V českých zemích bylo od 18. století dodnes objeveno více než 4500 pokladů. Většinou šlo o hromadné nálezy mincí. Ukrývá se ale stále na našem území Štěchovický poklad?
O co jde: Ve štolách nedaleko Prahy leží stovky beden nacistického zlata
Kde: obec Hradištko, Praha-západ
Možný poklad: 964 beden plných zlata, dokumentů o německých zbraních, tajných archivů z 2. světové války. Vše v odhadované hodnotě 30 000 000 000 dolarů (zhruba 750 miliard korun).
Jak odvézt zlato do Argentiny
Počátkem roku 1945 bylo jasné, že válka je pro Německo ztracená. Šlo jen o to, jak zachránit co možná nejvíce z odkazu třetí říše. Přepravu pokladů především do Argentiny organizovali šéf gestapa Heinrich Müller a Hitlerův tajemník Martin Borman.
18. dubna 1945 odjel z Berlína speciální vlak s nákladními auty, na které bylo naloženo 460 beden. V noci 20. dubna odletěly z Berlína 2 poslední dostupné letouny JU – 52, které pobraly celkem 80 beden.
Rozkaz ukrýt poklad
Obě skupiny se vypravily jediným možným směrem, kde bylo tehdy ještě bezpečno – na východ do protektorátu Čechy a Morava. V Praze byly všechny bedny 22. dubna.
Ukazuje se, že jakákoli další cesta beden je vzhledem k postupující frontě nemožná a z Berlína přichází rozkaz podepsaný Martinem Bormanem: Všechny věci je třeba bezpečně uložit. Úkolem je pověřen plukovník Emil Klein, velitel ženijní školy SS na Hradištku.
Zajatci jsou postříleni
Všechny bedny jsou z Prahy přesunuty do Hradištka k připravené štole, ruští a francouzští zajatci z nedalekého koncentračního tábora je ukládají pod zem a maskují, po akci jsou postříleni strážnými SS. Pak Emil Klein se svým pobočníkem Steigem likvidují i skupinu šesti strážných esesáků.
Od konce 60. let hledal umístění 946 beden se štěchovickým pokladem sudetský Němec Helmut Gaensel.
16 milionů za příslib pokladu
Helmut Gaensel opravdu za léta svého snažení v oblasti Štěchovic několik zajímavých věcí nalezl, objevit hlavní štolu obsahující poklad se mu ale nepodařilo. Jeho věčný konkurent Josef Mužík hledá štěchovický poklad dodnes, už dlouhých 30 let.
Jeho celkové náklady na hledání se už vyšplhaly na 16 000 000 korun. „Mám v ruce tolik podpůrných materiálů a mám vytipovaná místa, takže mám 99% jistotu, že tady opravdu štěchovický poklad je. A já ho najdu,“ tvrdí Josef Mužík.“