Mezi řekami Eufrat a Tigris se nacházejí trosky dávných stupňovitých věží, pro něž se vžil název zikkuraty. Rozvaliny podobné budovy však byly překvapivě objeveny také na italském ostrově. Kdo ji postavil?
Asi v polovině dvacátého století zkoumají archeologové pozůstatky zvláštní stavby u města Sassari na Sardinii.
Označí ji za obětiště, avšak nelze si nevšimnout, že památka se skládá z několika stupňů a k jejímu vrcholu ve výšce jen asi devíti metrů vede zhruba čtyřicet dva metrů dlouhá rampa. Na horní plošině navíc kdysi stával malý chrám obložený leštěným kamenem.
Celý monument tak nápadně připomíná zikkurat, tedy stupňovitou stavbu známou především z oblasti Mezopotámie. Jde o pouhou náhodu?
Záhadný požár
Poblíž podivného objektu se nachází rozvaliny staršího „zikkuratu“. Ten zřejmě vznikl kolem roku 3300 př. n. l., poničil ho však velmi silný žár.
Archeologové si dodnes nedovedou vysvětlit, co tyto vysoké teploty vyvolalo, a tak se kolem toho vynořilo nesčetné množství dohadů.
„První zikkuraty sloužily jako startovací věže k odpálení raket nebo jiných vzdušných dopravních prostředků mimozemských návštěvníků,“ tvrdil americký spisovatel ázerbájdžánského původu Zecharia Sitchin (1920 – 2010).
Pokud by stavba na Sardinii sloužila stejnému účelu, údajně to vysvětluje mocný žár, jenž ji zničil. Potomci původních stavitelů pak po vzoru startovací věže vybudovali kolem roku 2700 monumentální chrám, v němž svým bohům přinášeli zvířecí oběti. Ať už to bylo jakkoli, musíme se ptát, kdo má záhadnou stavbu na svědomí.
Akkadští trosečníci
V době předpokládaného vzniku chrámu obývala Sardinii kultura zvaná Ozieri. Vděčí právě jejím představitelům ostrov za zvláštní památku? To se historikům nezdá příliš pravděpodobné.
Kultura Ozieri prý nebyla dostatečně vyspělá na to, aby budovala podobné stavby. Klíč k identitě stavitelů prý leží jinde. Už samotné jméno místa Monte d´ Accodi by mohlo leccos naznačit. Lze ho totiž přeložit jako Akkadská hora.
Navíc v roce 1984 archeologové pod mohylou na vrcholu stupňovité stavby naleznou podlouhlou chodbu vymalovanou stejnou červení, jaká se používala na výzdobu mezopotamských zikkuratů.
Poblíž památky se rovněž nacházelo asi šest tisíc předmětů, z nichž mnohé připomínaly sošky z Předního východu. Znamená to, že se kdysi na Sardinii vylodili Sumerové či Akkadové, jejichž říše vzkvétaly v Mezopotámii ve třetím tisíciletí před naším letopočtem?
Podle italského lingvisty Giovanniho Semerana (1911 – 2005) mohli Akkadové na pobřeží Sardinie ztroskotat zhruba v době vlády Sargona Velikého (vládl cca 2334 – 2279 př. n. l.) a na krátkou dobu se zde usadili. Není ale stavba mnohem starší?