Domů     Technotrasa aneb Po stopách industriálního dědictví Moravskoslezského kraje
Technotrasa aneb Po stopách industriálního dědictví Moravskoslezského kraje
komerční sdělení

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je sfárat do hlubin uhelných dolů, zažijte pocity vojáka ukrývajícího se v bunkru anebo se projeďte parním vlakem po úzkokolejce.

To je pouze zlomek zážitků, které můžete zažít na Technotrase spojující výjimečné industriální památky Moravskoslezského kraje.

Minout byste neměli Ostravu, jejíž železárenskou minulost připomíná bezmála 200 let starý areál Dolních Vítkovic. Tady si budete připadat jako hrdinové románu Julese Verna, v němž se historie snoubí s budoucností.

Na vyhlídkovou věž Bolt Tower, která vyrostla přímo na vysoké peci, vás vyveze skipový výtah, spoustu zábavy si užijete v interaktivním Velkém a Malém světě techniky a dech se vám bude tajit nad fantastickou přestavbou bývalého plynojemu na halu Gong.

Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století stojí nedaleko Oder.
Vodní mlýn Wesselsky ze 16. století stojí nedaleko Oder.

Za příběhem uhlí na Ostravsku se vydejte na vrch Landek. Právě tady totiž „černé zlato“ používali již pravěcí lidé – jako jedni z prvních na světě!

V Landek Parku vás v největším hornickém muzeu v Česku seznámí s těžbou uhlí bývalí horníci, s nimiž sfáráte výtahem, který kdysi opravdu vozil havíře.

A pak si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet i něco z těžké práce, která k této profesi neodmyslitelně patří.

Obraz Ostravy si můžete doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu.
Obraz Ostravy si můžete doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu.

Ale Landek není jediným místem, kde se v Ostravě s bohatou historií těžby uhlí setkáte. Úžasná atmosféra a zážitek vás čekají také v Dole Michal.

Přestože tu fárání bylo už dávno ukončeno, budete mít neodbytný pocit, že horníci to tady nikdy neopustili a že se k vám za chvíli přidají v řetízkové šatně, ve výdejně svačin nebo v „lampovně“, kde kdysi fasovali svítilny.

Až si to tu prohlédnete, můžete si obraz Ostravy doplnit prostřednictvím poutavých interaktivních výstav v Hasičském muzeu, kterým vás provedou skuteční hasiči, Železničním muzeu moravskoslezském, kde si budete moci na trenažéru v podobě řídícího pultu opravdové lokomotivy vyzkoušet práci strojvedoucího, či Expozici historických motocyklů, v rámci níž vás čeká nejen 42 naleštěných strojů, ale také replika retro dílny z 30. let minulého století.

V historické kosárně v Karlovicích nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry.
V historické kosárně v Karlovicích nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici!

Pohlédnout si tady kromě jiného můžete i první automobil v Rakousko-Uhersku a nákladní vůz, za jehož volantem vyhrál Karel Loprajs Rallye Dakar! Pokud vás víc zajímají vlaky, bude pro vás tím pravým místem Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce.

Kromě expozice věnované železniční dopravě a historii místní továrny na vagóny vás nenechá v klidu funkční model dvoukolejné dráhy, který je snem nejednoho kluka. A což takhle projet se opravdovým parním vlakem po úzkokolejné dráze?

V tom případě vyrazte do Jeseníků, kde tento unikát spojuje Třemešnou s Osoblahou. Neopakovatelný zážitek ještě znásobí úžasný výhled do malebné krajiny.

Pokud ji nechcete hned tak opustit, navštivte historickou kosárnu v Karlovicích, kde nahlédnete do venkovského života ještě před stoletím páry. Jeho připomínkou jsou také větrné a vodní mlýny v Moravském Kravařsku.

Navštívit můžete dva – vodní mlýn Wesselsky ze 16. století, který stojí nedaleko Oder a schází mu jen jediné – opravdový vodník –, a větrný mlýn v Bravinném u Bílovce jako vystřižený z pohlednice z Holandska.

Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici.
Je-li vaší srdcovkou vše, co je spojeno s dopravou, nesmíte si nechat ujít návštěvu Technického muzea Tatra v Kopřivnici.

Technotrasa má pro každého nadšence techniky něco. Ti, kteří se zabývají vojenskou historií, ocení skvěle zachovalé pevnosti u Darkoviček a dva pěchotní sruby Na trati nedaleko Bohumína, jenž jsou propojené podzemní chodbou.

Ani tím však nemusí vaše pouť za technickými unikáty skončit. Zlatavou tečkou za putováním po industriálních klenotech může být pivo čerstvě načepované přímo v pivovaru Radegast v Nošovicích, kde vás navíc seznámí s tajemstvím výroby tohoto moku.

A pokud si to celé budete chtít zopakovat, tentokrát ovšem v trochu jiné atmosféře, nenechejte si uniknout Fajne léto plné minifestivalů s koncerty, soutěžemi a poutavými prohlídkami.

Tento projekt trvá od července do září a ve vybraných dnech rozezvučí jednotlivé body Technotrasy.

Více na www.technotrasa.cz

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina