Domů     Největší záhada kriminalistiky: Jack Rozparovač má možná modrou krev!
Největší záhada kriminalistiky: Jack Rozparovač má možná modrou krev!

Londýnskou čtvrtí Whitechapel obchází strach. Místní prostitutky se obávají vraha, který chladnokrevně zamordoval už několik jejich kolegyň. Jen jedna z nich, zvaná Ginger, se příliš nebojí. Netuší ale, že hned příštího rána ji najdou rozřezanou ve vlastní posteli…

Nebohá dívka se stane poslední doloženou obětí obávaného zabijáka z viktoriánské Anglie. Dost možná jeho rukou zemře více než pět dívek. O identitě zvrhlého vraha se dodnes vedou spory.

Spolehlivé důkazy, které by ho usvědčily, v časech jeho řádění zkrátka není možné získat. Proto, i po více než 130 letech, jeho příběh fascinuje nejen vědce, ale také umělce, konspirační teoretiky i amatérské detektivy.

Jak věda pokročila, objevují se navíc informace, které málem skončily navždy zapomenuty. Bude Jack Rozparovač skutečně posmrtně usvědčen ze svých zločinů? Dost možná jsme dnes pravdě blíž, než by se mohlo zdát. Co všechno o legendárním sadistovi víme?

Jack Rozparovač je dnes takřka legendární postavou. V praxi se jednalo o brutálního sériového vraha a dost možná duševně nemocného člověka.
Jack Rozparovač je dnes takřka legendární postavou. V praxi se jednalo o brutálního sériového vraha a dost možná duševně nemocného člověka.

Zrození monstra

Všechno to začne 31. srpna roku 1888. V nechvalně proslulé londýnské čtvrti Whitechapel je nad ránem nalezeno mrtvé ženské tělo. Leží u vchodu do stájí v zapadlé uličce a na první pohled je vidět, že žena nezemřela přirozenou smrtí.

Má proříznuté hrdlo a kromě toho ji vrah nehezky zohavil. Její břicho je rozpárané a vnitřnosti, stejně jako pohlavní orgány, chybějí. Zakrátko kolem stojící zvědavci odhalí totožnost mrtvé ženy.

Je to Mary Ann Nichols (1845–1888), prostitutka, které její zákazníci neřeknou jinak než Polly. Policisté začnou okamžitě pátrat po vrahovi. Pokud se informace o události rozkřikne, jedno je jisté – ve čtvrti vypukne panika a chaos.

Bohužel vyšetřování příliš neprospívají senzacechtiví novináři, kteří veškeré dění ohledně pátrání nezapomínají do detailů rozebírat v médiích.

Kromě toho policie, ale i noviny, začnou dostávat stovky dopisů, údajně psaných rukou vraha, jenž se podepisuje jako Jack Rozparovač. Dnes už víme, že většina, ne-li všechny, byly pouhé podvrhy. Tehdy to ale odhalení vraha pochopitelně výrazně zpomalí. A to mu dá příležitost, aby udeřil znovu.

Mary Anne Nichols je nalezena mrtvá v příšerném stavu.
Mary Anne Nichols je nalezena mrtvá v příšerném stavu.

Rozparovač opět udeřil

V sobotu 8. září je v šest ráno ve čtvrti Spitalfields nalezeno další mrtvé tělo, tentokrát jde o prostitutku Annie Chapman (1941–1888), zvanou Dark Annie.

Způsob, jakým kdosi ženu sprovodil ze světa, jasně nasvědčuje tomu, že se jedná o stejného násilníka, který již jednou zaútočil ve Whitechapelu. Jack Rozparovač tak zcela evidentně rozšiřuje pole své působnosti také na další části Londýna.

Úřady důrazně varují prostitutky, aby byly nanejvýš obezřetné, a posilují policejní hlídky v ulicích. Bohužel jim to však není nic platné. V neděli 30. září je totiž nalezeno tělo lehké ženy jménem Elizabeth Stride (1843–1888), které se říkalo Long Liz.

V jednu ráno ji rozřezanou naleznou opět ve Whitechapelu. Vyšetřovatelům začíná být jasné, že vrahem musí být někdo, kdo se vyzná v anatomii. Těla jsou totiž rozřezána velmi precizně a orgány vyjmuty zcela odborně.

Je tedy nad slunce jasnější, že Rozparovač musí dobře vědět, co dělá. Začnou tedy pátrat mezi řezníky nebo lékaři. Ani zúžený výběr potenciálních pachatelů však k vyřešení tohoto případu nijak nepomůže.

Po druhé vraždě Elisabeth Stride vypukne panika. Whitechapel obchází strach.
Po druhé vraždě Elisabeth Stride vypukne panika. Whitechapel obchází strach.

Nepolapitelný zvrhlík

Brzy vyjde najevo, že 30. září udeřil vrah dokonce dvakrát. Jeho druhou obětí je Catherine Edowes (1842–1888), vystupující pod přezdívkou Kate Conway. Tělo zohavené prostitutky je nalezeno na Mitre Square v centru Londýna.

V pátek 9. listopadu si dívka lehkých mravů Mary Jane Kelly, přezdívaná Ginger (1863–1888), kterou jsme zmínili již v úvodu, poklidně lehne do vlastní postele. Ráno se však již neprobudí.

Jack Rozparovač jí zohaví obličej, podřízne hrdlo, rozpáře břicho a její orgány pohází po pokoji. Po této události však útoky zcela překvapivě utichnou. Jack Rozparovač jako by se snad vypařil. Vyšetřování ale pokračuje ještě řadu let poté. Neúspěšně.

Kdo byl onen tajemný zločinec, jenž si z nějakého důvodu vybíral za oběti jen lehké ženy?

Mary Jane Kelly je zabita dokonce ve vlastní posteli.
Mary Jane Kelly je zabita dokonce ve vlastní posteli.

Podezřelých je příliš mnoho

Když policie pátrá po Jacku Rozparovači, práci jim ztěžuje mnoho faktorů. Jednak nenechaví novináři zveřejňující jakékoli, byť neověřené informace o vrahovi, jednak zcela nedostatečná technologická vybavenost.

Kromě toho jsou vraždy tohoto typu ve viktoriánské Anglii stále ještě běžnou záležitostí. Z toho, co se vyšetřovatelům podaří zjistit, je však patrné, že vrah musí žít poblíž míst, kde se jeho oběti nejčastěji pohybují. Území, kde řádí, totiž není nijak velké.

Zcela určitě musí mít povědomí o anatomii. Protože se však jedná především o levné prostitutky, pravděpodobně půjde spíše o pachatele z nižší společenské třídy. Nejspíše však nepůjde o lékaře, ale spíše o řezníka.

Ani přes velkou snahu není viník vražd nikdy dopaden. Policie ani nezjistí, zda má skutečně všechna úmrtí na svědomí jediný vrah. I přesto jsou však některé teorie pravděpodobnější než jiné.

Podezřelých je mnoho, ale důkazů jen velmi pomálu.
Podezřelých je mnoho, ale důkazů jen velmi pomálu.

Prozradí morbidní suvenýr vraha?

Když je zavražděna Mary Ann Nichols, jeden z vyšetřovatelů sebere ze země její šátek, který leknutím upustila, když se k ní blížil její vrah. Policista se rozhodne, že jej daruje manželce jako kompenzaci za to, že tráví tolik večerů ve službě.

Ačkoli je to poněkud morbidní dárek, zřejmě se jeho choti líbí, protože si jej ponechá, a tak šátek zůstane v majetku rodiny po celé generace.

V roce 2007 jej koupí v aukci britský podnikatel Russel Edwards, a když jej přebírá, dozví se od předchozí majitelky pohnutou historii šátku.

Několik let jej příběh nechává chladným, ale v roce 2011 jej přece jen přemůže zvědavost, a tak jej nechá prozkoumat týmem genetiků. K překvapení všech vyjde najevo, že jej od osudné noci v roce 1888 nikdo nevypral.

Proto zřejmě obsahuje genetickou informaci nejen nebožky Mary, ale také policisty a jeho manželky a rovněž jistého Arona Kosminského (1865–1919), vyučeného kadeřníka, který žil poblíž všech obětí spolu se svým bratrem a dvěma sestrami.

Ten se již tehdy dostal na seznam podezřelých, ale nikdy nebyl odsouzen pro nedostatek důkazů. Bez zajímavosti není ani to, že v roce 1891 je Aron pro nekontrolovatelnou nenávist k ženám umístěn do ústavu pro choromyslné, kde ve věku 54 let v roce 1919 zemře.

Aaron Kosminsky nejspíš znal všechny oběti. Nic mu nedokázali, ale pro nenávist k ženám nakonec skončí v blázinci.
Aaron Kosminsky nejspíš znal všechny oběti. Nic mu nedokázali, ale pro nenávist k ženám nakonec skončí v blázinci.

Vraždil obchodník s bavlnou?

Odpůrci teorie, že vraždil Aron Kosminský, jsou toho názoru, že vzorky DNA mohou být kontaminované a nebyly provedeny dostatečně přesně. Podle nich prý tehdy třiadvacetiletý mladík daleko spíš patří k zákazníkům Mary Kate.

Pochopitelně, že tito kritici přicházejí také s vlastní teorií. Podle nich je totiž Jack Rozparovač jistý obchodník s bavlnou původem z Liverpoolu – James Maybrick (1838–1889).

Právě v jeho domě je pod podlahou nalezen deník, kde se Maybrick přiznává ke zločinům Jacka Rozparovače.

Sešit naleznou elektrikáři při rekonstrukci domu v roce 1992. Spekuluje se sice, že jde o podvod, avšak nálezce Mike Barrett není nijak zvlášť vzdělaný ani sečtělý, takže by takového podvrhu velice pravděpodobně nebyl vůbec schopný.

Nikdo však již nezaručí, že si děsivé deníkové záznamy nevymyslel sám Maybrick. Kromě omšelého sešitu v jeho domě ovšem neexistuje nic dalšího, co by ho se zločiny spojovalo.

Jedním z nich je také James Maybrick.
Jedním z nich je také James Maybrick.

Jill Rozparovačka

Podle jedné z teorií mohla být vrahem dokonce žena. Vyšetřovatelé se tak domnívali proto, že po vraždě Mary Kelly se její kamarádka, rovněž prostitutka Caroline Maxwell, dušovala, že ji ráno viděla živou.

Policisté usoudili, že kdyby byla vrahem žena, možná by se za zemřelou vydávala, aby odvedla pozornost. Posléze se ukázalo, že teorie má značnou trhlinu – v té době by žena těžko měla potřebné anatomické znalosti potřebné pro vyjímání vnitřních orgánů.

Dokázala by to možná porodní sestra, ale ani tak to nebylo příliš pravděpodobné. Jill Rozparovačka, jak se domnělé vražedkyni přezdívalo, tak upadla v zapomnění.

Mohla ve skutečnosti vraždit žena?
Mohla ve skutečnosti vraždit žena?

Vrah s modrou krví

Asi nejpodivnější teorií o identitě Jacka Rozparovače je domněnka, že vrah pochází z britské královské rodiny.

Když se totiž budoucímu králi Edwardu VII. (1841–1910) a jeho manželce princezně Alexandře (1844–1925) narodí syn Albert Victor Christian Edward (1864–1892), ukáže se velmi záhy, že s chlapcem není všechno v pořádku.

Hoch je tichý, odtažitý a zádumčivý a kromě toho se zdá, že ani jeho intelektuální schopnosti nejsou bůhvíjak slavné. Je nedoslýchavý a podle některých historiků je dokonce mírně retardovaný.

Milého, avšak trochu prostoduchého prince v době řádění Jacka Rozparovače pochopitelně nikdo nepodezřívá. Teprve v roce 1970 doktor Thomas Stowell (1885–1970) najde zápisky lékaře sira Williama Gulla (1816–1890), které mají potenciál přepsat dějiny.

Princ Albert Viktor je duševně narušený. Dokázal by ale vraždit?
Princ Albert Viktor je duševně narušený. Dokázal by ale vraždit?

Za všechno může syfilis

Doktor Gull je totiž osobním lékařem mladého prince Alberta Victora, a tak jeho poznámky obsahují mnohé informace nejen o jeho zdravotním stavu, ale také domněnce, že právě on má na svědomí mrtvé prostitutky.

O Jacku Rozparovačovi se Gull ve svých poznámkách zmiňuje jako o „panu S“. To může odkazovat k tomu, že princ se údajně při cestování po Indii nakazí syfilidou, která má zvláště v postupujících fázích vliv na jeho psychiku a chování.

Podle lékaře v něm probudí vražedné choutky. Nenávist k ženám si Gull vysvětluje údajnou homosexualitou následníka trůnu. Královská rodina o všem údajně ví a po druhé vraždě se šíleného mladíka rozhodne odklidit do psychiatrické léčebny.

Odtamtud však Albert Victor uprchne a řádí dál. Po páté vraždě je definitivně odklizen ze scény a v léčebně umírá na měknutí mozku. Tuto teorii potvrzuje fakt, že svědkové, kteří popsali vzhled Jacka Rozparovače, se shodli na tom, že je princi podobný.

Nadějnou teorii ovšem nabourává fakt, že podle záznamů královské rodiny se mladý muž v době, kdy k vraždám dochází, vůbec nevyskytuje v Londýně. Co se tedy osudného roku 1888 v temných londýnských uličkách skutečně děje, se nejspíš ještě nějakou dobu nedozvíme…

Foto: wikimedia.org, shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz