Domů     Unikátní techniky přežití: Jak se brání zvířata?
Unikátní techniky přežití: Jak se brání zvířata?
17.1.2018

Zvířata se brání před útoky predátorů různými způsoby. Některá mění svojí barvy, jiná vystřelují ostny nebo předstírají svou vlastní smrt. 

Chobotnice pobřežní – Octopus vulgaris

Výskyt: Středozemní moře a východní Atlantik

Obrana: Změna barvy, vypouštění inkoustu, napodobování jiných živočichů

Ač se to nezdá, chobotnice má mnoho přirozených nepřátel, jako jsou mořští úhoři, delfíni nebo žraloci. Aby neskončila na jejich jídelníčku, využívá několik technik, kterými se brání.

Jako nejčastější mechanismus využívají schopnost měnit barvu, a dokonale splynout s okolním prostředím.

Pokud se i přesto predátor snaží chobotnici ulovit, vypouští do vody velký oblak tmavého inkoustu a vystříkne chemickou látku, kterou ochromí čich pronásledovatele.

Chobotnice má mnoho nepřátel, proto má několik obranných technik.
Chobotnice má mnoho nepřátel, proto má několik obranných technik.

Žebrovník Waltlův – Pleurodeles waltl

Výskyt: Pyrenejský poloostrov, Maroko

Obrana: Žebra protlačené kůží

Tento obojživelník se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově a v Maroku. Jeho jméno se dá odvodit i od unikátní obranné techniky, kterou využívá. Ta spočívá ve vystřelení vlastních žeber, které při střetu s útočníkem protlačí skrz svoji kůži.

Kosti má navíc obalené jedem vylučovaným ze speciálních žláz, jež mohou predátorovi ublížit. Co se s žebry stane potom? Díky efektivnímu imunitnímu systému se probodnutá kůže nezanítí a vrací se zpátky do původního stavu.

Žebrovník při obraně vystřeluje vlastní žebra.
Žebrovník při obraně vystřeluje vlastní žebra.

Outloň váhavý – Nycticebus coucang

Výskyt: Jihovýchodní Asie

Obrana: Jed v podpaží

Outloni vypadají na první pohled jako roztomilá zvířátka. Pokud se ale dostanou do ohrožení, dokáží být velice nebezpeční. Ze žláz v okolí podpaží si tato zvířata nanášejí do tlamy tekutinu, která se v kombinaci se slinami mění v jed.

Spolu s ptakopysky tak patří mezi jediné zástupce savců, kteří dokáží jed produkovat. Touto formou obrany chrání matky outloňů svá mláďata, jelikož jim jedem potírají celá těla.

Outloni vypouštějí ze svého podpaží jed.
Outloni vypouštějí ze svého podpaží jed.

Dikobraz obecný – Hystrix cristata

Výskyt: Afrika, jižní a jihovýchodní Asie, Středozemí

Obrana: Ostny

Příroda dokáže být opravdu rozmanitá. Dikobrazům nadělila místo srsti tuhé, duté bodliny. Pod první vrstvou asi 35 cm dlouhých a tenkých bodlin se nachází ještě druhá řada, tvořená kratšími a tlustšími ostny.

Při pocitu ohrožení se dikobraz nejprve naježí a začne sebou chrastit. Když ani to vetřelce neodežene, otočí se k němu zády a pokouší se ho nabodnout. A jaká je pravda o vystřelování bodlin?

Dikobraz jimi vystřelovat neumí, pouze se při útoku uvolňují a zůstanou zapíchnuté v predátorovi. Jehlice mohou proniknout nejen kůží, ale i vnitřními orgány.

Dikobraz své ostny nevystřeluje, ale pokouší se je zabodnout do svého nepřátele.
Dikobraz své ostny nevystřeluje, ale pokouší se je zabodnout do svého nepřátele.

Lišaj smrtihlav – Acherontia atropos

Výskyt: Afrika, Evropa

Obrana: Chemická obrana (housenka), kamufláž

Lišaj patří mezi velké noční motýly s charakteristickou žlutou kresbou připomínající lebku. Zvláštní obranu používají už jeho housenky druhu Manduca sexta. Ty se totiž živí tabákem. Z něj získávají nikotin, kterým se chrání před útoky pavouků.

Dospělý jedinec má od denního motýla nevýhodu, že nedokáže složit křídla k sobě. Proto lišajové používají své dva páry křídel – první slouží k maskování, druhý jako výstraha. Pokud se lišaj nehýbe, dokonale splývá s okolím.

Může tak připomínat kousek kůry, větvičku nebo list. Některé druhy dokonce napodobují kousek ptačího trusu.

Lišajové se často kamuflují a přizpůsobují okolí.
Lišajové se často kamuflují a přizpůsobují okolí.

Kogie tuponosá – Kogia breviceps

Výskyt: Hluboké vody Tichého, Indického a Atlantského oceánu

Obrana: Vypouštění fekálií

Kogie patří do řádu kytovců. Na rozdíl od svých obřích příbuzných dorůstá délky mezi 2,5 až 3,4 metry. Jejich velikost a nepříliš dobré manévrovací schopnosti dělají z kogie poměrně snadnou kořist, především pro žraloky. Jak se tedy tito kytovci brání?

Útoky odráží podobně jako sépie. Ve speciálním záhybu trávicího traktu schovává tmavě rudou tekutinu, kterou při obraně vypustí a rozmíchá prudkými údery ocasu. Predátor je tak zcela zaslepen a kogie může uniknout.

Kogie vypouští ze svého trávicího traktu tekutinu.
Kogie vypouští ze svého trávicího traktu tekutinu.

Vačice americká – Didelphinae

Výskyt: Jižní a Střední Amerika

Obrana: Akinéze (předstírání smrti)

Ačkoli skoro všichni vačnatci žijí v Austrálii, vačice se vyskytují na americkém kontinentu. Tito malí savci mají speciální techniku obrany. Pokud se cítí v ohrožení, nejprve syčí a vrčí. Pokud tato technika útočníka neodežene, upadá do tzv.

semikomatózního stavu. Převrátí se na záda, vyplázne jazyk a vypadá jako mrtvá. Dokonce začne kolem sebe šířit pach mršiny uvolňovaný z pachových žláz u konečníku. K sobě přichází vačice teprve po čtyřiceti minutách, někdy dokonce až po čtyřech hodinách. Nejedná se ale o vědomé předstírání, nýbrž o pudovou reakci.

Vačice používá jako obranu předstírání vlastní smrti.
Vačice používá jako obranu předstírání vlastní smrti.

Sliznatka cizopasná – Myxine glutinosa

Výskyt: Severní část Atlantského oceánu a Středozemní moře

Obrana: Vypouštění slizu

Tito strunatci podobní rybám patří mezi nejprimitivnější zástupce obratlovců. Jedná se o živočichy dosahující délky od 40 do 80 cm.

Kůže sliznatek obsahuje mnoho slizových žláz vyměšujících velké množství lepkavého slizu, který v mořské vodě nabobtná a predátor tak nemá možnost se k nim dostat.

Pokud dojde k napadení nebo chycení, vyloučí ze svého těla až několik litrů slizu, které útočníka odradí.

Ke sliznatce se predátoři dostanou jen těžko.
Ke sliznatce se predátoři dostanou jen těžko.

Ropušník trnohlavý – Phrynosoma coronatum

Výskyt: Středozápadní a jihozápadní Kalifornie

Obrana: Kamufláž, změna stavby těla, stříkání krve z očí

Se svou délkou 7 centimetrů se ropušník řadí mezi malé, nenápadné ještěry. Díky svému zabarvení dokonale splývá s okolím. Na sobě má trny, které vyrůstají ze hřbetu a z boků. Další vyrůstají na hlavě. Pokud však jeho maskování selže, nafoukne se jako míč.

Trny pak nedovolí nepříteli ropušníka spolknout. Pokud i to selže, využívá unikátní techniku. Ze svých očních důlků prudce vystříkne krev, která nepřítele zmate a může mu i ublížit, jelikož je do ní přimíchán sekret z jedové žlázy. Svou jedovatou krví dostříkne až na vzdálenost jednoho metru.

Ropušník dokáže v nejhorším případě vypouštět krev z očí.
Ropušník dokáže v nejhorším případě vypouštět krev z očí.

Termiti – Neocapritermes Tarawa

Výskyt: Francouzská Guayana

Obrana: Sebevražda

Tito exotičtí termiti čelí útokům v rámci kolektivu. Jejich sebevražednou obrannou techniku objevili čeští a belgičtí vědci během expedice do pralesů Francouzské Guayny. Když se termita pokusili chytit, hmyz explodoval. Proč?

Při ohrožení celého termitiště obětují životy nejstarší jedinci, kteří už nepodávají dostatečný výkon při shánění potravy. V jejich těle se na hřbetní straně hromadí bílkovina bohatá na měď.

Při napadení k sobě tito členové kolonie nalákají co nejvíce útočníků, v příhodný okamžik nechají svoje tělo explodovat a uvolní tím toxickou látku, která vznikla smícháním bílkoviny se slinami.

Termiti pro záchranu celého společenství raději zemřou.
Termiti pro záchranu celého společenství raději zemřou.

Paúhoř elektrický – Electrophorus electricus

Výskyt: Jižní Amerika – řeka Amazonka a Orinoko

Obrana: Elektrický výboj

Paúhoř elektrický patří mezi sladkovodní ryby žijící především v povodí řeky Amazonky.

Příliš přirozených nepřátel nemá, pokud se ale cítí ohrožen, vygeneruje v sobě silný elektrický náboj, kterým může predátora omráčit či usmrtit.  Paúhoři dokáží vyprodukovat náboj o síle minimálně 600 voltů, který by složil i dospělého koně, člověka nevyjímaje.

Princip funguje na stejné bázi jako současné paralyzéry. Elektrické šoky používají nejen na obranu, ale hlavně na lov a vyhledávání kořisti.

Paúhoř se elektrickými šoky nejen brání, ale i útočí.
Paúhoř se elektrickými šoky nejen brání, ale i útočí.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz