Domů     Pumpa života aneb jak funguje srdce a oběhová soustava
Pumpa života aneb jak funguje srdce a oběhová soustava
4.5.2017

Lidské srdce bylo od nepaměti považováno za centrum emocí. I když dnes víme, že za emoce jsou zodpovědné některé části mozku, není spojení srdce s emocemi není úplně přitažené za vlasy.

Srdce reaguje velmi pružně na nejrůznější hnutí, která v našem mozku vznikají, a je tedy v jistém smyslu pro naše emoce jakýmsi barometrem.

I proto jsou srdce a cévní systém ohroženy naším životním stylem, ve kterém stres hraje jednu z hlavních úloh.

Čím je pro auto benzín, tím je pro člověka krev. V tomto ohledu se pohled na věc od „batolecího věku“ medicíny po dnešní sofistikovanou medicínu vědeckou prakticky nezměnil.

Bez krve, která je zodpovědná za transport živin, plynů, tepla,  imunitních buněk a látek, hormonů a v neposlední řadě také za odvádění zplodin, bychom skutečně nepřežili.

Oběhová soustava, která má splňovat všechny výše vyjmenované úkoly, není ve světě živočichů zdaleka samozřejmostí. I kdybychom po ní pátrali sebevíc, určitě ji nenajdeme  u jednobuněčných tvorů. I ti však musí transport živin uvnitř svých těl nějak zařídit.

Jak? Ani zde pochopitelně příroda nebyla skoupá. Látky se mohou v jejich tělech pohybovat díky s pomocí vnitřního lešení (cytoskeletu).  A na co nestačí pohyb po lešení, to zařídí staré dobré prosté samovolné rozptylování, odborně řečeno difúze.

U řady jednoduchých skupin živočichů, jejichž těla jsou tvořena již větším množstvím více či méně specializovaných buněk,  obstarává zase úlohu oběhové soustavy soustava trávicí. Takový transport živin tedy vlastně prochází „střevem“.

V této fázi se však vývoj pochopitelně nezastavil. Oběhová soustava se postupně osamostatňovala a uzavírala tak, že cévy tvoří samostatný a od ostatních oddělený systém.

U obratlovců, mezi které patří i lidé, došlo k nejzásadnější změně v proměně podoby oběhového systému spolu s přechodem na souš. Stopu této zásadní události v evoluci života nalezneme i při vývoji našich vlastních zárodků.

Krevní řečiště se začne v zárodku vyvíjet asi během třetího týdne. Embryo  jako by potřebovalo nejprve nějakou chvíli na zjištění, kým se má vlastně stát.

Po nějakou dobu například vedou cévy u člověka k žaberním obloukům, které pak během dalšího vývoje pochopitelně zakrní.

Plíce sloužící k dýchání vzdušného kyslíku si vynutily vznik malého krevního oběhu, tzv. oběhu plicního. S tím souvisí i postupné dělení srdce na dvě síně a dvě komory.

Nejprimitivnější podobu tohoto oddělení nacházíme u nejjednodušších suchozemských obratlovců – obojživelníků. Vývojově nejodvozenější suchozemští obratlovci, ptáci a savci, mají již plně dotvořené rozdělení srdce na dvě komory a dvě (před)síně.

A jaká je výhoda takového uspořádání, které na první pohled dělá dojem výsledku práce dokonalého inženýra?

Rozdělení srdce čtyři oddíly má podivuhodné důsledky, bez nichž by nebyla efektivita našich těl zdaleka na té výši, na kterou jsme zvyklí. To by se projevilo například tím, že by se nám podstatně hůře udržovala stálá tělesná teplota.

A právě tato schopnost stála za tím, že práci i savci včetně člověka nakonec ovládli většinu všech možných prostředí na planetě.

Zásadní výhodou tohoto uspořádání je,  se okysličená a neokysličená krev nemísí, a oběhový systém tak pracuje s podstatně větší efektivitou. Pravá část srdce, tedy pravá komora a pravá síň přivádí odkysličenou krev z těla.

Ta obsahuje červené krvinky, které předaly kyslík, nutný pro fungování základních metabolických pochodů v buňkách (buněčné dýchání) nejrůznějších tkání.

Červené krvinky mohou na molekuly hemoglobinu kyslík opět navázat, a znovu se tak dost do oběhu. K tomu, aby s tak stalo, musejí projít malým plicním oběhem, do něhož je dostane stah pravé srdeční komory.

Okysličená krev se pak díky stahům levé předsíně a levé komory dostává znovu do tělního oběhu.

Směrem ze srdce do těla vede typ cév, které zná každý pod názvem tepny. Ty většinou odvádějí směrem ze srdce okysličenou krev. Není tomu však vždy: tato pravda platí jen pro velký krevní oběh. V případě malého (plicního) oběhu je tomu pochopitelně naopak. Tepny pumpují do plic krev odkysličenou.

Tepny, stejně jako jakékoliv jiné cévy, lze s jistou mírou nadsázky přirovnat k potrubí. Čím dále od srdce, tím je pochopitelně tloušťka tepen menší.

Nejsilnější jsou elastické tepny, postupně přecházejí v tepny svalového typu až do tepének a nakonec kapilár, které jsou již tak tenké, že jsou tvořeny jen jednou vrstvou buněk.

Na síť kapilár v tkáních navazuje tenoučké cévy (postkapilární venuly), které později mohutní ve vény, tedy žíly. Úlohou žil je vést odkysličenou krev směrem z těla do srdce a okysličenou krev z plicního oběhu.

Foto: The Franklin Institute, serior, skipnation, Maison Shalom, Expat Financial
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz