Z posledních vědeckých výzkumů vyšlo najevo, že našemu mozku vysloveně neprospívají uměle slazené, dietní nápoje. Mohou přispět k demenci. Pojďme se tedy raději podívat na potraviny, které zdraví mozku a paměti prokazatelně vylepšují.
Od ovoce k rybám, zde jsou potraviny, kterými na základě různých studií, potěšíte svoji šedou kůru mozkovou.
1. Vlašské ořechy
Vlašské ořechy vypadají jako malé mozky, třeba nám tím matka příroda chtěla něco naznačit.
Každopádně studie uvádějí, že demencí postižené myši prokázaly po krmení ořechy zlepšenou schopnost učení, paměť a motorickou koordinaci.
Vlašské ořechy obsahují především vysoké množství antioxidantů, které podle některých vědců umí velmi statečně bojovat proti poškození DNA mozkových buněk vlivem volných radikálů.
2. Mrkve
Skoro od nepaměti víme, že mrkev je dobrá pro oči. Nyní se ukázalo, že i na hlavu. Mrkve mají totiž vysokou hladinu látky zvané luteolin, která by měla snížovat různé deficity a záněty v mozku.
Ve studii na myších, jejichž denní strava byla doplněna o 20 miligramů luteolinu, došlo v mozku ke snížení zánětlivých procesů a výzkumníci uvedli, že se jim obnovila paměť na úroveň mladších myšších let. Kde najdete luteolin? Kromě mrkve nejvíce v olivovém oleji, paprikách a také v celeru.
3. Bobulovité plody
Přidání některých vitamínů do svého jídelníčku, zvláště obsažených v lesních bobulovitých plodech, nemusí být podle vědců vůbec špatný nápad – pokud chcete zlepšit paměť.
Podle jedné studie se po 12 týdnech každodenního užívání borůvkové šťávy z divokých plodů u devíti starších lidí z deseti, už s mírnými problémy s pamětí, prokázala zlepšená schopnost učení a méně příznaků deprese.
Ovoce, jako jsou borůvky, mající vysoký obsah antioxidantů, mohou také snížit druh stresu v buňkách spojených se stárnutím.
4. Ryba
Studie ukázaly, že jíst ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může napomoct od zhoršování mozkových funkcí, které přichází s věkem.
V časopise Archives of Neurology uvedli, že u lidí od 65 let a starších, kteří jedli dvě jídla z ryb týdně po dobu šesti let, došlo ve srovnání s lidmi, kteří pravidelně nejedli ryby, k významnému pozastavení úbytku poznávacích funkcí.
Ryby s vysokým obsahem vitaminu B12 snižují podle studie v časopise Neurology rovněž riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.
5. Káva a čaj
Káva a čaj mají větší schopnost, než v dopoledních hodinách probouzet k životu. Studie prokázaly, že dokonce mohou zabránit rozvinutí Alzheimerovy choroby. Naopak zlepšují základní mozkové funkce. Čaj vykázal velmi podobné, ochranné účinky na mozek.
Pijáci čaje si vedli v paměťových testech a při zpracování informací prokazatelně lépe než nepijáci.
6. Špenát
Špenát sice neobsahuje tolik vitamínů, jak se kdysi předpokládalo, přesto není důvod na něj zanevřít. Kombinace vitaminů C a E dokáže přispět ke zlepšení schopností mozku.
U potkanů, jejichž strava byla doplněna vitamínem E ze špenátu, došlo v průběhu osmi měsíců k nárůstu mozkové nervové tkáně o 500 až 900 procent.
Pozitivní vliv byl prokázán i ve zvýšeném uvolňování serotoninu, aneb hormonu štěstí a dopaminu, který má na svědomí vznik příjemných pocitů a bývá nazýván hormonem neřesti.
Shrnuto, podtrženo: Na mozek platí listová zelenina, lesní bobule, ořechy, ryby, káva a čaj.