Domů     Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
24.10.2017

Je to malý zázrak. Na začátku se setkají jen dvě buňky. Po devíti měsících vznikne složitý organismus s nejkomplikovanějším počítačem, jaký lidstvo zná: s lidským mozkem.

Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  
Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  

1. týden

Oplodněné vajíčko neztrácí čas a velmi rychle se začne dělit. Nejdřív na dvě buňky, pak na čtyři a geometrickou řadou takto pokračuje dál. Šedesát hodin po početí se zárodek může chlubit již desítkami buněk.

Buňky se dále množí a na konci prvního týdne je oplodněné vajíčko napevno přichyceno k děložní sliznici.

3. týden

První známkou vyvíjejícího se nervového systému je tzv. nervová deska. Mezi zárodečnými buňkami již vznikají první spojení.

4. týden

Oplodněné vajíčko se definitivně uhnízdí v děloze. Objevují se buněčné vrstvy, zevní ektoderm a vnitřní entoderm, a také základ budoucího pupečního provazce. V nervové desce zároveň vzniká rýha, jejíž okraje se promění v nervovou trubici.

Přední část trubice se promění v mozek, zbytek se vyvine v míchu. Zárodek je stále miniaturní, jeho délka nepřesahuje dvě desetiny milimetru.

5. týden

Bez vlastního krevního oběhu by to nešlo a ten se začne formovat právě během pátého týdnu. Okysličená krev je extrémně důležitá i pro budoucí výživu mozku, však právě on má ze všech orgánů spotřebu kyslíku zdaleka nejvyšší.

6. týden

V této době jsou pokládány základy důležitých vnitřních orgánů včetně mozku. Ten je poněkud ohnutý a vyklenutý. Šestimilimetrovému zárodku se pod mozkem objevuje náznak ústní dutiny a po stranách hlavy také oči. Začínají růst i horní končetiny.

7. týden

Mozek již má tři váčky, přední, střední a zadní a nadále se dělí a velmi rychle roste. Hlava tak proto v tomto okamžiku zabírá polovinu délky celého těla. Zároveň se na ní vytváří obličej.

Dolní končetiny mají oproti horním zpoždění, ale rovněž se začínají vyvíjet. Srdce nasadilo zběsilé tempo a udeří 160krát za minutu.

8. týden

Dvoucentimetrový zárodek má kostru zatím tvořenou chrupavkami. Překotný vývoj v tomto období zaznamenávají oba páry končetin.

9. týden

Dokončuje se vývoj nosu, který se zvedá nad úroveň obličeje. Vyvíjející se oči se přesouvají z postranní polohy dopředu a přibližují se k sobě. Kolem zevního zvukovodu se objevují hrbolky, které se později promění v ušní boltce. Vývoj jater vede také k tomu, že se dosud stočený zárodek začne napřimovat.

10. týden

Přední mozek se rozděluje na koncový mozek a mezimozek. V zadní části hlavy se objevuje prodloužená mícha. Krk je tenčí, takže oddělení hlavy od zbytku těla je nyní již výraznější.

12. týden

Na zhruba osmigramovém zárodku se začnou objevovat stopy zevních pohlavních orgánů. Zda se ovšem v děloze vyvíjí chlapeček nebo holčička, je geneticky dáno již od chvíle početí.

Přinesla-li spermie chromozom označovaný jako „X“, bude budoucí človíček děvčátkem. Přinesla-li chromozom „Y“, bude chlapcem. Současně okamžik splynutí spermie s vajíčkem rozhoduje i o tom, jaké zděděné znaky si budoucí člověk přinese na svět.

13. týden

Mozek byl do této chvíle hladký, až nyní se v něm začínají objevovat rýhy a záhyby. Plod je schopen zaregistrovat hlas matky. V ústní dutině se mohou objevit zuby.

14. týden

Plod má zhruba deset centimetrů a může si zkoušet první pohyby. Je chlupatý, ovšem ochlupení ještě před porodem vymizí. Startuje sekrece hormonů štítné žlázy.

15. týden

Mozek zaznamenává další změnu. Vyroste na něm totiž vrstva šedé hmoty. Zároveň se zvětšuje tělo, takže hlava zabírá už jen třetinu délky.

16. týden

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je tedy spolehlivé.

18. týden

Na mozku se vytváří mozková kůra. Chrupavky postupně nahrazují kosti. Malý človíček již slyší, ba dokonce se může hlasitého zvuku leknout.

20. týden

Nervová soustava je vylepšována a zdokonalována. Plod si ohmatává okolí a občas si cucá palec. Také si tu a tam v děloze zahraje fotbal, což maminky důkladně pocítí.

21. týden

Plod již ví, co je to bdění a spánek. Vnitřní orgány se pomalu dokončují a začínají fungovat podle svého programu. V mozku je již od sebe oddělena šedá a bílá hmota, avšak plně zvrásněn ještě zdaleka není.

22. týden

Nervová spojení jsou již rozsáhlá. Prvním smyslem, který dokončil svůj vývoj, je hmat.

24. týden

Plod již vypadá jako normální miminko, jen trochu zmenšené, jeho délka se pohybuje kolem 20 centimetrů a váha okolo 0,5 kilogramu. Dalším smyslem, který se vyvíjí, je chuť – právě se začínají na jazyku tvořit chuťové pohárky.

26. týden

V mozku se odehrává boj o to, která hemisféra bude mít navrch, a zda tedy bude narozené dítě pravák, nebo levák. Plod také začíná pomalu otevírat oči.

28. týden

Oční víčka jsou oddělena, a človíček tak může zvesela mrkat. Zároveň na váze dosáhne svého prvního kilogramu.

29. týden

V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotvářejí se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.

35. týden

Vnitřní orgány již fungují nebo se připravují na svou budoucí práci. Dá se říci, že jsou už buď v plném, nebo zkušebním provozu.

37. týden

Téměř tříkilové dítě se pomalu začne připravovat na svou první cestu. Jeho tělo je kluzké, aby lépe prošlo porodním kanálem.

38. týden

Vývoj mozku je v podstatě u konce. Stejně tak jsou plně vyvinuty všechny smysly. Stále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, tento proces se nezastaví ani po porodu.

39. týden

Mozek už zvládne řídit základní životní funkce. Pro přežití miminka je důležité, že už má vypracovaný sací reflex.

Po 40. týdnu

Nový člověk přichází na svět. Je ještě odkázán na svou matku a dlouho bude, avšak jeho mozek je připraven vstřebávat vše zajímavé, co se děje kolem…

Foto: Healthline, newhealthadvisor, Science Samhita, US News Health, BabyCenter
Související články
Zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz