Skip to content

10 mýtů o dinosaurech: Kterému z nich stále věříte?

Nedávno proběhlo v Rusku sociologická šetření, jehož cílem bylo zjistit jak Rusové znají základní vědecké poučky. Výsledky výzkumu byly překvapující a pro někoho možná i šokující. 30 procent uvedlo, že první lidé žili ve stejné době jako dinosauři.

A jaké jsou další mýty o velkých ještěrech?

1. To, že člověk mohl potkat dinosaura, je samozřejmě nesmysl. Poslední dinosauři z naší planety zmizeli před 60 miliony let, přičemž náš druh je starý zhruba tři miliony let.

2. Opačným často vyslovovaným omylem je ten, že savci nastartovali svou evoluci až po vymření dinosaurů. Kosterní nálezy však dokazují, že ještěři a savci žili bok po boku už před 100 miliony lety.

3. Dlouho byly vědecké kruhy přesvědčené, že vymření dinosaurů má na svědomí jediný asteroid. Nyní se zdá pravděpodobnější, že před 65 miliony let se naše planeta dostala do meteorického deště a zasáhlo ji několik dalších velkých asteroidů.

Osudným se navíc dinosaurům stala i zvýšená vulkanická činnost.

4. Vyhynutí dinosaurů je spojeno i s dalšími mýty. Jedním z nich je ten, že někteří savci decimovali hnízda dinosaurů. To je vysoce nepravděpodobné, savců bylo tehdy ještě málo a byli příliš drobní, aby si poradili s velkými dinosauřími vejci.

5. Rovněž není pravda, že v onom krizovém období před 65 miliony let vymřeli všichni dinosauři najednou. Menší druhy dinosaurů se dokázaly adaptovat, koneckonců, ptáci jsou jejich potomci.

6. Někteří vědci tvrdí, že dinosauři byli slepou vývojovou větví a evoluce je odhodila do pomyslného koše jako nepoužitelné. Dinosauři však dokázali předčít všechny ostatní živočichy své doby a je velmi nepravděpodobné, že by bez náhlé změny podmínek jen tak podlehli konkurenci jiných skupin.

7. Dinosauři rozhodně nebyli tak pomalí, jak popisuje třeba film Cesta do pravěku. Takový tyranosaurus byl schopen vyvinout rychlost až 30 kilometrů v hodině. Stovku by tedy zvládl za velmi slušných dvanáct sekund.

8. Dodnes se traduje, že dinosauři žili i v mořích. Není to pravda, všechny druhy dinosaurů byly adaptovány na suchozemský život. V moři sice žili velcí plazi, ale ti patřili mezi jiné skupiny.

9. Totéž platí i o létajících plazech. Pterodaktyl dinosaurem nebyl. Křídla u ptáků se vyvinula zcela odlišným způsobem než u ptakoještěrů, kteří rozhodně nebyli jejich předky.

10. Zároveň neplatí rovnice, že každý velký plaz byl zároveň dinosaurem. Suchozemští plazi dosahovali výšky až 5 m dávno předtím, než se na Zemi před 230 miliony let objevil první dinosaurus.

Foto: NY Times, Youtube, history,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články