Růžová barva není právě teď možná tak úplně v kurzu, podle nových vědeckých zjištění je to ale ta vůbec první barva stvořená živým organismem na této planetě. Růžový pigment chlorophyll nalezli vědci v těle bakterií pod povrchem saharské pouště. Staří pigmentu bylo odhadnuto na více než miliardu let.
Pigment byl nalezen v bakterii s názvem cyanobacteria. Ta se podle vědců objevila o téměř 500 milionů let dříve, než bakterie algae, která byla až doposud tou nejstarší známou bakterií s barevným pigmentem.
Cyanobacteria, a sní i růžová barva, s největší pravděpodobností po dlouhou dobu vládla pravěkým oceánům. Barva pigmentu v bakterii se nejprve jevila jako tmavě rudá. Po jejím extrahovaní z její vysoce koncentrované formy se ale změnila právě na zářivě růžovou.
Právě takovou barvou tedy možná zářily pravěké oceány. Jak se ale pigmentu podařilo přežít až do dnešní doby? Za tím stojí složitý proces a několik šťastných náhod. Bakterie se musela potopit na oceánské dno, kde musela následně být izolována od kyslíku.
Ten způsobuje rozklad.
Kámen, který bakterii musel překrýt, pak také musel po miliony let vydržet v celku a na jednom místě, zatímco oceán okolo vysychal a mizel. Nikoliv cyanobacteria, ale její následnice algae však vyhrála souboj s časem, a následně obalila naší planetu do zelené, čímž položila základ pro vznik složitějších organismů..Avšak je pravděpodobné, že až do chvíle tohoto vítězství nebylo třeba dívat se na naši planetu skrze růžové brýle.