Nellie je kariérní kaskadérkou. Za dobrý článek neváhá nasadit vlastní krk. V roce 1889 se rozhodne pro něco, co tu ještě nebylo – změřit síly se samotným Phileasem Foggem, fiktivním dobrodruhem z pera Julese Vernea. Netuší, že má vyzývatelku.
Nellie Blyová (1864–1922) je nekompromisní novinářkou deníku New York World. Předstírá šílenství, jen aby se infiltrovala do ženského sanatoria pro duševně choré.
O hrozivých podmínkách chovanek vydá sérii článků Deset dní v blázinci (1887), které zcela změní poměry v léčebnách.
V přestrojení odkrývá čtenářům světy drogových dealerů, sexuálních kuplířů i politických lobbistů, a k tomu účelu se neváhá učit se šermu, baletu nebo pokeru.
Dalším projektem má být zdolání fiktivního rekordu, nastaveného fiktivním charakterem – Phileasem Foggem v Cestě kolem světa za 80 dní od Julese Vernea (1828–1905). Jedná se o dobu, kdy ženy zásadně samy necestují.
Sbal se a vyhraj
Blyová to chce stihnout za rozhodne kratší dobu. Přitom má používat výhradě hromadných dopravních prostředků. Tak zní pravidla.
Na svou cestu kolem světa za méně než 80 dní se vydává v roce 1889, aniž by tušila, že v jejím stínu kráčí jiná žena, novinářka Elizabeth Bislandová (1861–1929) z konkurenčního deníku Cosmopolitan. Elizabeth žádné cestovatelské ambice se svou profesní kolegyní nesdílí.
Vydavatel jí ovšem nedá na výběr. Co jí dá, je 5 hodin na to, aby si sbalila na několikaměsíční cestu. Zadání je prosté – má se vydat opačným směrem a vrátit se jako první.
Na život a na čas
Že má vyzývatelku, se Blyová dozví až v polovině cesty. „Do tohoto okamžiku naprosto přestala fungovat jako reportérka.
Nikdy nešla do kotelny parníku, nikdy neprošetřila podmínky, v kterých pasažéři museli křižovat oceán, ačkoliv to byla její práce a účel cesty,“ píše spisovatel Matthew Goodman. Závod ji zcela pohltí, vteřinová ručička nepřestává ukrajovat čas.
Nakonec je to ona, která závod s Bislandovou i Foggem vyhrává. Zpátky do New Jersey přijíždí 25. ledna 1890 ve 15:51 hodin. Tedy 72 dní, 6 hodin, 11 minut a 14 sekund po svém odjezdu. A svět jí od té doby leží u nohou.
Pochybná fair play
Lecjaká čerstvě narozená holčička, kočka nebo fenka se najednou jmenuje Nellie. O její cestě je vydána desková hra. Fotografie Blyové se používá k prodeji naprosto všeho, od bonbonů po krmivo pro koně.
Stává se nejlépe placenou ženou v USA. Bez ohledu na to, že si k vítězství dopomůže podvodem. Když má její parník zpoždění, vydavatel pro ni nechává navzdory pravidlům vypravit soukromý vlak.
Jak kvapí zpátky do New Yorku, trhne mimochodem oficiální rychlostní rekord – lokomotiva „Slečny Blyové Speciál“ ujede 4000 km jen za 69 hodin při průměrné rychlosti 60 km/h.