Domů     Pumpa života aneb jak funguje srdce a oběhová soustava
Pumpa života aneb jak funguje srdce a oběhová soustava
4.5.2017

Lidské srdce bylo od nepaměti považováno za centrum emocí. I když dnes víme, že za emoce jsou zodpovědné některé části mozku, není spojení srdce s emocemi není úplně přitažené za vlasy.

Srdce reaguje velmi pružně na nejrůznější hnutí, která v našem mozku vznikají, a je tedy v jistém smyslu pro naše emoce jakýmsi barometrem.

I proto jsou srdce a cévní systém ohroženy naším životním stylem, ve kterém stres hraje jednu z hlavních úloh.

Čím je pro auto benzín, tím je pro člověka krev. V tomto ohledu se pohled na věc od „batolecího věku“ medicíny po dnešní sofistikovanou medicínu vědeckou prakticky nezměnil.

Bez krve, která je zodpovědná za transport živin, plynů, tepla,  imunitních buněk a látek, hormonů a v neposlední řadě také za odvádění zplodin, bychom skutečně nepřežili.

Oběhová soustava, která má splňovat všechny výše vyjmenované úkoly, není ve světě živočichů zdaleka samozřejmostí. I kdybychom po ní pátrali sebevíc, určitě ji nenajdeme  u jednobuněčných tvorů. I ti však musí transport živin uvnitř svých těl nějak zařídit.

Jak? Ani zde pochopitelně příroda nebyla skoupá. Látky se mohou v jejich tělech pohybovat díky s pomocí vnitřního lešení (cytoskeletu).  A na co nestačí pohyb po lešení, to zařídí staré dobré prosté samovolné rozptylování, odborně řečeno difúze.

U řady jednoduchých skupin živočichů, jejichž těla jsou tvořena již větším množstvím více či méně specializovaných buněk,  obstarává zase úlohu oběhové soustavy soustava trávicí. Takový transport živin tedy vlastně prochází „střevem“.

V této fázi se však vývoj pochopitelně nezastavil. Oběhová soustava se postupně osamostatňovala a uzavírala tak, že cévy tvoří samostatný a od ostatních oddělený systém.

U obratlovců, mezi které patří i lidé, došlo k nejzásadnější změně v proměně podoby oběhového systému spolu s přechodem na souš. Stopu této zásadní události v evoluci života nalezneme i při vývoji našich vlastních zárodků.

Krevní řečiště se začne v zárodku vyvíjet asi během třetího týdne. Embryo  jako by potřebovalo nejprve nějakou chvíli na zjištění, kým se má vlastně stát.

Po nějakou dobu například vedou cévy u člověka k žaberním obloukům, které pak během dalšího vývoje pochopitelně zakrní.

Plíce sloužící k dýchání vzdušného kyslíku si vynutily vznik malého krevního oběhu, tzv. oběhu plicního. S tím souvisí i postupné dělení srdce na dvě síně a dvě komory.

Nejprimitivnější podobu tohoto oddělení nacházíme u nejjednodušších suchozemských obratlovců – obojživelníků. Vývojově nejodvozenější suchozemští obratlovci, ptáci a savci, mají již plně dotvořené rozdělení srdce na dvě komory a dvě (před)síně.

A jaká je výhoda takového uspořádání, které na první pohled dělá dojem výsledku práce dokonalého inženýra?

Rozdělení srdce čtyři oddíly má podivuhodné důsledky, bez nichž by nebyla efektivita našich těl zdaleka na té výši, na kterou jsme zvyklí. To by se projevilo například tím, že by se nám podstatně hůře udržovala stálá tělesná teplota.

A právě tato schopnost stála za tím, že práci i savci včetně člověka nakonec ovládli většinu všech možných prostředí na planetě.

Zásadní výhodou tohoto uspořádání je,  se okysličená a neokysličená krev nemísí, a oběhový systém tak pracuje s podstatně větší efektivitou. Pravá část srdce, tedy pravá komora a pravá síň přivádí odkysličenou krev z těla.

Ta obsahuje červené krvinky, které předaly kyslík, nutný pro fungování základních metabolických pochodů v buňkách (buněčné dýchání) nejrůznějších tkání.

Červené krvinky mohou na molekuly hemoglobinu kyslík opět navázat, a znovu se tak dost do oběhu. K tomu, aby s tak stalo, musejí projít malým plicním oběhem, do něhož je dostane stah pravé srdeční komory.

Okysličená krev se pak díky stahům levé předsíně a levé komory dostává znovu do tělního oběhu.

Směrem ze srdce do těla vede typ cév, které zná každý pod názvem tepny. Ty většinou odvádějí směrem ze srdce okysličenou krev. Není tomu však vždy: tato pravda platí jen pro velký krevní oběh. V případě malého (plicního) oběhu je tomu pochopitelně naopak. Tepny pumpují do plic krev odkysličenou.

Tepny, stejně jako jakékoliv jiné cévy, lze s jistou mírou nadsázky přirovnat k potrubí. Čím dále od srdce, tím je pochopitelně tloušťka tepen menší.

Nejsilnější jsou elastické tepny, postupně přecházejí v tepny svalového typu až do tepének a nakonec kapilár, které jsou již tak tenké, že jsou tvořeny jen jednou vrstvou buněk.

Na síť kapilár v tkáních navazuje tenoučké cévy (postkapilární venuly), které později mohutní ve vény, tedy žíly. Úlohou žil je vést odkysličenou krev směrem z těla do srdce a okysličenou krev z plicního oběhu.

Foto: The Franklin Institute, serior, skipnation, Maison Shalom, Expat Financial
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz