Obrovské překvapení čekalo na vědeckou společnost na malém kousku kamene. Na jeho povrchu totiž čekala na objevení doposud nejstarší objevená kresba vytvořená člověkem. Črtu kdysi namalovali za pomocí okru a její stáří je odhadováno na 73000 let.
Význam značky není prozatím jasný, podobné symboly se vsak vyskytují na starých malbách také jinde v jižní Africe, Francii nebo Austrálii. Tento konkrétní kámen objevili archeologové v jeskyni Blombos ležící asi tři sta kilometrů od Kapského města.
Tato jeskyně je svými bohatými nálezy dobře známá. Lidé zde žili před 100 až 70 tisíci lety. Přesná podoba kresby je šest rovnoběžných svislých čar, které křižují tři mírně prohnuté vodorovné čáry. O pravosti kresby se samozřejmě brzy objevily pochybnosti.
Při pokusech prokázat pravost kresby se tak vědci mimo jiné pokoušeli kresbu napodobit, nebo zjistit, zda-by podobné dílko mohlo vzniknout pouze jako následek působení přírodních vlivů.
Výsledky však podporují pravost nálezu, který byl s největší pravděpodobností kdysi součástí větší kamenné struktury. Kresby ale nejsou tím nejstarším druhem umění. O mnoho starší jsou některé rytiny, jejichž vznik sahá až do doby před 540 tisíci lety.