Skip to content

Ukrývá Hladomorna na Blansku loupežnický poklad?

Česká republika je rájem skal a malých nebo středně velkých jeskyní, které se do nich zavrtávají. Mnohé z nich přitom nelákají pouze speleology, ale i lovce pokladů. To je případ i Hladomorny na Blansku.

Podle mnoha návštěvníků je jeskyně Hladomorna nacházející se v těsné blízkosti zříceniny hradu Holštejn opravdu zlověstným místem. Na konci 14. a na začátku 15. století ovládali hrad loupeživí rytíři, kteří neváhali 17 metrů hlubokou jeskyni využívat jako hladomornu z níž není návratu.

Z hradu k ní vedla úzká chodba, po které vstříc smrti kráčely údajně desítky lidí. Pokud je nezabil pád, zemřeli prý hladem.

Zřícenina hradu Holštejn

Objevili tam kosti

„Kolem roku 1850 až 1860 začali k Holštejnu lidé chodit na procházky. Rozhodli se proto i probourat zazděný vchod do Hladomorny a otevřít tak jeskyni, o které se vědělo odnepaměti. Tehdy tam objevili množství lidských kostí a také části ošacení,“ říká místní historik Marek Bejček. Atmosféru jeskyně umocňují i vzácní netopýři, kteří si v jeskyni našli domov.

Hladomorna

Duch a poklad

K jeskyni se váže pověst o muži v černém plášti, který sedává uprostřed a upřeně se dívá ke vchodu. Má jít o ducha jednoho z pánů hradu, který byl tak chamtivý, že je odsouzen na věky hlídat své bohatství.

Ostatně o poklad v Hladomorně už se v uplynulých letech zajímaly desítky lidí. Skeptici ovšem upozorňují, že jeho existence je jen pohádkou. Stejně tak není jisté, zda jeskyně skutečně sloužila jako hladomorna.

Naopak co se prokázalo je, že ji před několika staletími využívali vesničané k ustájení koní.

Hlídá jeskyni duch?
Foto: Wikimedia Commons, www.alexinwanderland.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …