se nacházejí i jiné potraviny). Chemickým přípravkům se raději vyhněte. Bezpečnější, a také jistější, jsou lapače na bázi feromonů.

Obsahují totiž sexuálně vábící látky (tzv. feromony), které lákají samečky, a ti se pak na lapač přilepí. Jenže bez samečků se zase nerozmnoží samičky, takže celá populace ve vašem bytě postupně vyhyne.

Lapače jsou běžně k dostání v drogeriích a stojí kolem 25 korun. Nemají žádný zápach (člověk hmyzí feromony necítí) a jsou opravdu účinné.

Rady našich babiček

A protože domácí škůdci trápí lidstvo po generace, kolují ve společnosti i zaručené babičkovské tipy na to, jak s moly zatočit přirozenou cestou.

Můžete třeba zkusit dávat na dno dóz s potravinami bobkový list, do mouky vhodit pár kuliček černého pepře nebo po bytě rozvěsit čerstvou levanduli. Součástí receptů našich babiček jsou i obyčejné noviny, protože molům prý nevoní tiskařská čerň.

Podobně účinně prý působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo nebo docela obyčejné mýdlo. A pokud máte doma silného kuřáka, je velice pravděpodobné, že vaše domácnost přítomností mola netrpěla nikdy. Molům totiž silně vadí cigaretový kouř.

Jak mu předcházet?

Pravidelně uklízejte a umývejte skříňky a regály, které používáte ke skladování potravin. Prošlých či molem již napadených potravin se okamžitě zbavujte.

Nevytvářejte si zbytečné zásoby. Všeho moc škodí.

Pro uchovávání potravin používejte uzavíratelné nádoby a ukládejte je v chladu a suchu.

Jak ho vymýtit?

Zkontrolujte všechny potraviny (včetně sáčků s kořením, semínky apod.). Ty napadené ihned zlikvidujte.

Vykliďte skříňky na potraviny a velmi pozorně je prohlédněte. To platí i pro všechny kouty kuchyně, moli kladou vajíčka i do rohů místností a na zaprášená místa. Hledejte možný výskyt zakuklených housenek.

Nalezená vajíčka či housenky zlikvidujte mechanicky nebo vysavačem. Poté na místo nastříkejte prostředek proti lezoucímu hmyzu.

Po aplikaci nechte prostředek působit, ale skříňku nezavírejte. Po určité době ji důkladně vytřete.

Obaly s potravinami, které vracíte do skříňky, nejdříve zbavte prachu a všech usazenin (nejlépe vlhkým hadříkem). Pokud nemáte uzavíratelné nádoby, vložte sáčky se sypkými potravinami do igelitových pytlíků (zkontrolujte, zda nemají díry) a zavažte je.

Pokud se potravinový mol do 14 dnů znovu neobjeví, byli jste úspěšní. Většinou je ale bohužel nutné hubení potravinového mola opakovat, neboť patří k nejurputnějším škůdcům, s nimiž se v domácnosti potýkáme.

Foto: Shutterstock.com, youtube
Související články
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz