Domů     Artěk: Ráj sovětských pionýrů znovu otevřel brány!
Artěk: Ráj sovětských pionýrů znovu otevřel brány!

Blankytně modrá obloha, na které není jediný mráček. Vlnky na hladině příjemně teplého moře, skály, rozesmáté děti ve stejnokrojích a s rudými šátky na krku.

Tak líčily atmosféru v prominentním pionýrském táboře Artěk na Krymu dobové fotografie a dokumentární filmy.

Pionýrský tábor Artěk na Krymském poloostrově je za doby existence Sovětského svazu místem, které je líčeno doslova jako ráj na zemi. Tak ho vnímají i pionýři z celého bývalého východního bloku a snem většiny z nich je dostat se sem.

To ale není vůbec jednoduché. Pobyt v táboře je jen za odměnu pro nejvzornější mladé budovatele socialismu. Po desetiletí je tak určen jen pro vyvolené a z původně malého tábora se časem stává obrovské letovisko s vlastní školou, filmovým studiem i nemocnicemi.

Nevyhnou se mu ani skandály a mnozí pionýři zjišťují, že v něčem je realita mnohem méně nablýskaná, než jak ji podává propaganda. Nedlouho po přelomu tisíciletí má legendární tábor jen krok k zániku.

Dnes se opět skví na černomořském břehu v plné parádě, mnohem komfortnější, než byl kdy předtím.

Koupání v teplé černomořské vodě.
Koupání v teplé černomořské vodě.

Z Krymu až na Sibiř

Artěk je slavnostně otevřen 16. června 1925. Vznikne z iniciativy sovětského Červeného kříže a slouží s ohledem  na své umístění na pobřeží Černého moře jako klimatické lázně pro děti s tuberkulózou. Žádný luxus to ale není.

Nejprve děti bydlí v klasických plátěných stanech, které později nahradí dřevěné domky. Po napadení Sovětského svazu Německem v létě 1941 se tábor musí evakuovat a dvě stovky dětí, které se tam právě nacházejí, stráví celých šestnáct měsíců putováním.

Během cesty, dlouhé okolo 7750 kilometrů, jdou přes Moskvu, Stalingrad a Omsk až na Altaj. Tam od 11. září 1942 až do 12. ledna 1945 působí tábor s názvem „Altajský Artěk“. Během tohoto období se v něm vystřídá asi 500 dětí ze sibiřských měst. A děti, které sem přišly z Krymu,  si užijí nejdelší pobyt v historii tábora.

Utužování ducha kolektivu a tělesné kondice pomocí sportovních her.
Utužování ducha kolektivu a tělesné kondice pomocí sportovních her.

Nejlepší z nejlepších?

Na konci 50.let se tábor začíná rozrůstat raketovým tempem a na konci další dekády se skládá z deseti samostatných táborů. Každý z nich má své jméno, jako třeba Lazurnyj (Azurový), Morskoj (Mořský) anebo Chrustalnyj (Křišťálový).

Areál má rozlohu přes 200 hektarů  a čítá přes 150 budov, mimo jiných jsou v něm zdravotnická zařízení, filmové studio, plavecké bazény anebo sportovní stadion. Do Artěku se dostanou jen nejlepší pionýři a ještě pouze za odměnu.

Považuje se to mimořádnou poctu, která není samozřejmá a každý si ji musí tvrdě zasloužit. Děti navíc musí pocházet z příkladných rodin, které projevují náklonnost režimu.

Artěk má kvóty i pro jednotlivé sovětské školy i pionýry z jiných socialistických zemí, je povolen jen určitý počet. V dobách největšího rozkvětu navštíví tábor až 27 tisíc pionýrů ročně. Mnoho z nich jsou děti prominentů.

Vzácná návštěva: americká školačka Samantha Smithová v roce 1983 (uprostřed)
Vzácná návštěva: americká školačka Samantha Smithová v roce 1983 (uprostřed)

Slavní hosté a boršč v zubní pastě

Branou tábora však neprochází v dobách jeho největší slávy jenom výkvět mladých budovatelů. Pozdravit vzorné pionýry sem přijdou i významné osobnosti.

Přijíždí například sovětští vůdci Nikita Chruščov (1894-1971) anebo Leonid Brežněv (1906-1982), kubánský prezident Fidel Castro (1926-2016) či indická politička Indira Gándhíová (1917-1984).

Nejenom politikové ale navštěvují zdejší dětské rekreanty. Ti se tak mají možnost setkat třeba s první kosmonautkou Valentinou Těreškovovou (*1937) anebo prvním kosmonautem Jurijem Gagarinem (1934-1968).

Jeho skafandr a vesmírný pokrm, kterým je boršč v tubě od zubní pasty je dodnes k vidění na Krymu v  muzeu kosmonautiky.

Talentová soutěž „Dětská nová vlna“ v roce 2015
Talentová soutěž „Dětská nová vlna“ v roce 2015

Za chvíli tady budeme potmě…

Se zánikem Sovětského svazu v roce 1991 přechází Krym do ukrajinské správy.  V té době začíná  sláva Artěku upadat. I když je na konci roku 2006 prohlášen za dětské centrum pod záštitou UNESCO,  čelí i několika skandálům.

Jeden se dokonce týká zneužívání dětí, ve kterém měli být zapleteni i političtí představitelé.

Legendárnímu „letovisku snů“ také docházejí peníze na provoz a v lednu 2009 se v tisku objeví prohlášení tehdejšího generálního ředitele Borise Novožilova o katastrofické situaci v někdejším ráji socialistických pionýrů.

Vláda podle něj už tři roky neposkytla žádné finanční prostředky na provoz tábora. Ten přežívá jen díky prodeji rekreačních zájezdů a hrozí mu zánik. Zaměstnanci nemají už tři měsíce výplatu a hrozí odpojení elektřiny.

Ředitel také zahájí hladovku a skončí v nemocnici s vážnými srdečními problémy. Nejen on, ale většina lidí se domnívá, že jde o úmysl, který má přivést tábor k bankrotu. Pak by bylo možné lukrativní pozemky výhodně rozprodat soukromým investorům.

Vláda nakonec pod tlakem veřejného mínění přece jenom prostředky na záchranu proslulého tábora uvolní.

Chci do Artěku!

Po připojení Krymu k Rusku v roce 2014 se vše mění. Do Artěku proudí ze strany Moskvy obrovské investice a opravuje se vše, co se opravit dá. Z areálu se opět stává prestižní mezinárodní tábor, kam míří děti a dospívající z celého světa.

Pionýrské šátky zde už vidět nejsou, stejné oblečení ale účastníci pobytu nosí tak, jako před lety. Jen je značkové a dodává ho stejná firma, která obléká ruské reprezentanty.

I když většinu míst si rezervuje stát a uděluje je jako odměnu za úspěchy ve vzdělávání, umění anebo sportu, je možné si určitý omezený počet míst také zakoupit. Mají stát v přepočtu přes 30 000 korun. Pobytový program je bohatý na zábavu i vzdělávací projekty.

Děti se mohou účastnit divadelních i hudebních kurzů, pěveckých či vědomostních soutěží. Artěk současnosti chce podle slov svého vedení navázat na tradici minulosti: aby přáním každého dítěte bylo přijet do ráje na Krymu.

Foto: archiv, youtube
Související články
Lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Lifestyle
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
Lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
reklama
historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz