Není nic divného na tom, že se dívky snaží podobat svým idolům. Už méně obvyklé je, když je tím idolem panenka Barbie. A některé udělají a obětují cokoli, aby se z nich staly doslova living doll, živé panenky.
Hodiny a hodiny tráví líčením, česáním a nakupováním doplňků. Jejich posedlost vlastním vzhledem a snahou dosáhnout vysněné podoby se stává jediným smyslem jejich života.
Internetem se přes jejich blogy navíc podivný trend šíří, získává jim tisíce obdivovatelek a také následovnic.
„Průzkum mezi studentky navíc ukázal souvislost mezi množstvím času stráveným na sociálních sítích a posedlostí svým vzhledem,“ tvrdí americká expertka Jocelyn Harrisová, která sleduje vliv internetu a médií na vývoj dětí.
Pomáhá jim pudr i skalpel
Dívky odhodlané proměnit svou přirozenou krásu v nepřirozenou imitaci panenky volí různě razantní metody. Většina používá speciální kontaktní čočky, které zvýrazní a zvětší oči, a dlouhé umělé řasy.
Některé si dále vystačí s pudrem, očními stíny a řasenkami, kterými opticky zvětšují oči a dodávají pleti nepřirozeně hladký vzhled, jiné volí razantnější plastické operace. Očních víček, nosu, brady i lebky.
Podstupují liposukce, implantace řas, silikonových prsních implantátů, ale také nesmírně bolestivé prodlužování nohou.
Americkou panenku obdivují i Japonky
Nový trend se do světa začal šířit z Japonska, kde se také zrodí první hvězda podivného trendu, Naoko Kamijyo. Trend však brzy přeskočí oceán.
Charlotte Hothmanová je posedlá svou sbírkou panenek Barbie natolik, že se rozhoduje stát jednou z nich a za plastické operace utrácí statisíce.
Američanka Dakota Roseová dotahuje svou image k takové dokonalosti, že se stává fenoménem, zpočátku především v Číně a Japonsku. „Oblékám se odlišně odmalička a nevadí mi, že mě lidé považují za divnou nebo směšnou. Taková prostě jsem,“ tvrdí.
Evropa má svou Venuši
Evropa také získává svou panenkovskou hvězdu. Venus Palermo kouzlu živých panenek propadá ve svých 15 letech během výletu do Japonska. „Vždy jsem ráda nosila vlasy do copánků a šaty s volánky.
A tam mi došlo, že přesně takhle to v životě chci,“ zpovídá se v britské televizi. To už je hvězdou internetu, který zásobuje desítkami videonávodů pro dívky, které chtějí vypadat jako ona.
Japonsko inspiruje také Katie Lawrenceovou, která je posedlá proměnou do japonské panenky z anime comicsů. „Miluju ty jejich extrémně velké vykulené oči.
Trvá dlouho, než si nasadím kruhové čočky a dvě sady umělých řas, ale stojí to zato.“ Ochotně si přivstane, aby mohla trávit hodiny před zrcadlem. „Současně si však chci zachovat vlastní osobnost a proto mám na obličeji piercingy.“
Panenku z ní vyřežou chirurgové
Japonka Vanilla Chamuová pro změnu miluje staré francouzské porcelánové panenky. Z nenápadné japonské dívky se postupně stává jedna z nich. Má za sebou přes 30 plastických operací za více než 2 000 000 korun.
Tu první podstupuje v 19 letech a od té doby prochází neuvěřitelnou proměnou. Bázlivě vyhlížející japonské studentka, která se nesměle usmívá ve školní uniformě, je pryč.
Místo ní je tu bizarní, téměř evropsky vypadající mladá žena, která se v rodné zemi stává celebritou. Objevuje se v televizních pořadech, ve filmu, pokouší se prorazit jako zpěvačka.
Hrozí jim časem deprese?
Trendu si začínají všímat odborníci, nejen ti z oblasti psychologie. A nepovažují ho za příliš šťastný. Už nezáleží na vzdělání, inteligenci nebo talentu. Jen na vzhledu.
Lékaři jsou přesvědčeni, že takový extrémní důraz kladený na fyzický vzhled by mohl mít katastrofální důsledky. „Protože v pozdějším životě může povzbuzovat poruchy příjmu potravy úzkost a deprese,“ říká britská expertka Grayová.
Dívky však nedbají. Chtějí si žít po svém a ve svém světě.