O hypnóze se toho mnoho neví. Někteří lidé si představují, jak lidé v transu páchají na pokyn hypnotizéra jeho příkazy. Jisté je, že pouze v rukou lékařů a psychologů jde o věrohodnou formu terapie, patřící ke standardní lékařské péči.
Hypnóza je změněný stav vědomí, prováděný vědomě a dobrovolně, takže není možné někoho zhypnotizovat proti jeho vůli. Dosud nebyly zdokumentovány žádné věrohodné zprávy o někom, kdo byl hypnózou poškozen.
Studie hypnózy
Hypnóza byla od jejího vzniku předmětem vědeckých studií. Zabývaly se jí některé z nejvlivnějších osobností v historii psychologie, jako například Clark L. Hull a Hans Eysenck, kteří jí studovali experimentálně.
Léčba hypnózou
Existují stovky výzkumných studií demonstrující účinky hypnoterapie. Účinnost byla ověřena při léčení úzkosti, bolesti a psychických onemocnění, ovlivňujících i tělesný stav.
Americká psychologická asociace uznala hypnoterapii jako podpůrnou metodu pro léčbu obezity.
Dá se zhypnotizovat každý?
Drtivá většina lidí je podle průzkumu alespoň trochu hypnabilní, pouze 5 % lidí má nulové skóre. Další malá část reaguje na všechny podněty. Například když dá hypnotizér pokyn k vypnutí čichu, pacient nezaregistruje ani zápach čpavku pod nosem.
Nepochopená metoda
Hypnóza je podle psychologů jednou z nejvíce nepochopených a kontroverzních metod psychologické péče. Mýty a mylné představy většinou vycházejí z představ lidí o jevištní hypnóze.
Jak funguje?
Hypnóza se stala běžnou lékařskou metodou, která se používá ke snížení bolesti, odvykání kouření a léčby fobií. Přesto vědci spekulují, zda hypnotický „trans“ je samostatný neurofyziologický úkaz nebo jen produktem našeho očekávání.