Domů     Drogy, zbraně a vraždy: Nejděsivější gangy světa
Drogy, zbraně a vraždy: Nejděsivější gangy světa
25.8.2017

Nahánějí strach civilistům, ale i policii nebo vládám. Násilí je pro ně způsob přežití a vítězí jen ti nejsilnější. Rozpoznáte je na první pohled. Únosy, vraždy, drogy, to je svět organizovaného zločinu. 

1. 18th Street – Armáda nechtěných dětí

Gang dětí

Za občanských nepokojů v Los Angeles se poprvé objevil symbol 18th Street. Na rohu 18. ulice a Union Avenue v Los Angeles se dala dohromady parta hispánských mladíků, aby pro sebe ukořistila kus amerického bohatství.

Brzy se skupina rozrostla v jednu z největších zločineckých organizaci na území USA. Svou popularitu gang získává především u mladých lidí, proto je také nazýván Childrens Army neboli Armáda dětí.

Na rozdíl od většiny jiných gangů přijímá členy všech barev pleti. Vyznačuje se také velmi dobrou organizační strukturou, přičemž známým pravidlem je zákaz užívání tvrdých drog.

Brutalita na denním pořádku

I když jsou členy velmi mladí lidé, gang má v USA podle FBI na svědomí téměř 1 700 vražd. Jejich hlavními nepřáteli jsou Mara Salvatrucha, Florencia 13 nebo American Power.

Od roku 2002 jsou pod přísným dohledem policie Los Angeles, gang zde totiž zabil několik policistů. Organizace nepůsobí pouze na území USA, ale především v Hondurasu, kde je právě 18th Street nejobávanější. Honduraská skupina je daleko brutálnější než americká.

Před vstupem do gangu musí například nováček přinést kus těla některého z nepřátel. Své oběti mučí a rozsekávají na kusy.

Hlavních znakem gangu je tetování se znaky 18, XVIII nebo XV3.
Hlavních znakem gangu je tetování se znaky 18, XVIII nebo XV3.

2. Texas Syndicate – Vězeňský gang spolupracující s mafií

Hispánci vs. Árijci

Od 60. let přestaly být věznice rasově oddělené. To zapříčinilo vytváření vězeňských gangů.

Pokud už se ocitnete v takovém zařízení, kde mají někteří vězni větší pravomoc než dozorci, a nebojí se je ani nemilosrdně vraždit, je nejlepší obranou založit si vlastní gang. Právě tímto vývojem prošel Texas Syndicate.

Ten byl vytvořen v kalifornské věznici Folsom jako reakce na činnost dalších vězeňských gangů, především Árijského bratrstva, které texaské vězně sužovalo.

Paradoxem je, že samotné Árijské bratrstvo vzniklo na ochranu bílých vězňů před Hispánci a černochy, kteří do té doby tvořili většinu všech věznic.

Jak spolupracovat s mafií

V 90. letech se začal gang rozšiřovat i mimo věznice. Hlavním příjmem se stal obchod s drogami, proto byla organizace zanedlouho kontaktována několika kartely, například mafií Los Zetas, která si Texas Syndicate začala najímat na vraždy a další špinavou práci.

Příslušníci gangu jsou rozděleni do jednotlivých hodností. Člen se nazývá jako „hříšný“, skupina členů „carnales“, institucionální vůdce „předseda“. Přijímat nové členy ale může jen tzv. „kardinál“. Gang má speciální pravidla, která musí dodržovat každý jeho člen.

Největším konkurentem gangu je Árijské bratrstvo.
Největším konkurentem gangu je Árijské bratrstvo.

3. Crips a Bloods – Dva nesmiřitelní rivalové

Své nesmazatelné místo mezi pouličními gangy mají nejznámější a nejnebezpečnější gangy Crips a Bloods, dva nesmiřitelní rivalové, kteří dodnes hájí svoje území v Los Angeles a dalších amerických městech.

Jejich osudy od sebe nelze oddělit, jelikož jeden vznikl kvůli druhému.

Když na konci 60. let začala ve Spojených státech stoupat pouliční kriminalita, rozhodli se dva středoškoláci vzhlížející k Černým panterům, Stanley Williams a Raymond Washington, zorganizovat cosi jako domobranu, která bude hájit jejich čtvrť před vpády dealerů, zlodějů a násilníků.

Rivalové na život a na smrt

Crips si jako poznávací znamení zvolili modré oblečení, zřejmě na památku jejich zabitého kamaráda, který nosil modrý šátek. Crips si ale během krátké doby nechtěně vytvořili svého největšího rivala, gang Bloods.

Ten založili také dva mladíci, kteří byli na ulici zbiti členy Crips. Aby se odlišili, začali nosit červené šátky. Vzájemná rivalita přerostla na přelomu 70. a 80. let v otevřenou válku.

Obě organizace bohatly na obchodu s drogami a tvrdě spolu bojovaly o svá teritoria. V roce 1978 přepadla skupina Crips kostel, kde probíhala mše, a postřílela 7 lidí. V odvetě pak byli gangsteři s modrými šátky zabiti neznámými útočníky.

Pokus o mír a vykoupení

V té době byl Raymond Washington ve vězení, a když se vrátil, snažil se ostatní přesvědčit, aby boje zastavili a začali jednat o příměří. V roce 1979 ho ale zasáhl výstřel z brokovnice.

Vražda zůstala nevyřešena, ale spekuluje se, že jej zabil vlastní gang kvůli jeho touze po míru. Jeho kamarád Stanley Williams byl dva roky poté odsouzen za čtyřnásobnou vraždu k trestu smrti. Během pobytu se začal vzdělávat a stal se zastáncem míru.

Dokonce začal psát knihy pro děti o škodlivosti násilí. Po 26 letech vězení byl, i přes řadu protestů, usmrcen injekcí.

Gangy vznikly vzájemně na sobě.
Gangy vznikly vzájemně na sobě.

4. Primeiro Comando de Capital – První komando metropole

Tvrdý teror dozorců

V říjnu 1992 proběhla v proslulé věznici Carandiru vzpoura. V té době zde žilo v příšerných podmínkách téměř 8 000 vězňů a dozorci vládli velmi tvrdou rukou. Proto se více než 100 vězňů domluvilo a vzbouřilo.

Dozorci a vězeňská policie ale zasáhla velmi ostře a postřílela většinu z nich přímo v celách. Trestanci, kteří masakr přežili, založili organizaci Primeiro Commando de Capital. Gang zůstal až do roku 2001 v utajení.

Krvavá válka s policií

Během té doby se gang rozšířil nejen po dalších věznicích, ale dostal se i na druhou stranu mříží a plánoval pomstu. Organizace se ve své síle ukázala v roce 2001, kdy odstartovala vzpoura zasahující 24 věznic.

Vyvrcholila až v roce 2008. Nepokoje si vyžádaly na tři desítky mrtvých, převážně policistů. Zároveň s tím se válka s policií rozhořela i v ulicích brazilských měst. Gang pak v roce 2006 zabil téměř 40 příslušníků zákona.

Při vyšetřování vražd ale ještě více vzrůstalo napětí a Primeiro Commando de Capital zaútočil přímo na policejní centra ve městech. Výsledkem bylo 140 mrtvých a více než 50 raněných.

Nepokoje s policií si vyžádaly stovky mrtvých i mimo věznice.
Nepokoje s policií si vyžádaly stovky mrtvých i mimo věznice.

5. Mungiki – Africká sekta vládnoucí podsvětí

Jak nastolit v zemi vlastní zákony

Mungiki (v překladu „dav“ nebo „množství“) vzniklo jako hnutí kikujských rolníků bojujících proti pozemkové politice. To se postupem času přeměnilo v sektu i se svým mystickým náboženstvím a radikálními politickými cíli.

Členové se chtějí navrátit k původním africkým tradicím, odmítají křesťanství, technický pokrok i jakékoli spojení se západním světem. Jejich hlavním záměrem je nastolit v zemi vlastní vládu a pravidla.

Nebojí se používat praktiky jako stínání hlav nebo rozsekání mačetou. Neberou si servítky ani s nevinnými civilisty, ženy a děti nevyjímaje.

Korupce i charita

I když je tato organizace oficiálně zakázaná, patří k ní i příslušníci armády a policie, v parlamentu dokonce sedí podplacení politici hájící její zájmy. Chudinští obyvatelé se tak v roce 2002 vzbouřili, výsledkem bylo 50 mrtvých.

V roce 2007 se po keňských volbách rozpoutaly kmenové čistky a etnicky motivované vraždy, při kterých zemřely další desítky lidí.

Paradoxem je, že spousta vlivných členů je činná v oblasti charity a podpory veřejného života a jejich aktivity jsou společensky velmi prospěšné.

Organizace si přivlastnila dokonce i veřejné toalety.
Organizace si přivlastnila dokonce i veřejné toalety.

6. Mara Salvatrucha – Pomstychtiví zabijáci

Hlavy usekané mačetou

Opravdovou brutalitu a násilí představuje salvadorská organizace Mara Salvatrucha, známá více jako MS-13. Organizace vznikla především jako následek války v Salvadoru, kdy Salvadorci houfně emigrovali do USA, kde chtěli začít nový život.

Byli však mexickou mafií nemilosrdně zabíjeni, a tak si na svou obranu založili vlastní gang.

Mnoho zakládajících členů mělo bojové zkušenosti partyzánských jednotek, proto se velmi brzy stali známí pro svou brutalitu, kdy za sebou nechávají rozčtvrcená těla s hlavami usekanými mačetami. Ten, kdo se stane členem, už nemá šanci opustit organizaci jako živý.

28 zastřelených

Když se vláda a policie v Hondurasu snažila v roce 1997 rozbít jejich síť, gang unesl syna prezidenta Ricarda Madura. Jeho tělo bylo později nalezeno bez hlavy spolu s dalšími lidmi rozsekanými mačetou.

Když pak vláda vyhlásila nulovou toleranci pro organizovaný zločin a plánovala pro jeho členy zavést trest smrti, MS-13 zareagovala dalším brutálním útokem. Gangsteři ozbrojení samopaly zastavili meziměstský autobus a uvnitř zastřelili 28 lidí.

14 lidí útok přežilo s těžkými poraněními, přičemž většina obětí byly ženy a děti. V roce 2007 byli 4 muži ze skupiny 6 střelců dopadeni a odsouzeni k doživotnímu vězení.

MS-13 mají dokonce vlastní znakovou řeč.
MS-13 mají dokonce vlastní znakovou řeč.
Článek vznikl ve spolupráci s časopisem SVĚT NA DLANI. Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina