Jakmile se v kalendáři objeví datum 20. či 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto.
Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců.
Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengského kruhu a stará příjezdová cesta paralelně s vycházejícím sluncem.
Stavitelé Stonehenge museli mít opravdu výborné matematické znalosti, jak ukazuje rozestavení kamenů. Ovšem zajímavý úkaz, ve kterém hrají hlavní roli Slunce a výtvory lidských rukou, se odehrává i na druhé straně Atlantiku.
Tak jako slunovrat ve Stonehenge láká spoustu lidí, i New York má vzdáleně podobnou atrakci. Říká se jí Manhattanhenge a na anglické místo tak přímo odkazuje.
Při události, k níž dochází čtyřikrát za rok, se zapadající slunce dostane do jedné přímky se západo-východně orientovanými ulicemi města a pod obzorem zmizí jako rudý kotouč uzavřený mezi stěnami mrakodrapů.
Nebeské představení se každoročně objevuje vždy tři až čtyři týdny před letním a zimním slunovratem a zhruba stejnou dobu po něm. V létě jsou však podmínky pro jeho pozorování lepší, protože výhledu nebrání mlha a kouř.