Dá se označit za největšího „práskače“ planety, protože nic jiného na vás neprozradí tolik, jako jedna jediná, byť miniaturní kapka.
Krev plní celou řadu zásadních funkcí. Přenáší vitaminy, živiny, minerály, hormony a kyslík po těle. Zajišťuje obranyschopnost i teplotu organismu. V těle dospělé ženy koluje kolem 4 až 5 litrů krve, u muže je to 5 až 6 litrů.
Krev a krvinky
Když se píchnete do prstu a vymačkáte ze sebe třeba jen 1 mm³ (1 mikrolitr) životadárné tekutiny, objevíte úžasný svět vlastního já.
Už v tomhle množství koluje asi 4,5 milionu červených krvinek, 150 000 až 400 000 krevních destiček a 5 000 až 10 000 leukocytů (bílých krvinek) a všechny buňky mají jiný tvar.
Normálně červená krvinka vypadá jako prsní implantát, krevní destička jako zmutovaná chobotnice a bílá krvinka jako kulička obalená kokosem na snímku.
Jestli si ale pravidelně dopřáváte alkohol, červená krvinka se zježí (výběžky = echinocyty) do podoby ježovky, a když navíc do toho ještě přidáváte sladké, objeví se na povrchu bílé tečky a ostny. Taková krvinka pak špatně prochází drobnými kapilárkami.
Krev a krevní oběh
Typická jedna jediná červená krvinka z té masy 5 litrů za svůj život, který trvá asi 120 dní, procestuje tepnami a žílami až 500 km. Trvá asi 90 vteřin, než krev procestuje přibližně 161 000 kilometry cévního řečiště. Je to něco jako dálnice.
Srdce za 70 let života udeří 3miliardkrát a vytváří takový tlak, že dokáže krev vystříknout až na vzdálenost 10 metrů. V klidu pumpuje 5 litrů za minutu, celkem to vytváří za život 180 000 tun. Teoretický limit ztráty krve je 1,9–2,8 litru.
Krev jako popsaný list
Jedna kapka je jako definitivní momentka z fotoalba toho, co člověk za den vypije, kolik a jak jí, v jakém bydlí patře, jak a co dýchá. Krev je koktejlem pocitů, stresu a vteřin, při kterých na vás někdo ječí.
Je toho hodně, co vědci z krve (genů) dokážou vyčíst, včetně dobrých prožitků i mučivých traumat. Potvrdilo se to u těch, kteří přežili holocaust.
„Každá kapka pak je jakoby zrcadlem historie těla,“ říká Tim Spector, profesor genetické epidemiologie na univerzitě King’s College v Londýně.
Právě on pomocí analýzy krve a genů identifikuje na 400 různých párů bází methylačního vzorce, který způsobuje rakovinu.
Krev a odběr
Kdybyste chtěli kompletní biochemické vyšetření krve, přišlo by vás to na 5 000 korun. Je docela rozdíl získat krev z žíly, anebo z prstu, protože z žilního odběru se dá provést naprostá většina vyšetření, zato při kapilárním odběru z prstu jenom minimum.
Pomocí genového čipu za 3 000 korun a krve by se už v dost blízké budoucnosti mohlo zjistit, kde přesně vypukne rakovinové bujení, a to až pět let dopředu!