Domů     Včela, vosa, sršeň: Co je pro člověka nejvíce nebezpečné?
Včela, vosa, sršeň: Co je pro člověka nejvíce nebezpečné?
3.10.2018

Je agresivnější sršeň, nebo vosa? Bolí sršní bodnutí více než to od včely či vosy? Liší se chemické složení jejich jedu? Kolik žihadel může člověka zabít? Kolik lidí zemře ročně na včelí bodnutí? Jaké mýty o tomto hmyzu kolují a které jsou pravdivé? 

SRŠEŇ OBECNÁ

Velikost: 3,5 cm

Stupeň nebezpečí: 1/5

Ačkoliv se sršňů bojíme nejvíc, jsou z celé této trojice nebezpeční nejméně. Takže i když se říká, že 7 bodnutí sršně zabije koně a 3 bodnutí člověka, není to ani zdaleka pravda. Sršní žihadlo je až 10krát méně jedovaté než to včelí.

Na druhou stranu je ale nejbolestivější. Čím je to způsobeno? Sršeň je výrazně větší než včela či vosa, takže i má má delší a silnější žihadlo. A protože nemá zpětné háčky (jako včelí), může bodnout i několikrát.

Sršeň se živí mouchami nebo ovády. Její jed není tak nebezpečný.
Sršeň se živí mouchami nebo ovády. Její jed není tak nebezpečný.

Jak včelí David porazí sršního Goliáše

Sršni jsou hmyzí predátoři, na rozdíl od vos a včel se živí ostatním hmyzem (například právě včelami). Mnohá včelí společenstva se proto naučila sršňům bránit a likvidovat je přímo v hnízdech.

Základní obrannou strategií včel je semknout se do malého propleteného roje a útočníkovi se postavit jako jednolitá hmota. Přitom se dělnice snaží sršně zachytit končetinami. A pokud se jim to podaří, obalí je svým tělem.

Tím pak, že je zahřejí, zvýší přísun oxidu uhličitého a zřejmě i vyloučí jed, je vlastně „upečou“, udusí a otráví zároveň.

Sršní obecných se bát nemusíme!

Sršně obecné nepoužívají taktiku masivního hromadného útoku na osazenstvo úlu, jako to dělají strašlivé asijské sršně mandarínské (ty mohou během několika desítek minut včelí úl doslova vyhladit).

Přesto i „naše“ sršně obecné jsou schopné úly zásadně oslabit (zejména ty, které nejsou v dobré kondici).

Na druhou stranu, ačkoliv smrtelné alergické reakce na bodnutí sršně obecné už zaznamenány byly, do kategorie „nejnebezpečnější“ tento druh hmyzu určitě nepatří. Ve skutečnosti patří sršeň obecná mezi nejmírumilovnější zástupce našich vos.

Dravce sladkosti nezajímají

Dokonce i v případě, že se budete blížit k jejich hnízdu, zůstanou v klidu. Jen vás budou bedlivě pozorovat. A nechají vás přiblížit se až na půl metru, teprve pak se začnou obávat o svou bezpečnost a eventuálně zaútočí.

U sršně obecné nehrozí ani to, že byste ji omylem přimáčkli jako vosu. Nejsou totiž tak vlezlé, že by sedaly na vaše sladkosti. Naopak! Jak bylo řečeno, jsou to dravci, takže sladké šťávy je nezajímají.

Živí se především obtížným hmyzem, jako jsou mouchy nebo ovádi. Pro zajímavost: V době, kdy se starají o potomstvo, uloví každá sršní dělnice denně až 5 much. A v jednom hnízdě přitom může žít až několik stovek dělnic.

VČELA MEDONOSNÁ

Velikost: 1,5 cm

Stupeň nebezpečí: 4/5

Velmi překvapivě patří mezi nejvíce nebezpečné živočichy světa včela. Její žihadlo je sice menší než sršní a také se nedostane tak hluboko pod kůži, obsahuje ale opravdu hodně jedu.

Zatímco při jednom bodnutí vypustí sršeň přibližně 0,5 mg kapalného jedu, včela hned 1,7 mg.

Kvůli alergickým reakcím je včela v civilizovaném světě považována za nejnebezpečnějšího živočicha. V České republice má zhruba 5 úmrtí ročně.
Kvůli alergickým reakcím je včela v civilizovaném světě považována za nejnebezpečnějšího živočicha. V České republice má zhruba 5 úmrtí ročně.

Jak umírá včela

Žihadlo včely je duté a je napojené na jedový váček. Nacházejí se na něm také zpětné háčky, které po bodnutí znemožňují vytažení žihadla z rány. Včela tak po bodnutí o žihadlo i s jedovým váčkem přichází a umírá.

Přesto ještě po nějakou dobu dochází k vypouštění jedu do rány (zvyšuje to účinek bodnutí). Pokud se tedy stane, že bodnutému člověku zůstane žihadlo v ráně, nesmí ho vytahovat tak, že ho uchopí za jedový váček!

Tím by totiž jen vymáčkl zbytek jedu z váčku do rány! Žihadlo je nutno vyškrábnout tenkým předmětem, například nehtem.

Kolik žihadel člověk snese?

Smrtelná dávka včelího jedu je pro zdravého člověka 2,8 mg na 1 kg váhy.

Pro člověka vážícího 70 kg by tedy 50% smrtelné riziko bodnutí představovalo asi 700 žihadel, pro desetikilové dítě 90! Uvedené počty přitom platí jen v případě, že postižený jedinec je zdravý a není na včelí jed alergický. Alergici totiž mohou dostat tzv.

anafylaktický šok, tedy silnou alergickou reakci, která v těžších případech končí i smrtí.

VOSA OBECNÁ

Velikost: 1,4 cm

Stupeň nebezpečí: 2/5

Zatímco včely jsou nejaktivnější na jaře a na začátku léta, sršni a vosy spíše později, tedy v létě a na podzim. Vosa sice může bodnout opakovaně, její jed je ale zhruba 2krát méně toxický než ten včelí a také ho do rány vpraví podstatně méně.

Při obraně hnízda také nebývá tak agresivní jako včela, zato ale bývá mimořádně otravná, když v blízkosti lidí shání potravu v podobě sladkých zbytků.

Vosy se živí převážně nektarem, pochutnají si ale i na sladkém ovoci nebo limonádě.
Vosy se živí převážně nektarem, pochutnají si ale i na sladkém ovoci nebo limonádě.

Každý rok nové hnízdo

Smrtelný následek vosího bodnutí bývá velmi výjimečný, ovšem čas od času se vyskytne. Zejména pokud je zasažen člověk s alergií. V takovém případě je pak nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Ve vosím hnízdě může žít, podle druhu, několik set až několik tisíc jedinců (u vosy obecné se uvádí 1500 až 2000 jedinců). Hnízda jsou ale jednoletá, vosy je v následujících letech nikdy znovu neosidlují.

Takže pokud v zimě najdete na půdě opuštěné hnízdo, můžete si být jistí, že v létě se do něj vosy už nevrátí.

JAK SE CHRÁNIT

V případě bodnutí včelou musíme žihadlo co nejrychleji vytáhnout, a to bez zmáčknutí jedového váčku! Pokud se objeví alergická reakce (menší otok nebo svědění), většinou postačí místo vpichu zchladit ledem, případně si vzít protialergické léky (tzv.

antihistaminika). Jestliže ale dojde k anafylaktickému šoku nebo pokud je reakce mimořádně silná (otok větší než 10 cm, silná nevolnost), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

V nutných případech je pro zmírnění reakce vhodná injekce adrenalinu (pokud je po ruce). Lékařskou pomoc je pak vhodné vyhledat vždy při bodnutí do hlavy, krku a úst.

Pokud někdo ví, že je na včelí bodnutí alergický, měl by mít vždy po ruce pohotovostní balíček s léky.

JAK SE BODNUTÍ VYVAROVAT

1. Nedráždit hmyz

2. Nepřibližovat se k hnízdům včel, vos a sršňů

3. Držet se dál od odpadků

4. Nesnažit se odhánět hmyz rychlými pohyby rukou

5. Nechodit po trávě naboso

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
Související články
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.