Domů     Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!
Charles „Lucky“ Luciano: Cesta vzhůru vede přes mrtvoly!

I v přítmí je vidět, jak se tvář udýchaného muže leskne potem a je stažená napětím. „Maranzano tě chce odkrouhnout, Lucky. Bál jsem se, že ti to nestihnu říct.“ Jeho přítel se klidně opře do křesla. „To se mu nepodaří. Budu rychlejší. Je čas jednat!“

I dějiny mafie mají své celebrity.

Jednou z nich je zcela nepochybně rodák ze Sicílie, který je právem považován za jednoho z nejmocnějších mužů v historii organizovaného zločinu a člověka, který se zásadním způsobem podílel na vytvoření nové struktury americké mafie.

Významně tím ovlivní způsob, jakým v zámoří tato organizace dosud funguje a pro svou pomoc při vylodění spojenců na Sicílii během 2.světové války je mnohými lidmi dodnes považován za hrdinu.

Předurčen ke zločinu

Narodí se jako Salvatore Lucania (1897-1962) v sicilském městě Lercara Friddi. Jeho rodiče se rozhodnou jako spousta dalších krajanů hledat lepší život v zámoří a v roce 1907 se usadí v New Yorku.

Salvatore se už od dětství projevuje jako spratek, který terorizuje ostatní děti. Jako teenager se dokonce dostane do polepšovny, ale ani to nezabrání jeho nevyhnutelné cestě směrem ke kariéře mafiána. Založí si dokonce vlastní gang.

Nabízí ochranu židovským chlapcům za 10 centů týdně. Pokud nemají zájem, souhlas z nich vytluče.

V té době se seznamuje i s důležitými společníky, se kterými pak spolupracuje po velkou část svého života.

Jsou to Meyer Lansky (1902-1983) a Benjamin „Bugsy“ Siegel (1906-1947) a stanou se těžkými kalibry italsko-americké mafie.

I když má Salvatore svůj vlastní gang, spolupracuje i s gangem s názvem Five Points, kde začíná v mladých letech například i další významná osobnost tehdejší americké mafie, Al Capone (1899-1947).

Brzy mu do života vstupuje i vlivný gangster Arnold Rothstein (1882-1928), který má  na způsob myšlení budoucího mafiánského bosse obrovský vliv. Všímá si jeho talentu a zaučuje proto rodilého Siciliána tak, jak nejlépe umí.

Ten se angažuje v ilegální distribuci alkoholu během prohibice. Jeho společníky jsou v té době také budoucí bossové Vito Genovese (1897-1969) a Frank Costello (1891-1973). Salvatore Lucania si také změní jméno na Charles Luciano.

Důležitý je talent!

Neohrožené kšefty s lihovinami, zejména skotskou a kanadskou whisky a karibským rumem a také účast na provozování ilegálních heren a nevěstinců přinášejí v té doby Luckymu příjem 12 milionů dolarů ročně.

Jejich obrovská část však směřuje ve formě úplatků politikům a policejním složkám a jemu tak zůstávají zhruba 4 miliony dolarů čistého příjmu. V roce 1928 je zastřelen Luckyho mentor Arnold Rothstein a v životě nadějného mafiána přichází zcela nová etapa.

Hned na jejím počátku se odehraje událost, která se považuje za jedno z vysvětlení vzniku přezdívky „Lucky“ ( „Štístko“ ). Tři muži ho v říjnu 1929 přinutí nastoupit do limuzíny, kde ho po brutálním výprasku pobodají a těžce zraněného vyhodí na pláži.

Právě po tomto útoku mu zůstává na tváři jizva a trvale poškozené pravé oko, ale zůstává jako zázrakem naživu. Touto epizodou se díky zprávám v tisku Lucky Luciano stává veřejně známou osobou.

Jiná verze říká, že přezdívka vznikla špatnou výslovností jeho původního příjmení Lucania a další přičítá její původ Charlieho štěstí při sázení na dostizích. Ať už je původ přezdívky jakýkoliv, šťastlivcem rozhodně byl.

Dařilo se mu jako málokomu a brzy si ho jako pravou ruku vybere boss Guiseppe Masseria (1886-1931). Ten zastává názor, že do mafie nepatří nikdo, kdo nemá sicilský nebo italský původ.

Lucky nesouhlasí a tvrdí, že pokud bude mafie vydělávat peníze, je úplně jedno, odkud její členové pocházejí. Důležitý je podle něj jedině talent. Pro obchod i špinavé hry.

Bere věci do svých rukou

On sám je toho důkazem. Během tzv. Castellamarské války na přelomu 20. a 30. let 20. století mezi Luckyho šéfem Masseriou a hlavou konkurenční mafiánské rodiny Salvatore Maranzanem (1886-1931) se přidá ke druhé straně.

Maranzano slibuje Luckymu velkou kariéru. Ostatně není sám, kdo mění strany, je to v té době poměrně běžná věc. Válka mezi znepřátelenými klany přinese desítky mrtvých, ale  nakonec i smrt obou bossů.

První je zabit Masseria. Maranzano ale vycítí Luckyho obrovskou ctižádost po ovládnutí celého podsvětí a větří nebezpečí. Nařizuje ho odstranit. Ten dostává varování od jednoho z kompliců a vezme vše do svých rukou.

Mrtvý je Maranzano a Lucky Luciano se dostává do čela newyorské mafie. Tehdy se snaží docílit realizace své myšlenky na změny v dosavadním fungování americké mafie.

Zruší pozici Capo di Tutti Capi ( Šéf všech šéfů ), umožní vstup do organizace i dalším národnostem a vytvoří spolek s názvem „The Commission“ (Komise), který rozděluje mafiánským rodinám území a rozhoduje o řešení neshod.

Štěstí se ale v jednu chvíli unaví i u něj a v roce 1936 je zatčen a navzdory úplatkům odsouzen ke 30 až 50 letům vězení za kuplířství.

Pomůžu vám vyhrát válku!

Trvá přes šest let, než se štěstí znovu vrátí a Lucky Luciano je v kriminále osloven americkým námořnictvem, které připravuje vylodění na Sicílii.

Nikdo nemohl mít lepší informace o veškerém dění na Sicílii a v Itálii, než tamní mafie a kdo jiný na ni může mít lepší kontakty, než právě Lucky.

A tak se mafiánský boss podílí z vězení na přípravách spojenecké invaze.

Mnoho lidí ho tak dodnes považuje za osobu, která se významně zasloužila o úspěch spojeneckého vylodění na Sicílii v roce 1943 a tím i na dalším průběhu 2. světové války, vedoucí k porážce nacistického Německa a ušetření mnoha lidských životů.

Nic ale není zadarmo. Za tuto pomoc smí z vězení dohlížet na aktivity mafie  a jeho životní podmínky rozhodně nejsou ukrutné.

Rok po skončení války je propuštěn z vězení, ale další pobyt na území Spojených států je mu zapovězen.

Odcestuje do Itálie, odkud se za několik měsíců tajně vydává na Kubu, aby se setkal se zástupci hlavních zločineckých rodin Ameriky, mohl lépe kontrolovat operace mafie na území Spojených států a později se tam možná i vrátit.

Když se americká vláda dozvídá, že je Lucky Luciano na Kubě, pohrozí ostrovnímu státu zablokováním dodávek léčiv a tak je stárnoucí boss v roce 1947 deportován zpět do Itálie.

Zpátky do New Yorku až po smrti

Během 50. let minulého století vytváří tzv. Francouzskou spojku. Pomocí této organizace se pašuje opium z Turecka do Francie a zde se z něj vyrábí kvalitní heroin. Ten dále putuje do Ameriky.

V roce 1962 se Charles „Lucky“ Luciano rozhodne prodat svůj životní příběh americkým filmařům. Vyráží na letiště v Neapoli na schůzku s americkým producentem Martinem Goschem (1911-1973).

Zde je však zasažen těžkým srdečním infarktem a na místě umírá. Spekuluje se, že za jeho smrtí mohla stát sama mafie, která si nepřála zveřejnění jeho příběhu a tím i možné odhalení spousty tajných informací a proto ho otrávila, nikdy to však není prokázáno.

I když za svého života už nesměl nikdy vstoupit na území Spojených států, americká vláda umožní jeho pohřeb a tak jedna z nejslavnějších hlav americké mafie odpočívá na St. John’s Cemetery v New Yorku.

Foto: commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz