Domů     Přehledně: Okamžiky, kdy Hitler udělal fatální chybu!
Přehledně: Okamžiky, kdy Hitler udělal fatální chybu!

2. světová válka mohla skončit mnohem dřív. A to hned několikrát. V jakých situacích se Hitler fatálně zmýlil?

1. Bombardování britských měst

Německá letecká kampaň nad Británií byla dlouho velice úspěšná. Původně se zaměřovala čistě na vojenské a průmyslové cíle. Britská RAF byla sražena na kolena a bývalo by stačilo ještě nějaký čas vydržet, aby byla vyřazena ze hry úplně.

Jenže poté, co došlo k leteckému útoku na Berlín, Hitler ztratil nervy a nařídil namířit veškeré bombardování na britská města, zejména na Londýn.

První masový útok na Londýn se odehrál 7. září 1940, do Calais přijel sám velitel Luftwaffe Hermann Göring, aby osobně řídil útoky německého letectva proti Velké Británii.

Příprava masivní odpovědi

První úder Brity překvapil, protože očekávali, že dojde k útoku na letiště a s bombardováním Londýna nepočítali. Útoky na hlavní město pokračovaly prakticky až do 13. listopadu 1940, přičemž noční nálety byly uskutečňovány noc co noc.

Němečtí pohlaváři se domnívali, že bombardováním zničí morálku obyvatelstva a to přispěje k britské kapitulaci.

To se ovšem nestalo – bombardování Londýna paradoxně pomohlo RAF, protože Luftwaffe se přestala zaměřovat na anglická letiště, kde se zatím chystal masivní odpor.

RAF se zuřivě nepříteli postavila a způsobila Německu ztrátu 56 letounů Luftwaffe.
RAF se zuřivě nepříteli postavila a způsobila Německu ztrátu 56 letounů Luftwaffe.

2. Vyhlášení války Spojeným státům

Žádné z rozhodnutí Adolfa Hitlera není pokládáno za tak sporné, jako nečekané vyhlášení války Spojeným státům.

Stalo se tak 11. prosince 1941 – přesně 5 dní po tom, co ruská armáda zahájila ofenzívu u Moskvy, a 4 dny po tom, co Japonsko zaútočilo na americkou vojenskou námořní základnu Pearl Harbour.

Anglie byla stále ještě neporažena a blesková válka proti Sovětům zkrachovala. A Hitler si pověsil na krk nového nepřítele s mohutným ekonomickým a vojenským potenciálem.

Amerika skočila do války příliš brzy

Američané byli, co se týkalo jejich vstupu do války, velice opatrní. Existovala veliká šance, že kdyby jim Německo oficiálně nevyhlásilo válku, nikdy by se do ní nezapojili.

A pokud by se přesto stalo, že ano, došlo by k tomu o poznání později – Němci by pak měli na přípravu na Američany dostatek času. Konflikt, odehrávající se později, by se tedy mohl vyvíjet úplně jinak.

Američané vstoupili do války po útoku na Pearl Harbour.
Američané vstoupili do války po útoku na Pearl Harbour.

3. Nacisté selhali u Dunkerque

U francouzského Dunkerque v květnu 1940 Němci pronásledovali 350 000 britských vojáků. Rychlé tankové divize již měly nepřítele téměř obklíčeného a Luftwaffe strategicky kontrolovalo celý vzdušný prostor.

Jenže Hitler v nejkritičtějším okamžiku přikázal tanky zastavit. Spojenecké jednotky měla podle něj zajmout pěchota.

Historici dlouho zkoumali, zda šlo o Hitlerovu strategickou neschopnost, nebo byli ve skutečnosti iniciátory rozkazu o zastavení postupu německých tankových sil generál von Rundstedt a velitel německé 4. armády, generál Günther von Kluge.

Fatální zdržení tanků

Von Kluge byl údajně 23. května znepokojený přílišným vysunutím tankové skupiny generála Kleista oproti doprovodným pěchotním jednotkám. Von Rundstedta pro změnu znepokojoval rychle klesající počet bojeschopných vozidel tankových jednotek.

Byl to prý právě von Rundstedt, kdo následující den přesvědčil Hitlera, aby rozkaz navzdory protestům jiných generálů potvrdil.

Rozkaz, kterým byl poté postup tankových jednotek obnoven, přišel 26. května, ale některé jednotky kvůli probíhajícím opravám a doplňování paliva dokázaly pokračovat v útoku až následující den.

Britské veleni zmobilizovalo veškeré loďstvo. Kdyby nedošlo k zastavení původního plánu, Britové by se pravděpodobně vzdali.
Britské veleni zmobilizovalo veškeré loďstvo. Kdyby nedošlo k zastavení původního plánu, Britové by se pravděpodobně vzdali.

4. Holocaust nacistům jen uškodil

Systematické a státem sponzorované vyvražďování milionů Židů nacistům v konečném důsledku velice uškodilo.

Kupříkladu Finsko se k celé záležitosti postavilo jednoznačně odmítavě, nepřijalo žádné protižidovské zákony a i přes silný nátlak striktně odmítlo vydat nejen své občany židovského původu, ale i drtivou většinu Židů uprchlých ze zemí, které nacistické Německo ovládlo.

A díky diplomatickému úsilí neutrálních států byly deportace v řadě zemí, které své židovské obyvatele a uprchlíky vydávaly, přerušovány a zastavovány.

Rázné ne masivnímu vyvražďování

Německé nehumánní chování posloužilo jako snadné pojítko Spojenců proti Německu. Hitler na vyhlazování navíc vyplýtval enormní množství lidských i materiálních zdrojů.

Vyhnul-li by se tomu, pro Spojence by bylo mnohem obtížnější seskupit tak masivní vojenskou odpověď, která nakonec dovedla Třetí říši až k jejímu pádu.

Hitler na vyhlazování vyplýtval velké množství lidských i materiálních zdrojů.
Hitler na vyhlazování vyplýtval velké množství lidských i materiálních zdrojů.

5. Německo mělo místo invaze do Ruska pokračovat v útoku na Velkou Británii

Obrovskou a zásadní chybou nacistického Německa byla invaze do Sovětského svazu v roce 1941. Adolf Hitler poslal 4 500 000 vojáků do mrazivých ruských pustin právě ve chvílích, kdy bylo Spojené království na pokraji absolutního zhroucení.

Kdyby Hitler místo toho rázně zatlačil na Brity, nejspíš by je snadno smetl. S Ruskem by se býval mohl vypořádat v následujícím roce.

Vlivem svého chybného rozhodnutí ale místo toho utrpěl obrovské ztráty, nic nezískal, vytvořil si nového nepřítele a nádavkem dal Spojenému království čas trochu se vzpamatovat.

Němci překračují ruskou hranici.
Němci překračují ruskou hranici.

6. Hitlerova „vojenská strategie“

Samotný Vůdce svými rozhodnutími způsobil nacistickým armádám větší škody než společné snahy všech protivníků dohromady.

Nebral v potaz žádné jiné názory než ty své, často se stávalo, že odstavil generály a ujal se řízení operací sám, ačkoli o nich vůbec nic nevěděl.

Zpoza svého stolu v Německu Hitler vydával příkazy na základě informací, které už ale byly dávno zastaralé a situace na frontě byla zcela jiná. Tímto jednáním způsobil smrt milionům svých vojáků.

Je pravdou, že nelze zpochybnit Hitlerovy zásluhy na vytvoření režimu a strhnutí mas, kdyby se ale posléze omezil pouze na projevy u řečnického pultíku, jeho armáda by dokázala vyhrát válku sama.

7. Němci měli nechat Řecko být

Adolf Hitler věřil, že když v květnu 1941 napadne Sovětský svaz, hravě ještě před začátkem zimy obsadí Moskvu. Mnozí historici se shodují, že plán by možná i vyšel – to by ale museli Němci nechat na pokoji Řecko.

Italští spojenci totiž v Řecku utrpěli ponižující porážku a němečtí nacisté se jim rozhodli pomoci. Zajížďka přes Řecko zdržela invazi do Ruska zhruba o 6 týdnů a to byl podle odborníků přesně ten čas, který pak Hitlerovi před Moskvou výrazně chyběl.

Němečtí parašutisté nad Řeckem.
Němečtí parašutisté nad Řeckem.

8. Německu chyběla trpělivost

Nedočkavost hrála velkou roli v celém nacistickém snažení. Vedle Hitlerova nesmyslného vojenského vedení byla druhou nejzásadnější příčinou porážky nepřipravenost.

Nacistický režim totiž zahájil globální vojenskou kampaň o chvíli dříve, než na ni byl plně připraven. Nedostatečné námořní síly i další problémy by tehdy mohla vyřešit jen trocha trpělivosti navíc.

Dohoda z Versailles Němcům zakazovala větší zbrojení, jenže v době před 2. světovou válkou už si Hitler v Německu dělal, cokoli se mu zachtělo. Nikdo se mu nesnažil příliš bránit.

Kdyby dalších pár let shromažďoval síly, pravděpodobně by se už nenašel nikdo, kdo by ho mohl porazit.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn