Nejslavnější a nejbrutálnější mongolský vůdce, který si podrobil mnoho národů a dobyl mnohá území. Přesto je dodnes obrovským národním vzorem a mužem, ke kterému mnoho Mongolů stále vzhlíží.
Právě s Čingischánem (1162?–1227) je také spojena jedna z největších historických záhad: Kde leží jeho hrob a v něm s velkou pravděpodobností umístěný obrovský poklad složený z cenných předmětů a kovů?
Samotná lokalita je velkou neznámou a v současnosti se hovoří hned o několika možných místech. Jednou z nich je mongolská lokalita Ikh Ikh Chorig (Velké tabu) poblíž pohoří Burhan Chaldun, kam Mongolové dlouhou dobu cizince vůbec nepouštěli.
Další možností je území Tuvy na severozápadě Mongolska, hlavní město Ulanbátar nebo území čínského města duchů Ordos. Jedna z posledních hypotéz se pak týká jezera Issyk-Kul v Kyrgyzstánu.
„Je to hledání jehly v kupce sena, kdy ani nevíme, jak ta jehla vlastně vypadá,“ říká k pátrání archeolog Albert Yu-Min Lin z univerzity v americkém San Diegu.
Hlídá poklad duch Čingischána?
Zatím nejdál došli archeologové ve zmíněné lokalitě Velké Tabu. V roce 2004 zde nachází trosky vojevůdcova letního paláce a s obrovskou nadějí, že záhadu konečně rozluští, pátrají po hrobce.
Jenže i v tomto případě bez výsledku, místo posledního odpočinku mongolského dobyvatele stále uniká. Souběžně s hledáním se čas od času objeví názor, že může být hrobka chráněna silnou kletbou. Dostihla prý například členy německé archeologické expedice.
Ti totiž v 70. letech minulého století v Mongolsku beze stop zmizeli. Když k tomu přidáme sérii nehod během americké výpravy v roce 2002 a další podobné případy, nelze se divit ani pověrčivosti obyčejných Mongolů.
Ti věří, že vyzrazení a otevření hrobky by přivolalo Čingischánova ducha, který by proklel je samotné i celý kraj. Skutečně si některé rodiny předávají z generace na generaci informace o poloze hrobky a stráží tak její tajemství?