Domů     Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
Tornádo, vichřice, hurikán… Který vítr je nejničivější?
23.5.2018

Lidé se odnepaměti musí potýkat s katastrofami, které způsobuje silný vítr. V roce 1900 si třeba Galveston, nejsmrtonosnější hurikán v dějinách USA, vyžádal 8000 obětí! 

Největší zaznamenaný tajfun v historii lidstva

Rok: 1970

Země: někdejší východní Pákistán (dnešní Bangladéš)

Počet obětí: 500 000

Tajfun Bhola vtrhl do ústí řeky Gangy dne 12. listopadu 1970. Přímo při bouři pak zahynulo 500 000 lidí, přičemž hlavní příčinou tak vysokého počtu obětí byla zvednutá vodní hladina, která téměř zcela zatopila většinu ostrovů v deltě řeky.

Bhola byl v tom roce již sedmou, a zároveň nejsilnější tropickou cyklonou, která se v Indickém oceánu rozpoutala. V okamžiku největší síly dosahovala rychlost větru 205 km/hod.

Nejvíce bylo zasaženo město Tazumuddin, ve kterém zahynulo 45 % tamějšího obyvatelstva. Celkem bouře způsobila škody za tehdejších 86 000 000 dolarů (405 000 000 dnešních dolarů).

Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.
Ve městě Tazumuddin zemřela téměř polovina jeho tehdejších obyvatel.

CO JE CO?

Tropická cyklona – je to atmosférický útvar, konkrétně obrovský vír s charakteristickým okem uprostřed. Rychlost větru může dosáhnout až 300 km/h. V různých oblastech světa pro ni mají různý název.

V Indii a v Austrálii jí říkají cyklon, v jihovýchodní Asii tajfun, v Atlantském oceánu hurikán.

Tornádo Jedná se o silně rotující vzdušný vír. Ve srovnání s tropickou cyklonou je to ale trpaslík, jeho průměr se pohybuje v desítkách až stovkách metrů a po zemském povrchu či vodní hladině se prohání maximálně desítky minut.

Tornáda ovšem bývají doprovázena dvakrát silnějším větrem než cyklony, takže lokálně mohou způsobit výraznější škody. I když nejčastěji zasahují Spojené státy americké, nejvíc obětí tornáda bylo zaznamenáno v Bangladéši.

Když tuto zemi totiž roku 1989 zasáhlo tornádo Daulatpur-Saturia, stálo to život 1300 lidí. Nejhorší americké tornádo přitom roku 1925 zabilo „jen“ 695 lidí.

Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.
Tornáda se nejčastěji vyskytují ve Spojených státech.

Beaufortova stupnice

V roce 1805 vytvořil sir Francis Beaufort, kontraadmirál britského námořnictva, dvanáctibodovou škálu, jež později vešla do povědomí jako Beaufortova stupnice.

Původně nesloužila jen k odhadu rychlosti větru, ale na jejím základě se i vydávala doporučení pro plavbu s určitým počtem plachet.

Pro nenámořní účely byla upravena v roce 1850. Od roku 1969 má pak stupňů šestnáct (byla totiž nastavena o Saffir-Simpsonovu stupnici hurikánů).

1. Vánek

Rychlost: 1–5 km/h

Projevy: Například kouř z ohně nestoupá přímo vzhůru a na moři vznikají malé, šupinovité vlny bez pěnových vrcholků.

2. Větřík

Rychlost: 6–11 km/h

Projevy: Vítr je cítit na tváři, listí šelestí, korouhev se pohybuje. Na moři vznikají malé vlny, ještě krátké, ale výraznější, se sklovitými hřebeny, které se nelámou.

3. Slabý vítr

Rychlost: 12–19 km/h

Projevy: Listy a větvičky jsou v pohybu, vítr napíná prapory. Hřebeny vln na moři se začínají lámat, pěna je převážně skelná. Ojediněle se vyskytují malé pěnové vrcholky.

4. Mírný vítr

Rychlost: 20–28 km/h

Projevy: Vítr zvedá prach a papíry, pohybuje větvičkami a slabšími větvemi. Vlny na moři jsou ještě pořád malé, ale prodlužují se, hojně se vyskytují pěnové vrcholky.

5. Čerstvý vítr

Rychlost: 29–38 km/h

Projevy: Hýbe listnatými keři, malé stromky se ohýbají. Na moři vznikají dosti velké a výrazně prodloužené vlny, všude jsou bílé pěnové vrcholy, ojediněle se vyskytuje vodní tříšť.

Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.
Při čerstvém větru na moři vznikají velké vlny.

6. Silný vítr

Rychlost: 39–49 km/h

Projevy: Pohybuje silnějšími větvemi, používání deštníku se stává obtížným. Na moři vznikají velké vlny, jejichž hřebeny se lámou a zanechávají větší plochy bílé pěny.

7. Prudký vítr

Rychlost: 50–61 km/h

Projevy: Pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná. Moře se bouří, bílá pěna vzniklá lámáním hřebenů vytváří po větru pruhy.

8. Bouřlivý vítr

Rychlost: 62–74 km/h

Projevy: Láme větve, vzpřímená chůze proti němu je nemožná. Na moři se vytvářejí dosti vysoké vlnové hory s hřebeny výrazné délky, od jejich okrajů se začíná odtrhávat vodní tříšť.

9. Vichřice

Rychlost: 75–88 km/h

Projevy: Vítr způsobuje menší škody na stavbách – strhává komíny nebo tašky ze střechy. Na moři vznikají vysoké vlnové hory a husté pásy pěny po větru. Moře se začíná valit, vodní tříšť snižuje dohlednost.

10. Silná vichřice

Rychlost: 89–102 km/h

Projevy: Vyvrací stromy, ničí domy. Na moři pozorujeme velmi vysoké vlnové hory s překlápějícími se a lámajícími se hřebeny.

11. Mohutná vichřice

Rychlost: 103–118 km/h

Projevy: Rozsáhle pustoší zemský povrch. Na moři vznikají mimořádně vysoké pěnové hory.

12. Hurikán kategorie 1 (neboli orkán)

Rychlost: 119–153 km/h

Projevy: Může převrhnout neukotvený mobilní dům, případně i vyvrácený nebo krátce zasazený strom.

13. Hurikán 2

Rychlost: 154–177 km/h

Projevy: Poškozuje střešní materiály. Ukotvené, ale nezabezpečené mobilní domy jsou obvykle těžce poškozeny.

14. Hurikán 3

Rychlost: 178–209 km/h

Projevy: Budovy bez pevných základů bývají zničeny a čelní zdi obyčejných domů strženy.

15. Hurikán 4

Rychlost: 210–249 km/h

Projevy: Rozsáhle poškozuje závěsné stěny menších sídel, hroutí se střechy, mobilní a prefabrikované domy bývají sraženy.

16. Hurikán 5

Rychlost: nad 250 km/h

Projevy: Naprosto ničí střechy na mnoha obydlích a průmyslových budovách, menší užitné budovy bývají odfouknuty.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
reklama
lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
reklama
historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti