Domů     Pocta Bohům: Jaké jsou nejkrásnější chrámy na světě?
Pocta Bohům: Jaké jsou nejkrásnější chrámy na světě?
20.2.2018

Při pohledu na nádhernou architekturu chrámů, kostelů a mešit na celém světě se člověku až zatají dech. Ne nadarmo jsou tyto budovy zasvěcené bohům. 

Hari Mandir Sáhib

Kde se nachází: Amritsar, Indie

Kdy byl postaven: 1589–1601

Takzvaný Zlatý chrám se nachází uprostřed vodní nádrže v indickém městě Amristar a patří mezi nejposvátnější místa náboženského směru zvaného sikhismus. Svatyně představuje symbol svobody a duchovní nezávislosti, vstoupit do ní mohou lidé z celého světa.

Budovu pokrývá měděný plech pozlacený několika tunami zlata, které bylo přidáno asi dvě století po dokončení výstavby. Při každém vstupu do chrámového komplexu musí projít všichni poutníci mělkou, po kotníky naplněnou betonovou vaničkou.

Velká mešita Sheikh Zayed

Kde se nachází: Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Kdy byl postaven: 1996–2007

Stavba se řadí mezi největší a nejdražší postavené chrámy. Mešita má spojovat svět, jelikož se na její výstavbě podílelo dvacet zemí světa a vyšla přibližně na 13 miliard korun. Do této přepychové památky se vejde celkem 40 000 věřících.

Vstoupit sem mohou ale i nevěřící. V interiéru se návštěvníci mohou kochat nejbělejším mramorem, kterým je budova obložena, nebo perletí, polodrahokamy a zlatem zdobícím stěny. Chrám drží i několik světových rekordů.

Mezi jeden patří obrovský koberec vyrobený z bavlny a ovčí vlny, který se rozprostírá na ploše 5 000 m2, nebo největší lustr na světě vážící 12 tun o průměru 10 metrů.

Mešita patří k nejhonosnějším chrámům na světě.
Mešita patří k nejhonosnějším chrámům na světě.

Chrám nebes

Kde se nachází: Peking, Čína

Kdy byl postaven: 15. století

Komplex taoistických chrámů se nachází v Pekingu a patří mezi oblíbené místo pro meditaci a cvičení. Budovy sloužily k navázání spojení s bohy. Dominantou celého objektu je 31 metrů vysoká Síň modliteb, kde se čínští císaři modlili za dobrou sklizeň.

Navštěvovali ho vždy v době slunovratu, aby přinesli oběti přírodním bohům (Slunce, Měsíce, hvězd, mračen, větru a deště). Zajímavá je i Zeď ozvěn, která vyniká svou výbornou akustikou. Zpřístupnění chrámu pro veřejnost proběhlo až v roce 1918.

Taoistický chrám slouží především k relaxaci a odpočinku.
Taoistický chrám slouží především k relaxaci a odpočinku.

Bazilika sv. Petra

Kde se nachází: Vatikán

Kdy byl postaven: 1505–1626

Bazilika sv. Petra je největším symbolem katolické církve. Ne nadarmo se na její výstavbě podílelo několik významných architektů, jako byl Bramante, Raffael, Giuliano da Sangallo či Michelangelo.

V kostele se nacházejí hroby papežů Inocence XIII., Pia XII. nebo králů Oty II. a Jakuba II. Stuarta.

Původní stavba vznikla za vlády císaře Konstantina I. Velikého (274–337), svou nynější podobu získala ale až za panování císaře Julia II. (1443–1513) a prošla několika rekonstrukcemi.

Podle katolické církve se zde nalézá pohřebiště prvního papeže, svatého Petra. Do baziliky se vejde přibližně 60 000 lidí.

Mezi nejkrásnější chrám patří i katolický symbol, Bazilika sv. Petra.
Mezi nejkrásnější chrám patří i katolický symbol, Bazilika sv. Petra.

Chrám Vasila Blaženého

Kde se nachází: Moskva, Rusko

Kdy byl postaven: 1555–1561

Chrám se nachází na jihovýchodní straně Rudého náměstí v Moskvě. Vznikl na příkaz Ivana Hrozného (1530–1584) jako připomínka vítězství nad Tatary v Kazani.

Stavba je to natolik unikátní, že dle legendy přikázal Ivan Hrozný hlavního architekta Jakovleva oslepit, aby nemohla nikde na světě vzniknout podobná budova. Chrám se skládá z 8 samostatných kostelů symbolizujících jednotlivé dny rozhodujících bojů o Kazaň.

Kostely jsou bohatě zdobené zlacenými cibulovitými hlavami. V roce 1588 se k budově přistavěla kaple Vasilije Blaženého a v roce 1670 se celá stavba dokončila dobudováním zvonice. Architektura chrámu má symbolizovat spojení Ruska s Evropou i Asií.

Architekt chrámu musel být oslepen, aby nikdy nepostavil podobnou stavbu.
Architekt chrámu musel být oslepen, aby nikdy nepostavil podobnou stavbu.

Wat Rong Khun

Kde se nachází: Chiang Rai, Thajsko

Kdy byl postaven: 1997

Současný budhistický chrám, cizincům známý jako Bílý chrám, vznikl na popud umělce Chalermchaia Kositpipata. Stavební a umělecké práce však nebyly do dnešních dnů stále dokončeny, dle odhadů samotného umělce zbývá ještě mnohé vytvořit a zrealizovat.

Finální podoba chrámu by tak měla být dokončena snad až v roce 2070. Bílá barva představuje Buddhovu čistotu, vkládaná zrcadlová skla zase jeho moudrost. Střechu zdobí zvířata čtyř přírodních živlů.

Slon znázorňuje zemi, ještěr vodu, labuť vítr a lví hříva oheň. Ke chrámu se vchází po mostě, na němž turisté míjejí 16 navzájem se požírajících démonů.

Dalším děsivým výjevem jsou natažené ruce, které představují neřestné pokušení a žebrání o almužnu, nebo hrnec s pokladem, který má svádět k chamtivosti. V interiéru se nachází žlutooranžový Buddha, k němuž se věřící modlí.

Ruce představují neřestné pokušení a žebrání o almužnu.
Ruce představují neřestné pokušení a žebrání o almužnu.

Šweitigoumská pagoda

Kde se nachází: Yangon, Barma

Kdy byl postaven: 6.–10. století

Šweitigoumská pagoda patří mezi nejposvátnější budhistické pagody v Barmě. Vyniká především svým designem, jelikož ji celou pokrývají plátky zlata a její špičku zdobí 6 000 diamantů a jiných drahokamů.

Na stavbu prý později přispívalo obyvatelstvo celé Barmy, dokonce i královna Shin Sawbu (1394–1471), která darovala množství zlata odpovídající její váze. Budova tak obsahuje více zlata, než jaké mají rezervy britské banky. Podle legend se v jejích základech ukrývá osm Buddhových vlasů.

Patří mezi nejposvátnější buddhistická místa vůbec.
Patří mezi nejposvátnější buddhistická místa vůbec.

Prambanan

Kde se nachází: Centrální Jáva, Indonésie

Kdy byl postaven: 9. století

Hinduistický chrámový komplex leží na ostrově Jáva. Je zasvěcen třem hinduistickým bohům Brahma, Višnu a Šiva. Stěny pokrývají působivé řezby, které vyprávějí náboženské příběhy.

V době výstavby vládla na Jávě Mataramská říše, jejíž vládci upřednostnili hinduismus před budhismem. Brzy po výstavbě byl ale chrám opuštěn a začal chátrat. Jeho vzhledu nepřispělo ani silné zemětřesení, které ostrov zasáhlo v 16. století.

Na hlavním nádvoří chrámu se nachází 10 menších svatyň, pod kterými údajně zůstaly pozůstatky lidských kostí. Dnes se v komplexu pořádají večerní divadelně-taneční představení Rámajány.

Chrám začal chátrat především po zemětřesení v 16. století.
Chrám začal chátrat především po zemětřesení v 16. století.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina