Domů     Kawah Ijen: Tyrkysové jezero je krásné i smrtící!
Kawah Ijen: Tyrkysové jezero je krásné i smrtící!
11.5.2018

Nádherně modrozelená hladina sopečného jezera nabízí úchvatný pohled, ale zaplavat si v něm není dobrý nápad. Světový unikát je totiž jezerem plným koncentrované kyseliny. Na první pohled je úchvatné. Na první nadechnutí děsivé.

Peklo však evokuje nejen všudypřítomným kouřem a pachem síry. Není totiž pouze jezerem ležícím v kráteru činné sopky, ale také nejkyselejším jezerem na Zemi.

Na východním konci indonéského ostrova Jáva se rozkládá vulkanický komplex Ijen. Tvoří ho obrovská kaldera (prohlubeň vytvořená propadem stěn sopky) jejíž průměr přesahuje 16 km.

Uvnitř se nachází několik novějších sopečných kuželů a právě k jednomu z nich míří ročně tisíce lidí s cílem spatřit nejznámější atrakci celého ostrova.

Ve stínu 3332 metrů vysokého stratovulkánu Gunung Raung se ve výšce 2148 metrů rozkládá 960 m dlouhé vulkanické jezero tyrkysové barvy.

Obklopené strmými skalami sopečného kráteru Kawah Ijen a z části neustále zahalené do oblaků sirné páry, které unikají z hlubin stále aktivního vulkánu.

Ten je unikátní nejen největším a nejdéle existujícím kyselinovým jezerem na světě, ale také coby místo s největším výskytem přírodní síry.

Četnými fumarolami (trhliny v zemském povrchu, kterými unikají sopečné plyny) se totiž valí ven sirné páry s teplotou kolem 245°C, které se srážejí na skalních stěnách a pokrývají je žlutou krustou čisté síry.

Tyrkysové jezero Kawah Ijen
Tyrkysové jezero Kawah Ijen

Kyselejší než kyselina z baterie

Jezero, kterému dává unikátní barvu množství rozpuštěných minerálů, je hluboké kolem 200 metrů, jeho teplota se pohybuje od 20°C do 40°C a podle vědců je nejkyselejším jezerem na světě. Jen pro představu, plechovku od piva rozpustí během 30 minut.

Kanadský dobrodruh a badatel George Kourounis (*1970) se 14. července 2008 vydává na jezero v gumovém člunu, aby v jeho středu odebral vzorky vody. Zpátky to stihne jen tak tak.

„Před popáleninami mě zachránil jen nůž, kterým jsem rychle odřízl vodou nasáklé nohavice,“ vzpomíná.

Jeho měření odhalí, že pH jezerní vody má na stupnici od 0 do 14 hodnotu 0,5 u břehu a uprostřed jezera dokonce 0,1. Pro srovnání, citronová šťáva má pH 2,9, žaludeční šťávy 2 a kyselina v bateriích 1. Dalo by se tedy říci, že spíše než o vodu jde o extrémně silnou kyselinu.

A protože je jezero jedním ze zdrojů řeky Banyupahit, není divu, že je i její voda značně kyselá, což ovlivňuje celý ekosystém v jejím okolí.

Například pH vody, kterou místní zemědělci zalévají svá políčka, se podle měření pohybuje mezi 2,5 až 3,5 (hodnota běžně používané vody mívá 6 až 8 pH).

Noc ozařují modré plameny

Spatřit tento přírodní unikát není snadné. Od nejbližšího místa, na které se lze dostat autem, čeká zájemce tříkilometrová prašná cesta do strmého kopce, zpestřená navíc sálajícím sluncem, před kterým se není po většinu cesty kde skrýt.

A komu nestačí pohled z okraje kráteru ve výšce 2799 metrů, toho čeká ještě obtížný, téměř pětačtyřicetiminutový sestup k samotnému jezeru.

Zpestřený nejen strmostí stezky, ale občas i štiplavým a jedovatým sirným kouřem, který vinou větru každou chvíli mění směr a občas snižuje viditelnost na několik málo metrů. Přesto se sem mnozí vydávají i uprostřed noci.

To proto, aby viděli další unikátní představení, které sopka nabízí. Za tmy totiž oxidující síra svítí modře. Úchvatnou podívanou ještě navíc posilují dech beroucí, až 5 metrů vysoké, modré plameny hořících sirných plynů, které unikají z trhlin.

Jezero je úchvatné i v noci
Jezero je úchvatné i v noci

Bouchnout může každou chvíli

O tom, že sopka nespí, spíš jen tak zlehka podřimuje, svědčí nejen modrý plamen a páry unikající z trhlin, ale také historie erupcí.

Ta začíná v období staršího pleistocénu, kdy explodují dvě sousedící sopky, jejichž původní výšku nizozemský vulkanolog Georg Kemmerling (1888-1932) odhadl na 4000 metrů. Exploze je tak mohutná, že se sopky zhroutí a vytvoří obří kalderu.

Během kolapsu je vymrštěno do prostoru přes 80 km3 sopečného materiálu, který převážně na severní straně kaldery vytvoří 100 až 150 metrů vysokou vrstvu popela a pemzy.

Během následných erupcí vznikají uvnitř kaldery další sopečné vrcholy a jedním z nich je právě Kawah Ijen.

Ač jde o sopku stále aktivní (k poslední erupci došlo v roce 2002) a prakticky kdykoli se může rozhodnout k nové ukázce síly, je tu každý den poměrně živo. Vedle turistů sem každý den míří i desítky dělníků. Kráter je totiž místem, kde se unikátním způsobem těží přírodní síra.

Den co den tahají dělníci na ramenou náklad síry.
Den co den tahají dělníci na ramenou náklad síry.

Síra jim rozpouští zuby

„Oxid siřičitý je v místě těžby tak silný, že jsem měl občas problémy s dýcháním dokonce i přes respirátor. Oni si vystačí jen s mokrým hadrem mezi zuby“ říká Kourounis.

Bez jakýchkoli ochranných pomůcek, tu v sirných výparech ručně, jen s pomocí železných tyčí, odlamují pláty zkondenzované síry.

Ty pak ve velkých koších přehozených přes rameno vynášejí na vrchol kráteru, kde vše naloží na malé kárky a pokračují další hodinu dolů. Na parkoviště, kde je náklad zvážen a naložen do náklaďáku, který síru odváží ke zpracování do blízké rafinérie.

Každý náklad váží mezi 70 až 100 kilogramy a dělníci za něj dostávají sumu odpovídající zhruba 90 až 150 korunám. Většinou se každý den stihnou otočit dvakrát, takže si v přepočtu vydělají přibližně 180 až 300 korun!

Jde přitom o dřinu nejen namáhavou – většina turistů s jejich naplněné koše nedokáže ani zvednout, ale také zdraví nebezpečnou.

Kromě velkých krvavých otlaků a modřin na ramenou trpí většina z nich různými respiračními potížemi, a také problémy se zuby, které „rozpouští“ hadry nasáklé při dýchání oxidem siřičitým.

A tak, přestože je většině z nich 20 až 30 let, vypadají o deset let starší. „Možná se to nezdá, ale ti chlapi pracují možná v těch nejdrsnějších podmínkách na světě,“ říká k tomu George Kourounis.

Foto: atobasahona.com, pinterest, Bromo Travel Agency
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz