Domů     3 velké ženy italské renesance: Válečnice v brnění i dcery neřesti
3 velké ženy italské renesance: Válečnice v brnění i dcery neřesti
27.8.2018

Jako bohyně války se tyčí na hradbách pevnosti Forli Kateřina Sforza. Konkurenční rod Orsiů jí zavraždil manžel a zajal její děti. Teď vyhrožuje, že je také zabije. Válečnice se však nezalekne.

Bez špetky studu si vyhrnuje sukni a nepřátelům ukazuje přirození se slovy: „Myslíte si snad, vy hlupáci, že si nemůžu udělat další?!“

Stojí modelem největším mistrům, ale nejsou to žádné křehké květinky. Když je zapotřebí, neváhají sáhnout po zbrani či jedu, zastoupit své manžele na poli diplomacie a získat to, co si zamanou.

O přesné identitě dam, které na svých obrazech zachytil Leonardo da Vinci, se dodnes spekuluje. La belle ferronnière by mohla být milánská vévodkyně Beatrice d´Este, další z významných dam italské renesance.
O přesné identitě dam, které na svých obrazech zachytil Leonardo da Vinci, se dodnes spekuluje. La belle ferronnière by mohla být milánská vévodkyně Beatrice d´Este, další z významných dam italské renesance.

1. Otrávená synem

Dáma: Bianca Maria Visconti

Životní data: 1425–1468

Původ: nemanželská dcera milánského vévody

Charakteristika: schopná vládkyně

Štěští milánskému vévodovi Filippu Mariu Viscontimu (1392–1447) nepřeje. Nedaří se mu zplodit mužského dědice. Má ale dceru. Při pohledu na malou Biancu Marii se dme pýchou. Jak je mu podobná.

Je chytrá, stejně jako on miluje lov a divokou jízdu na koni. Ona bude jeho dědičkou.

Aby upevnil milánské državy, už v jejích šesti letech ji zasnubuje se skvělým válečníkem Francescem Sforzou (1401–1466), který momentálně působí v jeho službách. Itálií tehdy zmítají války mezi jednotlivými vévodstvími i měststkými státy.

Biancu Marii Visconti zachytil dobový malíř s prvorozeným synem jako Pannu Marii.
Biancu Marii Visconti zachytil dobový malíř s prvorozeným synem jako Pannu Marii.

Takové spojenectví se zkrátka hodí… V roce 1441 Bianca Maria kráčí po boku Sforzy k oltáři. O 24 let starší muž je z ní nadšený. Brzy se ukáže, že kromě věrné manželky vyženil i ženu nesmírně schopnou a obratnou v politice či diplomacii.

Kdykoli je Francesco u vojska, Bianca Maria přejímá vládu nad milánským vévodstvím. „Do zbraně!“ neváhá navléknout brnění a vyhoupnout se do sedla koně, když její území napadají Benátčané.

Kateřina Sforza v roce 1484 úspěšně bránila Andělský hrad v Římě.
Kateřina Sforza v roce 1484 úspěšně bránila Andělský hrad v Římě.

2. Potupená Borgii

Dáma: Kateřina Sforza

Životní data: asi 1462–1509

Původ: nemanželská dcera milánského vévody

Charakteristika: krutá mstitelka

„Je krásná,“ neubrání se povzdechu Sixtus IV. (1414–1484). Při pohledu do blankytně modrých očí Kateřiny Sforzy snad na okamžik zalituje, že jeho hlavu zdobí papežská tiára.

Nádherná dívka s loknami zlatých vlasů přichází do Říma, aby se stala manželkou papežova synovce Girolama Riaria (1443–1488), pána Imoly a Forli a velitele papežského vojska. Její rodinné štěstí však netrvá dlouho. „Prokletí Orsiové!

Já se pomstím!“ zalyká se Kateřina hněvem. 14. dubna 1488 konkurenční rod ve Forli zavraždil jejího manžela Girolama. Jeho skon ji promění v krutou mstitelku. Jakmile zlomí odpor ve Forli, příslušníci rodu Orsiů končí na popravišti.

„Dcera neřesti, dcera pekla,“ označuje řádící Kateřinu později v bule nový papež Alexandr IV. (1431–1503) z rodu Borgiů. Mnohem víc než její krvelačné tažení ho ale popouzí území, které dáma ovládá.

Rád by je získal pro svého syna. Cesare Borgia (1475–1507) vyráží proti hraběnce s mnohatisícovou armádou. Žena se v pevnosti ve Forli brání dlouho, ale marně. Jakmile padne zdejší citadela, Cesare ji navíc znásilní. „Pevnost hájila mnohem urputněji než ctnost,“ chlubí se pak před svými kumpány.

Biancu Cappello nemohou Florenťané vystát.
Biancu Cappello nemohou Florenťané vystát.

3. Čarodějnice z Benátek

Dáma: Bianca Cappello

Životní data: 1548–1587

Původ: příslušnice bohatého patricijského rodu z Benátek

Charakteristika: cílevědomá

Je chladné listopadové ráno roku 1563. Vody benátských kanálů halí mlžný opar. Jejich hladinu nyní rozráží jediný člun, mířící pryč od města. Dvojice mladých lidí na jeho palubě se neustále nervózné otáčí, zda je někdo nepronásleduje.

Bianca Cappello, dcera jedné z nejvznešenějších a nejbohatších benátských rodin, totiž prchá po boku prostého bankovního úředníka Pietra Buonaventuriho (+1572). Zamíří do Pietrovy rodné Florencie. Zde však události dostávají zcela nový spád.

Do Biancy se zakouká Francesco Medici (1541–1587), syn toskánského velkovévody Cosima I. (1519–1574). Pietro mu ustupuje z cesty za řadu darů a titulů.

Jakmile Francesco ovdoví, s milovanou Biancou se potají ožení a přizná jí titul toskánské velkovévodkyně. Obyvatelé Florencie ovšem zuří. Své nové vládkyni neřeknou jinak než „čarodějnice“.

Její kočár zasypávají kamením, na klid v ulicích během její korunovace musejí dohlížet žoldnéři. Problém s novou švagrovou má i Francescův bratr, kardinál Ferdinando (1549–1609).

Právě u něj se koná hostina, po níž se Biance i Francescovi udělá špatně. Pár dnů nato již ani jeden z manželů není mezi živými.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla