Domů     Lavrentij Berija: Přízrak z Gruzie, kterého se bál i Stalin!
Lavrentij Berija: Přízrak z Gruzie, kterého se bál i Stalin!
28.11.2017

Za Stalinova panování v SSSR nedosahovala „životnost“ šéfů NKVD nijak závratných výšin. Jak Jagoda, tak Ježov záhy skončili s kulkou v těle. Nicméně Lavrentij Berija vydržel po boku Stalina celých 14 let a dokonce jej i přežil. Nicméně nakonec ani on svému osudu neunikl.

Berija se narodil v chudé zemědělské rodině Abcházii, ve městečku Mecheuli nedaleko Suchumi. Od svých 16 let studoval v Baku na technické stavební škole.

Brzy jej uchvátily bolševické myšlenky, ale jeho studium i revoluční kontakty byly přerušeny, když byl v létě 1917 zmobilizován a odeslán na rumunskou frontu.

Po skončení války se vrátil do Baku, dostudoval, a ve dvaceti letech získal diplom stavebního technika.

Molotov, Stalin, Vorošilov. Berija ve druhé řadě uprostřed.
Molotov, Stalin, Vorošilov. Berija ve druhé řadě uprostřed.

Berija se však stavařem nikdy nestal. Plánoval sice své studium architektury, ale strana mu doporučila, aby se stal příslušníkem Čeky, předchůdkyně NKVD. Zde se začíná naplno projevovat zvrácená Berijova osobnost.

Po potlačení protibolševického povstání dal Berija pro výstrahu popravit 10 000 lidí. Záhy se stal náčelníkem celé gruzínské tajné policie. Jeho metody naháněly strach i hierarchicky výše postaveným funkcionářům, neboť Berija si nebral žádné servítky.

Tajemníka ÚV arménské bolševické strany Chandžjana dokonce zastřelil ve své kanceláři.

Stalin Beriju důvěrněji poznal v roce 1931 na rekreaci. Při sezeních Berija Stalinovi podal vyčerpávající údaje o všech důležitých činitelích na Zakavkazsku.

O každém z nich věděl něco ze soukromí, svým špiclováním zjistil jejich slabé stránky, udal Stalinovi i to, co si o něm myslí. Stalin ihned pochopil, že Berija je „jeho“ člověk.

A Berija na oplátku porozuměl, že před svým krajanem se musí chovat nanejvýš podlézavě.

Berija se Stalinovou dcerou Světlanou, v pozadí Stalin.
Berija se Stalinovou dcerou Světlanou, v pozadí Stalin.

V době velkého teroru třicátých let Berija řádil jako smyslů zbavený. Právě v Gruzii byl poměr zatčených a zastřelených nejvyšší z celého SSSR. Berija některé popravy dokonce prováděl osobně. Jeho sadismus neznal mezí.

Zařídil si speciální mučírny, ne nepodobné středověkým, kde zatčené osobně trýznil. Poté, co se Stalin rozhodl zbavit Ježova, za jeho nástupce si vybral právě bývalého studenta stavební školy.

Mnozí Rusové si tehdy možná oddychli. Nenáviděný Ježov byl pryč a řada normálních lidí věřila, že o excesech NKVD není Stalinovi nic známo. Vždyť i řada vězňů, tzv. zeků, z gulagů se písemně obracelo právě na Stalina s prosbou o pomoc.

Berija však v teroru pokračoval. Ne již tak otevřeně, ale i za jeho vlády měly tajné sovětské složky dostatek práce.

Právě na jeho svědomí padá smrt tisíce polských důstojníků, kteří padli do zajetí po hanebném paktu Molotov – Ribbentrop, kde se nacistické Německo a SSSR zavázali ke spolupráci. Berija navrhl a poté zorganizoval fyzickou likvidaci Poláků. 15 000 lidí poté v Katyni, Kalininu a Charkově skončilo s kulkou v hlavě.

Sovětský svaz se potřebuje rozvíjet. Tomu „pomáhá“ i Lavrentij Berija. Tisíce a tisíce vězňů končí v pracovních táborech, kde dřou jak otroci v dolech, na stavbách železnic, průplavů nebo průmyslových závodů.

A to v takových podmínkách, které si dnešní člověk jen sotva dokáže představit. „Do gulagů sváželi lidi jako dobytek. Vagony nebyly určeny pro převoz lidí ani pro jejich fyzické potřeby.

V podlaze jsme vymlátili díru a nad ní jsme konali svou přirozenou potřebu.

Ale některé ženy se příliš styděly, nedokázaly ten stud překonat, a mnohé potom zemřely v agónii s prasklým močovým měchýřem,“ vzpomínal později jeden islámský duchovní, který přežil útrapy gulagu.

„Smrt řeší všechny problémy. Kde není člověk, není ani problém,“ říkával Josif Stalin.

I Berijovy kratochvíle byly zvrácené, podobně jako celá jeho osobnost. Jeho vášní byly ženy. Ovšem Berija nebyl typ, po kterém by ženy šílely, ani se jim nedvořil.

Se svým šoférem a se svou ochrankou jezdil po Moskvě a vybíral si ženu či dívku, která se mu líbila. Když takovou spatřil, dal své ochrance pokyn, ta vyběhla na ulici a nešťastnou dívku zatáhla do auta. To pak nabralo směr k Berijově kanceláři.

Jedna z jeho obětí později našla v sobě odvahu a popsala svůj hrůzný zážitek se šéfem NKVD: „Sklonil se nade mne a řekl: Podívejme, jak ti hoří tváře…, odtáhl závěs a objevilo se veliké kanape potažené zeleným hedvábím.

Pak přistoupil ke mně a promluvil na mě jako na psa: Tak si lehneme, ne? Cítila jsem, jak se na mne vrhá cosi těžkého. Kůže na něm skřípala a přezky mne škrábaly.

Začal mne ohmatávat, jednou rukou mi svíral krk a škrtil mne, tou druhou si mne přidržoval, hlavu mi otloukal o podlahu. Pak mě znásilnil.“

Rozkaz k popravě polských důstojníků s Berijovými poznámkami podepsaný Stalinem, Klimentem Vorošilovem, Vjačeslavem Molotovovem a Anastázem Mikojanem.
Rozkaz k popravě polských důstojníků s Berijovými poznámkami podepsaný Stalinem, Klimentem Vorošilovem, Vjačeslavem Molotovovem a Anastázem Mikojanem.

Je to zvláštní, ale některé lidi Stalin odmítal předat do Berijových pařátů. Patřil mezi ně například maršál Georgij Žukov. Stalin Berijovi řekl: „Žukova ti nedám.

Znám ho, on není zrádce.“ Podobně se Stalin postavil i za maršála Voronova. Ten se jednou nedostavil do Kremlu na plánovanou schůzku. Stalinovi to bylo divné, tudíž se Beriji zeptal: „Lavrentiji, je u tebe?“ Berija kradmo odpověděl, že ano.

„Bude zítra zpátky?“ zeptal se Stalin. „Zítra ne,“ řekl Berija. „Tak pozítří?“ zeptal se znovu Stalin. „Pozítří tu bude,“ zněla odpověď. Na další schůzce už byl Voronov přítomen.

Nad Berijou se začaly stahovat mraky už před Stalinovou smrtí. Stalin však už neměl tolik sil, aby opět zahájil éru monstrprocesů. Když Stalin 5. března zemřel, Berija byl u jeho smrtelné postele.

„Jakmile Stalin projevil známky vědomí, Berija klekl na kolena, chytil Stalinovu ruku a začal ji líbat. Jakmile Stalin upadl do kómatu, Berija vstal a uplivl si,“ píše ve svých pamětech Stalinův nástupce Nikita Chruščov. Berija se později chlubil, že to byl on, kdo Stalina otrávil.

Po Stalinově smrti byl Berija přesvědčen, že to bude právě on, kdo se stane vůdcem SSSR. Byli tu však i jiní vlčáci. V první řadě Malenkov a Molotov. Všechny ale nakonec přechytračil Nikita Chruščov.

Berija nakonec skončil také na popravišti. Nebyl ovšem odsouzen za ta neuvěřitelná kvanta zločinů, která měl na svědomí, ale v rámci vnitrostranického boje byl označen za britského vyzvědače. Před svou popravou lezl po kolenou a prosil o život…

Foto: wikipedia, Londonist, Pinterest
Související články
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
historie
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz