Perník, piko, peří… Nebo zkrátka a dobře pervitin. Droga, která funguje jako povzbuzující prostředek, byla pod tímto názvem uvedena na trh před 80 lety.
Dnes patří k ilegálním prostředkům, německým vojákům však pomůže k prvotnímu úspěchu během 2. světové války. Premiéru má při invazi do Polska v roce 1939.
Často se považuje za český vynález. Pravda je však taková, že tato fáma vznikla na základě toho, že členové někdejšího československého podsvětí přišli v 70.let na způsob, jak drogu relativně snadno vyrobit z efedrinu, obsaženém v lécích proti kašli.
Jeho kořeny však sahají až do dalekého Japonska. Tam ve 2.polovině 19.století probíhá výzkum čínské rostliny Ma Huang, tedy chvojníku čínského (Ephedra sinica), ze které je izolován alkaloid efedrin.
Z něj získá v roce 1893 chemik Nagai Nagajoši (1844-1929) látku zvanou metamfetamin.
Pervitin Tabletten
V roce 1919 jeho krajan Akira Ogata (1887-1978) přijde s novou technologií jeho úpravy a získá látku v krystalické podobě.
Po roce 1934 je metamfetamin předmětem zkoumání také v Německu a společnost Temmler Werke si nechá o tři roky později patentovat svou originální metodu výroby.
To jí umožní v roce 1938 uvést na trh přípravek Pervitin Tabletten, později přibude také injekční forma přípravku. V následujícím roce dostává německý vojenský lékař Otto Ranke (1899-1959) nápad. Co takhle využít povzbuzujících účinků nové látky pro válečné účely?
Čokoláda pro vojáky
Vyzkouší je nejprve na skupině vysokoškolských studentů, kteří jsou potom navzdory nedostatku spánku plní síly a dobré nálady. Následně metamfetamin používá německá armáda. Dodává svým vojákům nejdříve pilulky a potom také speciální čokoládu.
Droga je mezi vojáky velmi oblíbená, považují ji za téměř zázračný přípravek, který jim pomáhá zapomenout na útrapy války a navíc skvěle zahání únavu.
Netuší však nic o řadě jeho vedlejších účinků a tak se pro mnohé z nich stává danajským darem, který změní jejich životy v noční můru a mnohdy je i jejich záhubou.
Cesta kouzelného prášku
Mění se psychika těchto pilířů Třetí říše, třesou se jim ruce, mají deprese a mnozí se z válečného pole domů nikdy nevrátí. Ne proto, že by je zasáhla nepřátelská střela nebo třeba zabil granát. Zemřou na infarkt jako běžní smrtelníci.
Někteří také spáchají sebevraždu. Lékaři poukazují na nežádoucí účinky drogy, jejího zákazu však nedosáhnou. V Japonsku je tehdy látka k dostání pod názvem Philopon.
Zrádné opojení
Jeho rekreační užívání se v zemi vycházejícího slunce rozšíří zejména po 2.světové válce. Metamfetamin se stane oblíbeným také ve Spojených státech amerických a postupně i v ostatních částech světa. Rozšíření pervitinu se nevyhne ani zemím východního bloku.
Jeho výrobou je proslulé zejména Československo, kde se jeho nelegální varny rozšíří především v 70. letech. K nejčastěji užívaným drogám patří u nás i v dnešní době.