Trocha pepře, ať se vzepře. Nepomáhá? Tak snad trochu medu? Celerovou nať? Čokoládu? Nebo snad špetku usušeného a nastrouhaného tygřího penisu? To všechno jsou údajně takzvaná afrodiziaka, která by vám údajně měla pozvednout sexuální libido.
Až na to, že nefungují. Pojďte s námi rozbít pár šťavnatých sexuálních mýtů!
Jelikož v dnešní společnosti chodíme převážně oblečení, začali si lidé nacházet vlastní způsoby, jak alespoň odhadnout velikost intimních partií svého protějšku.
Rozmohlo se tak například pravidlo, které udává, že muži s velkými chodidly či výrazně předsunutými ukazováky na nohou disponují rozměrnější výbavou. Ve skutečnosti neexistuje žádný prokazatelný vztah mezi velikostmi těchto tělesných partií.
Zajímá vás, jaké další nesmysly si lidé potměšile šuškají o sexuálních radovánkách a nejžádanějších částech těla?
1. Dej si bylinky a jsi postelový bůh!
Mýtus: látky, které působí jako afrodiziaka
Leckterá baba kořenářka či samozvaný expert na sex by vám zajisté doporučil desítky nastrouhaných, vysušených či nakládaných pochutin, které by vám měly zvednout sexuální výkonnost.
Pokud hledáte radu, jak mezi nimi najít to pravé fungující afrodiziakum, máme pro vás jednoduchou odpověď: nefunguje žádné!
Ano, praví se, že proslulý svůdník Giacomo Casanova (1725–1798) každé ráno snídal syrové ústřice, které měly podpořit jeho sexuální apetit. Ve skutečnosti tak ale maximálně do svého těla dostával zinek, který obecně prospívá zdraví.
Jediný efekt se navíc mohl projevit v případě, že byly ústřice zkažené, a tehdy bychom nechtěli být v kůži Casanovy, ani jeho vyděšené milenky. A jak je to s ostatními „zaručenými“ budiči lásky?
Může za vše placebo?
Samotná americká agentura FDA (Food and Drug Administration) jednoduše považuje veškerá afrodiziaka za mýtus. Neexistuje totiž jediná potravina, která by měla prokazatelné sexuálně povzbuzující účinky. Alespoň ne u lidí.
Některé látky sice zvýšily sexuální libido u laboratorních myší, na lidi ale zabírá jeden z nejlepších léků vůbec – placebo. Mezi nejznámější afrodiziaka patří čokoláda, celer, zázvor či med. Celer a zázvor určitou roli v sexuálním životě skutečně hrají.
Obsahují spoustu zdravých látek, které ale využije obecně celé tělo. Čokoláda a med naopak fungují hlavně z psychologického hlediska, a to díky jejich chuti, vůni, konzistenci a velice příjemnému roztíracímu potenciálu. A co například chilli?
To jednoduše dráždí organismus díky své pálivosti a zvyšuje tep a pocení, nic víc.
2. I s malým kašpárkem… Nebo je to výmluva?
Mýtus: Delší penis zajišťuje u žen větší prožitek ze sexu.
Snad žádný objekt v historii lidé nepřeměřovali s větším zaujetím. Při průzkumu provedeném v roce 2002 odpovědělo 21 procent žen, že důležitá je délka mužova penisu, 32 procent preferuje spíš jeho průměr.
Údajně pouze jedno procento odpovědělo, že je pro ně délka nádobíčka velice důležitá. Skutečnost se má tak, že vnější a vnitřní část ženského pohlavního orgánu stimuluje zcela odlišné části mozku, které každá žena vnímá jinak.
Otázka uspokojení v závislosti na velikosti partnerova údu je tedy individuální – neexistuje žádný „ideální“ rozměr.
Čeho je moc, toho je příliš
Vzhledem k tomu, že průměrná velikost penisu u evropských mužů se pohybuje kolem 14 centimetrů v připraveném stavu, mohou pánové klidně přestat závidět obdařeným hercům z mládeži nepřístupných filmů.
Navíc jsme se při průzkumu této otázky velice často setkali s větou:
„Čeho je moc, toho je příliš.“ Ta naznačuje, že více vyvinutí jedinci sice mají evoluční výhodu a stejně jako muži s atletičtější postavou mají větší potenciál přitahovat partnerky hledající uspokojení, ale nezajišťuje jim to obdiv všech slečen a dam.
3. Samohanou ke zlomené páteři?
Mýtus: Masturbace škodí zdraví.
Kupodivu poměrně velké množství lidí stále věří rádoby podloženým faktům, které tvrdí, že masturbace škodí zdraví. Někteří dokonce veřejně roznášejí, že ve větším množství může ohrozit život!
Narazili jsme na informaci, podle které se údajně mužský ejakulát tvoří v míše a napomáhá promazání obratlů. Když pak zvrhlý jedinec masturbuje, tekutina v míše ubývá a může dojít ke zlomení páteře prakticky kdykoli.
Toto tvrzení je naprostý blábol a nezadá si s výmysly, že masturbace kazí zrak, poškozuje psychiku či samotné pohlavní orgány.
Navzdory těmto bludům přichází jedna britská studie se závěry, že muži do padesáti let věku by měli ejakulovat alespoň pětkrát týdně, aby snížili riziko rakoviny prostaty.
Dávno už také padl mýtus, že dívky oproti mužům takřka nemasturbují – je to tak ale jen u nezadaných, nebo to platí i pro páry?
4. Jsi zadaný? Nesahej na sebe!
Mýtus: Lidé, kteří mají partnera, nemasturbují.
Za další široce rozšířený mýtus platí pokles četnosti masturbace u lidí, kteří se nacházejí v dlouhodobém vztahu. To se zdá být logické, přesto s tímto výrokem průzkum pořádně zamával.
Celých 85 procent mužů ve fungujícím partnerském vztahu uvedlo, že se pravidelně sebeuspokojuje. Čekali byste alespoň u jejich drahých poloviček absolutní zdrženlivost? Tak to jste vedle. Ženy si totiž dělají samy dobře ve 45 procentech případů.
Pravda, určité rozdíly tu jsou. Muži totiž masturbují více v mladém věku, zatímco u žen četnost stoupá s věkem, kdy největší nárůst je vidět po třicítce.
Tato poměrně vysoká čísla mají pravděpodobně co dočinění s pravidelností sexuálního vztahu se vzrůstajícím věkem.
5. S věkem roste… chuť?
Mýtus: Starší lidé jsou sexuální abstinenti.
Je to opravdu tak, že se lidé po svatbě maximálně pocelují na tváře a s rostoucím věkem už zapomenou, co to výraz „sex“ znamená?
Vysoce pravděpodobně je frekvence sexu s rostoucím věkem individuální, přesto statistiky ukazují, že si lidé hojně užívají zábavy i v manželství a v pokročilém věku. Přesto musíme tomuto mýtu dát částečně za pravdu:
polovina párů půl roku po narození dítěte tvrdí, že jejich intimní život je „průměrný“ až „horší“. Stejně na tom jsou kolem čtvrtého roku po narození dítěte. Později se ale situace evidentně zlepšuje.
EpochaPlus.cz dodává:
Podle průzkumů celých 60 procent mužů a 64 procent žen ve věku mezi 60 až 80 lety je spokojených se svým sexuálním životem. Přestože četnost milostných hrátek s věkem klesá, nikdo ze zúčastněných nepotvrdil, že by mu to extrémně vadilo.
6. Čím déle, tím lépe?
Mýtus: Čím delší sex, tím kvalitnější zážitek.
Asi nejrozšířenější mýty panují ohledně délky sexuálního styku. Platí opravdu pravidlo: „Čím déle, tím lépe?“ Skutečnost je překvapivě jiná. Mnozí pokládají za ideální délku styku přibližně půl hodiny, realita je ale podstatně útlejší.
Průměrná délka soulože od penetrace po vyvrcholení se pohybuje mezi šesti a deseti minutami. U mužů s potížemi s erekcí klesá čas na tři minuty a pánové s předčasnou ejakulací jsou údajně hotovi za necelé dvě minuty.
Průměrná délka styku skvěle koresponduje s výsledky výzkumu doktora Erica Cortyho z Behrend Collage v Pensylvánii. Ten s pomocí amerických a kanadských dobrovolníků došel k závěru, že sex pod sedm minut je „příliš krátký“ a nad třináct minut „zbytečně dlouhý“.
7. Sex v rodině mutuje, nebo vylepšuje?
Mýtus: Sex mezi rodinnými příslušníky kazí genetický kód.
Dnes jde o dávno vymýcenou historii, avšak dříve byl intimní styk a plození dětí mezi rodinnými příslušníky minimálně mezi nejvyššími vrstvami společnosti běžnou praxí.
Pravdou je, že díky omezenému genetickému materiálu při sexu mezi bratry a sestrami se brzy rodili rozličně degenerovaní potomci.
Mnohem častější styk mezi bratranci a sestřenicemi, který je považován za prakticky stejné tabu, se však k překvapení mnoha lidí od prvního případu významně liší.
Pokud byste čekali, že sám král evoluční teorie Charles Darwin (1809–1882) by se při pohledu na takové milostné hrátky obracel v hrobě, vyvedeme vás z omylu – on sám si totiž vzal za ženu svou sestřenici.
Ukazuje se totiž, že tam, kde bychom čekali zřídlo děsivých mutací, se dokonce vylepšuje genetický materiál!
Sestřenky jsou povoleny?
Jakmile tým vědců z univerzity ve Washingtonu vedený Robinem L. Bennettem, předsedou Národní asociace genetiků, vydal studii, podle které je sexuální styk mezi bratranci a sestřenicemi z genetického hlediska v pořádku, okamžitě se taková zpráva prodrala na titulní stránky tisku.
Bennett a jeho tým zjistili, že děti takto rodinně spřízněných párů čelí pouze o 2 až 3 procenta vyššímu riziku genetických mutací než potomci cizích rodičů.
Kromě toho dospěli ke zjištění, že tyto příbuzné páry mají dokonce předpoklad ke zplození vyššího množství potomků!
Toto zjištění potvrdila i nezávislá studie vědců z Islandu, kteří mapovali takové sexuální styky v období mezi lety 1800 až 1965. Co z toho vyplývá? Některá tabu jsou z pohledu přírody naprosto v pořádku.
8. Sportovec, nebo mnich?
Mýtus: Sex před sportovním výkonem kazí výkonnost.
Tento mýtus neuznávají jen amatéři a občasní sportovní nadšenci. Drží se jej dokonce ty nejvyšší profesionální špičky.
Příkladem může být fotbalový tým Pittsburgh Steelers, který se na velký zápas Super Bowlu v roce 2006 připravoval noc před utkáním povinnou sexuální abstinencí. Slavný boxer Muhammad Ali (*1942) dokonce odmítal sex celých šest týdnů před důležitým soubojem!
Chlapci v laboratorních pláštích nelení a opět nesouhlasí. Při sexu totiž tělo rozhodně neztrácí takové množství energie, aby byl člověk další den fyzicky unavený. Pokud ano, dotyčný není atlet, ale profesionální hráč „gaučingu“.
Navíc se při styku uvolňuje testosteron, takže dotyčný je naopak více bojovný a soutěživý.
EpochaPlus.cz dodává:
Nebuďme jednostranní a podívejme se i na sportovkyně. U těch vyplavující se testosteron najdeme těžko. V čem jiném jim může tedy sex před sportovním výkonem pomoci? Sex funguje lépe než leckterý lék na bolest!
Ukázalo se, že jde o skvělý přírodní prostředek blahodárně působící na utržená zranění či svalové křeče.
Zároveň se nevyplavuje neurotransmiter, který způsobuje bolest – jednoduše proto, že tělo je příliš zaměstnáno vyplavováním hormonů a látek s mnohem příjemnějšími účinky.
9. Myslí chlapi jen na to jedno?
Mýtus: Muži jsou neustále při chuti, ženy jsou zdrženlivější.
Na muže se svádí většina „neduhů“, které se točí kolem sexu. Jedním z nich je obvinění, že standardní muž myslí na sex dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. Podle výzkumů je ale právě toto tvrzení často příčinou, která přidělává mužskému pokolení nesnáze.
Ukázalo se, že muži, kteří v hlavě nosí myšlenku „musím mít sex“, se mnohem častěji potýkají s problémy s erekcí.
Většina párů má sexuální styk jednou až dvakrát týdně. Pokud jste těmi aktivními šťastlivci, kteří si dopřávají milostné hrátky čtyřikrát týdně a více, vězte, že patříte mezi šťastných 7 procent párů.
Navíc se ukázalo, že iniciátory pohlavního styku jsou muži v téměř stejném poměru jako ženy.
10. Na sprosťárny se nekouká!
Mýtus: Sledování pornografie ničí partnerský vztah.
U mnoha vědeckých studií se objevuje jeden zásadní problém: jejich výsledky jsou silně zkreslené, protože je vědci často provedou na hodně malé nebo nevypovídající části populace. Proto jsme si našli jednu pěkně transparentní.
Byla provedena na 8376 lidech, kteří potvrdili, že občasné společné sledování pornografických materiálů má pozitivní vliv na jejich vztah. Dokonce zvedá frekvenci jejich vlastního sexuálního styku a utužuje milostné vazby.
Abychom neřekli, že se dívají na „péčko“ pouze ve dvojicích, 77 procent zadaných mužů navíc přiznalo, že jej sleduje i o samotě. Žen je údajně pouhých 32 procent. A kolik že dotázaných párů sleduje sprosté filmy dohromady? Celá polovina.
11. Muž je sprinter, žena maratonec?
Mýtus: Ženy potřebují dlouhou předehru.
Platí to téměř za obecné pravidlo, že muži stačí ke vzrušení moment, kdy si před ním žena rozepne podprsenku, zatímco on ji musí připravovat ke styku dlouhou romantickou předehrou.
Tým vědců z kanadské McGill University vedený Irvem Binikem v sérii studií dokázal, že i tento předpoklad je chybný. Ženy se podle jeho výsledků dokážou vzrušit stejně rychle jako muži.
Při jednom z výzkumů například sledovali vědci nástup vzrušení u obou pohlaví při sledování porna a zjistili, že přichází u mužů přesně po 665 sekundách, zatímco ženy potřebovaly o minutu a čtvrt více.
Samozřejmě sledování pornografie a milostná předehra jsou dvě odlišné věci, vědci ale sami potvrzují, že její délka a provedení je čistě individuální a obecně neměřitelná veličina.
12. S tučným kontem si vás užije
Mýtus: Ženy dosahují orgasmu více s bohatými muži.
Možná se nám podařilo rozbít mýtus o vztahu délky penisu k ženskému uspokojení, jedna nová kontroverzní studie však zachází ještě o krok dál. Podle ní totiž roste u žen požitek ze sexu s partnerem v závislosti na tučnosti jeho bankovního konta!
Takové prohlášení může vypadat jako zcela jasný bulvární klep, skupina psychologů z univerzity v Newcastlu si ale za svými výsledky stojí.
„Zjistili jsme, že ženy prožívají častěji orgasmus, je-li příjem jejich partnerů vyšší,“ říká vedoucí studie, doktor Thomas Pollet. „Vypadá to, že se prožitek žen při sexu přizpůsobil standardům doby.
Z evolučního hlediska si tedy ženy prostě vybírají schopnější samce, kteří je dokáží zabezpečit, a na tento pocit pak tělo patřičně reaguje.“
EpochaPlus.cz dodává:
Výsledky studie podporují i obecně známé případy. Například zakladatel magazínu Playboy Hugh Hefner (*1926) se blíží k devadesátce a jeho přítelkyně a milenky jsou pravidelně o šedesát let mladší.
Podobně je na tom americký miliardář Donald Trump (*1946), který sice stárne, ale jeho partnerky jistou záhadou neustále mládnou. Studie se opírala o lokální průzkumy z mnoha zemí světa – jen v Číně se jich zúčastnilo na 5000 lidí.
„Předchozí průzkumy z Německa či Spojených států zkoumaly mnoho faktorů, například tělesnou symetrii či atraktivitu obličeje, které hrají u množství orgasmů také svou roli. Ukázalo se však, že peníze tu hrají mnohem větší roli,“ dodává Pollet.