Domů     Ermitáž v Petrohradu: Obří muzeum s 3 000 000 exponáty!
Ermitáž v Petrohradu: Obří muzeum s 3 000 000 exponáty!
21.9.2018

Vypravte se navštívit druhé největší muzeum planety! Jak dobrodružná byla historie sbírek, které už v 18. století založila Kateřina II.? A co se zde dělo během leningradské blokády?

Poznejte ruskou chloubu, ale na druhou stranu i místo, v jehož podzemí žijí desítky koček a kde před lety řádil bláznivý vandal…

Sbírky jednoho z největších a nejznámějších světových muzeí byly založeny v podstatě náhodou.

Protože ruská carevna Kateřina II. Veliká byla zanícenou milovnicí umění, v roce 1764 zakoupila od berlínského kupce Johanna Ernsta Gotzkowského sbírku obrazů, která byla původně shromažďována pro Fridricha Velikého. Ten si ale nakonec obchod rozmyslel a obrazy nekoupil.

Když carevna nakupuje

Kateřina Veliká byla velkou obdivovatelkou umění.
Kateřina Veliká byla velkou obdivovatelkou umění.

Gotzkowsky ruské carevně konkrétně nabídl 225 obrazů, a to převážně od vlámských a holandských malířů. Dokonce mezi nimi bylo i 13 Rembrandtových děl a 11 Rubensových.

Patrně nejvýznamnějším obrazem, který se carevně od Gotzkowského podařilo získat, přitom byla Rembrandtova Danaé. Nizozemský malíř na něm zachytil krásnou dceru argejského krále Akrisia, s níž zatoužil zplodit syna i sám Zeus.

Stříbro pro milence

Za zvláštní zmínku stojí také slavný stříbrný jídelní servis o třech tisících kusech, který Kateřina objednala v Paříži pro svého milence Grigorije Orlova.

Další panovník, Petr Veliký, přispěl do sbírek nákupem dalších obrazů od Rembrandta a jiných holandských malířů. Zároveň shromáždil velké množství zlatých a stříbrných předmětů nalezených během archeologických vykopávek v jižním Rusku a střední Asii.

Celá kolekce se pak výrazně rozrostla v 19. století, konkrétně za vlády carů Alexandra I. a Mikuláše I.

Na břehu Něvy

Původně byly veškeré kolekce uloženy v tzv. Malé Ermitáži (postavené roku 1775 architektem Jeanem Vallinem de la Mothe).

Dnes už jsou ale sbírky tak bohaté, že jsou umístěny v celém komplexu budov nejen na nábřeží řeky Něvy, ale i přilehlém okolí – kromě Malé Ermitáže také ve Staré a Nové Ermitáži, v Ermitážském divadle a v Zimním paláci (bývalé rezidenci ruských carů, vystavěné v roce 1754).

Sbírky pak byly pro veřejnost částečně otevřeny v roce 1852, kdy byla dostavěna Nová Ermitáž.

V roce 1993 bylo muzeum rozšířeno ještě o Menšikovský palác (se sbírkou porcelánu) a východní křídlo budovy Hlavního vojenského štábu na náměstí před Zimním palácem (expozice umění 20. století, a to včetně 31 obrazů Pabla Picassa).

Prohlídka začíná u majestátního schodiště, kterým za carské říše vcházely všechny návštěvy.
Prohlídka začíná u majestátního schodiště, kterým za carské říše vcházely všechny návštěvy.

Lenin zakázal rabování

Po Říjnové revoluci (1917) a dobytí Zimního paláce prohlásil Vladimir Iljič Lenin carské poklady za majetek všeho lidu a přísně zakázal jejich rabování.

Ermitážské sbírky díky tomu nejenže zůstaly uchráněny, ale zanedlouho byly rozšířeny i o nově vyvlastněné sbírky řady dalších šlechtických rodů.

Umění za valuty

Jenže po roce 1920 bylo asi 700 obrazů rozvezeno do Puškinova muzea v Moskvě a některých regionálních muzeí. Roku 1925 navíc politbyro rozhodlo, že za účelem získání valut odprodá část sbírek do zahraničí.

A tak do roku 1933 bylo ze země vyvezeno okolo 2880 obrazů (zhruba pět desítek z nich bylo světového významu).

Velkou část děl přitom odkoupili američtí miliardáři (Gulbenkianova sbírka je vystavena v Lisabonu, sbírka A. W. Mellona v National Gallery of Art ve Washingtonu). Další obrazy koupily galerie v USA, Austrálii a západní Evropě.

Zachráněno před Němci

Při obléhání Leningradu za 2. světové války byly budovy Ermitáže silně poškozeny.

Sbírky se ale podařilo zachránit už na začátku léta 1941. Tehdejší ředitel Josif Orbeli totiž již předtím tajně několik měsíců shromažďoval balicí materiál (bedny, piliny, bavlnu a voskové plátno).

Díky tomu pak asi po šesti dnech a nocích balení mohl odjet první vlak se zhruba půl milionem položek v tisícovce přepravních beden.

Obrazy, které neexistovaly

Po válce se sbírky muzea ještě rozrostly, a to o válečnou kořist Rudé armády. Sovětský svaz ji přitom dlouhá desetiletí, až do roku 1994, tajil (tyto „citlivé“ exponáty prostě oficiálně neexistovaly a byly považovány za ztracené).

Později byla díla zčásti navrácena, zčásti i nadále tvoří součást expozice. Další skandál vyšel najevo v roce 2006, kdy se ukázalo, že se z Ermitáže během let ztratilo 226 exponátů, v přepočtu za 104 000 000 korun. Pachatelé s vazbami na jednu z kurátorek byli dopadeni a odsouzeni.

Nejoceňovanější je sbírka západoevropského umění.
Nejoceňovanější je sbírka západoevropského umění.

Muž s kyselinou a nožem

Jedním z nejčernějších dnů v historii Ermitáže ovšem byl 15. červen 1985. Jistý osmačtyřicetiletý muž, který prý byl frustrovaný z tehdejších poměrů v zemi, totiž do výstavních prostor pronesl láhev s kyselinou sírovou.

Postavil se přímo před již zmíněný Rembrandtův obraz Danaé, vytáhl nůž a během několika vteřin dvěma řezy a kyselinou slavné dílo téměř zničil. I když se se záchranou obrazu začalo ještě tentýž den, dokončena byla až o 12 let později. Od roku 1997 tak Danaé opět visí na svém místě.

Kočičí stráž

Návštěvníky muzea mnohdy překvapí množství koček, které se potulují po jeho dvorech. Nejde přitom o žádné tulačky, ale o oficiálně registrovaná zvířata.

Kočky totiž z Kazaně do Zimního paláce přivezla už před 250 lety Alžběta, dcera cara Petra Velikého, a jejich funkci zde dokonce legitimizoval i zvláštní dekret.

Měly totiž pomáhat chránit muzeum před myšmi a krysami (především v rozsáhlých sklepích a katakombách). A i když jim v tom v dnešní době vydatně pomáhají pastičky a jed na hlodavce, staly se už ale tak nedílnou součástí Ermitáže, že zde byly ponechány.

Každá má své jméno, a aby se udržely v přiměřeném počtu, jsou i kastrované. Jeden den v roce je navíc v muzeu věnovaný finanční sbírce na péči o ně.

Zajímavosti:

Kdybyste si chtěli každý z exponátů prohlížet alespoň minutu, strávili byste v muzeu téměř 6 let.

Muzeum disponuje největší světovou sbírkou starořímských soch.

Podle odborníků je tou vůbec nejcennější sbírkou sbírka západoevropského umění. Ve 4 budovách jí celkem patří 120 sálů a jen italskému malířství je vyhrazeno 30 místností.

V galerii jsou více než 3 000 000 exponátů, v celkem 350 sálech je pak vystaveno 65 000 z nich.

Podlahová plocha muzea měří asi 233 000 m2.

Název Ermitáž pochází z francouzského ermitage, což v překladu znamená „osamělé místo, poustevna“.

V dobách Sovětského svazu nesl Petrohrad název Leningrad (na počest bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina).

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz