Domů     Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
Přesný program: Jak probíhá vývoj člověka v děloze?
24.10.2017

Je to malý zázrak. Na začátku se setkají jen dvě buňky. Po devíti měsících vznikne složitý organismus s nejkomplikovanějším počítačem, jaký lidstvo zná: s lidským mozkem.

Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  
Vývoj člověka v děloze připomíná přesně sestavený počítačový program. Den po dni přibývají nové buňky, pokládají se základy orgánů a mozek samozřejmě není výjimkou. První stopy nervové soustavy se přitom objevují již šestnáctý den po početí.  

1. týden

Oplodněné vajíčko neztrácí čas a velmi rychle se začne dělit. Nejdřív na dvě buňky, pak na čtyři a geometrickou řadou takto pokračuje dál. Šedesát hodin po početí se zárodek může chlubit již desítkami buněk.

Buňky se dále množí a na konci prvního týdne je oplodněné vajíčko napevno přichyceno k děložní sliznici.

3. týden

První známkou vyvíjejícího se nervového systému je tzv. nervová deska. Mezi zárodečnými buňkami již vznikají první spojení.

4. týden

Oplodněné vajíčko se definitivně uhnízdí v děloze. Objevují se buněčné vrstvy, zevní ektoderm a vnitřní entoderm, a také základ budoucího pupečního provazce. V nervové desce zároveň vzniká rýha, jejíž okraje se promění v nervovou trubici.

Přední část trubice se promění v mozek, zbytek se vyvine v míchu. Zárodek je stále miniaturní, jeho délka nepřesahuje dvě desetiny milimetru.

5. týden

Bez vlastního krevního oběhu by to nešlo a ten se začne formovat právě během pátého týdnu. Okysličená krev je extrémně důležitá i pro budoucí výživu mozku, však právě on má ze všech orgánů spotřebu kyslíku zdaleka nejvyšší.

6. týden

V této době jsou pokládány základy důležitých vnitřních orgánů včetně mozku. Ten je poněkud ohnutý a vyklenutý. Šestimilimetrovému zárodku se pod mozkem objevuje náznak ústní dutiny a po stranách hlavy také oči. Začínají růst i horní končetiny.

7. týden

Mozek již má tři váčky, přední, střední a zadní a nadále se dělí a velmi rychle roste. Hlava tak proto v tomto okamžiku zabírá polovinu délky celého těla. Zároveň se na ní vytváří obličej.

Dolní končetiny mají oproti horním zpoždění, ale rovněž se začínají vyvíjet. Srdce nasadilo zběsilé tempo a udeří 160krát za minutu.

8. týden

Dvoucentimetrový zárodek má kostru zatím tvořenou chrupavkami. Překotný vývoj v tomto období zaznamenávají oba páry končetin.

9. týden

Dokončuje se vývoj nosu, který se zvedá nad úroveň obličeje. Vyvíjející se oči se přesouvají z postranní polohy dopředu a přibližují se k sobě. Kolem zevního zvukovodu se objevují hrbolky, které se později promění v ušní boltce. Vývoj jater vede také k tomu, že se dosud stočený zárodek začne napřimovat.

10. týden

Přední mozek se rozděluje na koncový mozek a mezimozek. V zadní části hlavy se objevuje prodloužená mícha. Krk je tenčí, takže oddělení hlavy od zbytku těla je nyní již výraznější.

12. týden

Na zhruba osmigramovém zárodku se začnou objevovat stopy zevních pohlavních orgánů. Zda se ovšem v děloze vyvíjí chlapeček nebo holčička, je geneticky dáno již od chvíle početí.

Přinesla-li spermie chromozom označovaný jako „X“, bude budoucí človíček děvčátkem. Přinesla-li chromozom „Y“, bude chlapcem. Současně okamžik splynutí spermie s vajíčkem rozhoduje i o tom, jaké zděděné znaky si budoucí člověk přinese na svět.

13. týden

Mozek byl do této chvíle hladký, až nyní se v něm začínají objevovat rýhy a záhyby. Plod je schopen zaregistrovat hlas matky. V ústní dutině se mohou objevit zuby.

14. týden

Plod má zhruba deset centimetrů a může si zkoušet první pohyby. Je chlupatý, ovšem ochlupení ještě před porodem vymizí. Startuje sekrece hormonů štítné žlázy.

15. týden

Mozek zaznamenává další změnu. Vyroste na něm totiž vrstva šedé hmoty. Zároveň se zvětšuje tělo, takže hlava zabírá už jen třetinu délky.

16. týden

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je tedy spolehlivé.

18. týden

Na mozku se vytváří mozková kůra. Chrupavky postupně nahrazují kosti. Malý človíček již slyší, ba dokonce se může hlasitého zvuku leknout.

20. týden

Nervová soustava je vylepšována a zdokonalována. Plod si ohmatává okolí a občas si cucá palec. Také si tu a tam v děloze zahraje fotbal, což maminky důkladně pocítí.

21. týden

Plod již ví, co je to bdění a spánek. Vnitřní orgány se pomalu dokončují a začínají fungovat podle svého programu. V mozku je již od sebe oddělena šedá a bílá hmota, avšak plně zvrásněn ještě zdaleka není.

22. týden

Nervová spojení jsou již rozsáhlá. Prvním smyslem, který dokončil svůj vývoj, je hmat.

24. týden

Plod již vypadá jako normální miminko, jen trochu zmenšené, jeho délka se pohybuje kolem 20 centimetrů a váha okolo 0,5 kilogramu. Dalším smyslem, který se vyvíjí, je chuť – právě se začínají na jazyku tvořit chuťové pohárky.

26. týden

V mozku se odehrává boj o to, která hemisféra bude mít navrch, a zda tedy bude narozené dítě pravák, nebo levák. Plod také začíná pomalu otevírat oči.

28. týden

Oční víčka jsou oddělena, a človíček tak může zvesela mrkat. Zároveň na váze dosáhne svého prvního kilogramu.

29. týden

V šedé mozkové kůře, která dosud byla téměř hladká, se začínají vytvářet mozkové závity. Tvoří se též další a další nová nervová spojení, dotvářejí se mozkové obaly a obaly nervů pro jejich ochranu a správnou funkci.

35. týden

Vnitřní orgány již fungují nebo se připravují na svou budoucí práci. Dá se říci, že jsou už buď v plném, nebo zkušebním provozu.

37. týden

Téměř tříkilové dítě se pomalu začne připravovat na svou první cestu. Jeho tělo je kluzké, aby lépe prošlo porodním kanálem.

38. týden

Vývoj mozku je v podstatě u konce. Stejně tak jsou plně vyvinuty všechny smysly. Stále probíhá vyzrávání nervových buněk spolu s myelinizací (obalováním) nervových vláken, tento proces se nezastaví ani po porodu.

39. týden

Mozek už zvládne řídit základní životní funkce. Pro přežití miminka je důležité, že už má vypracovaný sací reflex.

Po 40. týdnu

Nový člověk přichází na svět. Je ještě odkázán na svou matku a dlouho bude, avšak jeho mozek je připraven vstřebávat vše zajímavé, co se děje kolem…

Foto: Healthline, newhealthadvisor, Science Samhita, US News Health, BabyCenter
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
reklama
svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla