Domů     Anna Hauptmanová: 58 let bojuje za očištění manželova jména!
Anna Hauptmanová: 58 let bojuje za očištění manželova jména!
12.6.2018

„Richard nic špatného neudělal a já nepřestanu bojovat za spravedlnost,“ prohlásí Anna, když jí milovaného manžela odsoudí k smrti.

Anna Schoefflerová (1898–1994) žije v německém městečku Markgröningen neží jí krize přiměje emigrovat. V New Yorku, kde přistává 1. ledna 1924, se jí ujme pradlena Lena Aldingerová.

Pomůže jí získat práci služky, a aby se necítila tak sama, zve ji často k sobě.

Při jedné z návštěv se pětadvacetiletá Anna seznámí s jejím podnájemníkem, německým emigrantem Richardem Hauptmannem (1899–1936), který do New Yorku dorazil jen o pár týdnů dříve než ona. „Byl to hezký a ohleduplný chlap.

Ochotně mě tehdy doprovodil na stanici metra,“ vzpomíná Anna na první setkání. Začnou se vídat častěji a 10. října 1924 se vezmou. On pracuje jako tesař, ona jako pekařka.

Richard každý den přichází do pekařství, pomáhá jí uklidit a společně se pak vrací domů. Šetří a pomalu se vzmáhají. Koupí si do konce vlastní auto, zeleného Dodge, se kterým procestují Ameriku. Navštíví Kanadu, Yosemitský park i Beverly Hills.

Najezdí téměř 25 000 km než se na podzim 1933 jejich štěstí dovrší. „Bůh nás ve své dobrotě obdaroval synem Manfredem. Krásným chlapečkem, který se stal cílem naší veškeré lásky a laskavosti,“ píše v dopise šťastný otec. Anna dodává:

„Žili jsme skromně, ale měli vše co jsme potřebovali. Byli jsme šťastní.“ Naposledy 19. září 1934, kdy Anna se synem v náručí zamává manželovi odjíždějícímu do práce. O pár minut později je Richard zadržen policií.

Nikdy neuvěří, že by její manžel mohl být vinen a bojuje za jeho osvobození. Marně však píše na všechny strany. Amerika nemá zájem osvobodit Bruna Hauptmanna.
Nikdy neuvěří, že by její manžel mohl být vinen a bojuje za jeho osvobození. Marně však píše na všechny strany. Amerika nemá zájem osvobodit Bruna Hauptmanna.

Její výpověď neberou vážně

Šokovaná Anna se dozvídá, že ho viní z únosu a smrti syna slavného letce Charlese Lindbergha (1902–1974). „Každý den jsem čekala, že se mi vrátí. Byl nevinný. Řekl pravdu. Tak se přece neměl čeho bát,“ říká.

Jenže v soudní síni z něj žalobce udělá zrůdu a celá Amerika ho nenávidí. Vždyť vztáhl ruku na dítě člověka milovaného celým národem. Jenže Anna trvá na tom, že je nevinný.

„V noci 1. března 1932 mne manžel jako každý den vyzvedl v pekárně, jeli jsme domů a byli tam celou noc.“ Její výpověď neberou v potaz, přestože ji potvrdí několik dalších svědků. Když je odsouzen k smrti, Anna je v šoku.

Když je Bruno odsouzen k trestu smrti, Anna je v šoku.
Když je Bruno odsouzen k trestu smrti, Anna je v šoku.

Zasvětí život boji za manžela

Jsem nevinný,“ jsou jeho poslední slova, než je po zamítnutí odvolání 3. dubna 1936 popraven. Anna se vrací do New Yorku a dál pracuje v pekárně. Sousedé ji podporují a nikdo jí neřekne křivého slova.

A když ji Manfredův učitel naznačí, že by si měla změnit příjmení, protože děti jejího syna uráží, odmítne. „Můj manžel nic špatného neudělal, abych se za jeho jméno styděla.“ Nikdy se znovu nevdá. „Žádný muž mi nemůže nahradit Richarda.

Kdyby všichni byli jako on, svět by byl šťastné místo,“ tvrdí a zasvětí život boji za jeho očištění. Dalších 58 let opakovaně žádá o revizi případu a přístup k zapečetěným spisům.

Opakovaně podává žalobu na státního žalobce Davida Wilentze (1894–1988), státní policii i svědky. Všechny jsou zamítnuty. Z důvodu neoprávněnosti, imunity, nebo promlčení.

Za svého manžela bojuje celý život, až do své smrti. Očistit jeho jméno se jí však nepodaří. Americká justice nikdy nepřizná, že zabila nevinného.
Za svého manžela bojuje celý život, až do své smrti. Očistit jeho jméno se jí však nepodaří. Americká justice nikdy nepřizná, že zabila nevinného.

Boj zastaví až smrt

Po letech marného boje už nemám žádné peníze, přesto vás žádám, pomozte mi,“ obrací se v roce 1981 na právníka Roberta Bryana. Společně v roce 1982 podávají novou žalobu.

Tvrdí, že mohou prokázat, že „prokurátor i další lhali, upřeli Richardu Hauptmannovi právo na spravedlivý proces a zadržovali informace, které by vedly k jeho osvobození.“ Soud žalobu zamítne. Vyslechnout ji odmítá i každý guvernér, na kterého se obrací.

„Mým jediným přáním je spravedlnost,“ opakuje, ale toto přání se jí nesplní. Umírá ve věku 95 let, v den 69. výročí jejich svatby, aniž dosáhne cíle. „V mých očích byla Anna hrdinkou. Její láska k manželovi byla bezmezná,“ prohlásí Bryan.

Svou vytrvalostí si Anna získá obdiv i u těch, kteří věří, že Richard Hauptmann vinen byl.

Foto: Noite Sinistra, Pinterest, NY Daily News, www.kk.no
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla