Domů     Kanibaly z donucení: Drsný boj v Andách!
Kanibaly z donucení: Drsný boj v Andách!

Řekne-li se lidojed, většina z nás si představí domorodého divocha z neprostupné džungle nebo psychicky vyšinutého maniaka, který patří za mříže.

V historii lidstva se ovšem mnohokrát stalo, že se lidé museli ke kanibalismu uchýlit v nouzi nejvyšší, totiž aby sami přežili. To byl i případ leteckého neštěstí ragbyového týmu!

Událost, která vešla do dějin jako „Zázrak v Andách“, se začala odehrávat 13. října 1972. Tehdy ragbyový tým Old Christian Club cestoval z Montevidea v Uruguayi na přátelské utkání do Santiaga de Chile.

Ve dvoumotorovém turbovrtulovém letadle typu Fairchild FH-227D letělo pět členů posádky, čtyřicet hráčů a dále jejich příbuzní a fanoušci.

Osudná chyba pilotů

Letadlo kvůli špatnému počasí ale nemohlo vzlétnout natolik, aby přeletělo Andy. Muselo proto letět podél pohoří až k Malargüe, poté se stočit o 90 stupňů doprava ke Curicó, zamířit k Santiagu a jít na přistání.

Protože ale piloti pochybili, když si mysleli, že Andy už přeletěli, začali klesat příliš brzy. Poté, co zazněl varovný signál a piloti před sebou spatřili útes, vyhnali motor do nejvyšších otáček a snažili se skálu překonat.

Havárie letadla

To se ale bohužel nepovedlo. Letadlu se nejprve o útes utrhl ocas, po chvíli další útes odtrhl levé křídlo a o kus dál letoun přišel i o křídlo pravé.

Zbytek letadla dopadl na prudký svah a sjížděl po něm, dokud se v nadmořské výšce 3500 metrů nezabořil do ledovce. Kapitán letu Julio Ferradas byl na místě mrtvý. Druhý pilot, Dante Lagurara, náraz sice přežil, ale ne nadlouho.

Deformovaný kokpit ho i se sedadlem přirazil ke stěně, a tak následujícího dne svým zraněním podlehl.

Letadlo havarovalo kvůli chybě pilotů.
Letadlo havarovalo kvůli chybě pilotů.

První mrtví

Okamžitě poté, co se letadlo dispečerům v Santiagu ztratilo z radarů, bylo vyhlášeno pátrání. Letadlo ale bylo kvůli své bílé barvě na sněhu prakticky neviditelné. Přeživší zatím vynášeli ven ty, co nepřežili.

Druhého dne zemřeli na následky zranění další lidé. O raněné se starali Roberto Canessa (stal se i jakýmsi lídrem skupiny) a Gustavo Zerbínho, studenti prvního ročníku medicíny.

Sníme piloty!

Deset dní po ztroskotání se z malého rádia, které se podařilo zprovoznit, trosečníci dozvěděli, že pátrání po nich bylo ukončeno s tím, že již není naděje na záchranu.  A co víc!

Jestliže na začátku měli alespoň nějaké chabé zásoby (pár lahví vína a několik tabulek čokolády), nyní už byli zcela bez potravy.  O záměru začíst jít mrtvé se tehdy údajně jako první zmínil Nando Parrado.

Carlosu Paézovi prý řekl, že se začne živit mrtvými piloty, a to za trest, že je do této situace dostali.

Jak chutná syrové lidské maso

Ačkoliv všichni přítomní byli katolíci, po těžkých diskusích a rozhodování se nakonec masem z mrtvých skutečně živit začali. Museli ho ale jíst syrové, protože ohněm bylo nutné šetřit.

Šlo přitom o jediný zdroj potravy, který jim mohl dát nějakou šanci na přežití.

Větší příděly prý dostávali tři nejsilnější členové skupiny, tedy Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín, a to proto, že bylo rozhodnuto, že při nejbližší příležitosti se pokusí přejít Andy a přivolat pomoc.

Pozor, padá lavina!

Jenže dva týdny po havárii se nad havarovaným letadlem utrhla lavina, a to tak nešťastně, že všechny uvnitř trupu letadla zasypala. Následkem toho zahynulo dalších osm lidí včetně kapitána týmu Marcela Pereze. Přeživší pak ve vraku zůstali uvězněni tři dny.

Když se jim podařilo vyprostit, podnikli několik výprav do okolí. Během jedné z nich se našli ocas letadla a v něm, mimo jiné, baterie. Protože ale byly moc těžké, nezbývalo než rádio z trupu letadla dopravit k nim, aby bylo možné pokusit se ho zprovoznit.

Dva týdny po havárii zavalila ještě letadlo lavina.
Dva týdny po havárii zavalila ještě letadlo lavina.

Teplý spacák jako záchrana

Bohužel i tyto pokusy o přivolání pomoci ale skončily neúspěchem. Navíc při cestě zpět Canessu, Nanda, Vizintína a Roye Harleye zastihla taková sněhová bouře, že v ní málem umrzli.

Nakonec díky izolaci ze zádi letadla Carlos Páez, kterého matka naučila šít, vyrobil teplý spací pytel, s nímž Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín měli šanci přejít Andy směrem na západ. A tak vyrazili.

Konečně v civilizaci

Za dva dny se skupině podařilo dostat na jeden z okolních vrcholů. Zde ale zjistili, že jsou úplně jinde, než si mysleli. Vizintín se proto vrátil zpět k vraku, Parrado a Canessa pokračovali dál. Během deseti dnů ušli 70 kilometrů.

Nakonec se ale neuvěřitelné stalo skutečností. Oběma mužům se podařilo dostat až do Chile, kde je u ranče Los Matienes objevil místní pastevec Sergio Catalan. Dal jim najíst a přivolal pomoc.

16 živých zachráněno

Trosečníci u vraku jásali ještě předtím, než dorazila pomoc, protože se o tom, že Canessa s Parradem opravdu přešli Andy, dozvěděli díky rádiu, které měli.

Bylo 22. prosince, když tito dva poskytli krátký rozhovor novinářům, kteří k Los Matienes dorazili jako první. Některé informace si ale oba zachránění nechali pro sebe.

Nando, který při tragédii přišel o matku i sestru, pak nastoupil do vrtulníku, aby záchranářům ukázal polohu vraku. Nakonec tedy bylo zachráněno všech šestnáct přeživších a jejich návrat do civilizace se stal senzací.

V roce 1993 byl na motivy havárie natočen film: Přežít.
V roce 1993 byl na motivy havárie natočen film: Přežít.

Museli s pravdou ven

Jenže v médiích záhy vyšel článek s fotografií z místa havárie, na níž byla mimo jiné vidět i rozřezaná mrtvola.

Aby se zabránilo nejhorším spekulacím, byla 28. prosince uspořádána tisková konference, kde hráči podrobně popsali okolnosti svého nedobrovolného, více než dvouměsíčního pobytu v Andách.

Zástupci církve se jich před veřejností zastali a prohlásili, že čekat pasivně na svoji smrt by bylo větším hříchem než pojídat maso zemřelých. Rozhřešení jim tehdy dal i sám papež Pavel VI.

Hrdinové z And v Hollywoodu

Všech šestnáct přeživších nechalo na místo havárie vztyčit železný kříž a každoročně se zde scházejí, aby uctili památku těch, kdo takové štěstí jako oni neměli. Roberto Canessa, v době tragédie devatenáctiletý, se později stal uznávaným dětským kardiologem.

Nando Parrado, který napsal o nešťastné události knihu, proslul jako motivační řečník a moderátor přenosů motorových sportů. Na motivy drsného příběhu byl v roce 1993 natočen americký snímek s názvem Přežít (Alive: The Miracle of the Andes).

Foto: Shutterstock.com, Buena Vista pictures
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.