Podle vyhodnocení posledních pozorování stouply hladiny světových moří v posledních dvaceti letech o 25% více, než se původně předpokládalo! Tato studie je založená na údajích z více než šesti set přílivových senzorů.
Zrychlení růstu je způsobené změnou klimatu a ohrožuje pobřežní oblasti na mnoha místech na Zemi.
V letech 1901-1990 se zvyšovala vodní hladiny průměrně o 1,2 milimetru/rok. Jenomže v posledních dvou desetiletích už to bylo o 3 milimetry/rok. Za hlavní příčinu růstu lze považovat enormní tání ledovců.
Vždyť ty v Grónsku a na Antarktidě přišly dle odhadů o 530 km krychlových ledu. A to za pouhý rok!
Podle nejnovějších scénářů Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) lze v 21. století očekávat celkový vzestup hladin moří a oceánů o 28 až 98 centimetrů (o 50% horší predikce než v roce 2007).
IPCC je seskupení zabývající podstatou změny klimatu a jeho sociálními a environmentálními důsledky. A nepříznivé důsledky přinesou ostrovům a pobřežním oblastem už i ty nejoptimističtější scénáře.
Ledovce naštěstí tají postupně, a tak hladiny světových oceánů nestoupají skokově. Lidé tak mají možnost se na změny připravit. Přestěhovat se z ohrožených oblastí, nebo vybudovat systém hrází, který je bude chránit. Případně stavět domy s vyššími základy.
Že lze žít pod úrovní hladiny moře dokazují už po několik desetiletí Holanďané. Ve 20. století získali značnou část území vybudováním hrází a vysušením moře.