Málokdy se museli křesťané, a nejen oni, potýkat s takovými nebezpečími, jaké představoval nacismus či komunismus. Přesto se Svatý otec Pius XII. obával, že nastanou ještě horší časy. Co ho k tomu vedlo? A proč je považován za jednoho z nejkontroverznějších papežů 20. století?
Postoj papeže Pia XII. (v úřadě 1939 – 1958) k nacistickému Německu dodnes vyvolává bouřlivé reakce. Odpůrci Piovi vyčítají, že mlčky přihlížel vyvražďování Židů, a někteří ho dokonce označují za „Hitlerova papeže“.
Naopak příznivci hlavy katolické církve zdůrazňují, že Svatý otec vydal tajný příkaz, aby kláštery Židům poskytovaly útočiště a že díky skrytým snahám Vatikánů byly zachráněny desítky tisíc příslušníků Hitlerem nenáviděného národa.
V těchto diskuzích zcela zanikají jiné papežovy aktivity a výroky. Některé z nich mají přitom přesah i do dnešních časů. Měl tento kontroverzní papež prorocký dar?
Proroctví, nebo kritika tehdejších poměrů?
Pius XII. podobně jako jeho předchůdci údajně prožívá prorockých vizí několik. Zřejmě nejčastěji jsou citována jeho slova o budoucnosti církve: „Přijde den, kdy civilizovaný svět zapře svého Boha, kdy církev bude pochybovat, jako pochyboval Petr.
Bude v pokušení věřit, že se člověk stal Bohem.“ Vztahuje se snad papežův výrok ke krizi současné církve?
Není snad současné úsilí vědy o prodloužení lidského života, zastavení procesu stárnutí nebo ovládnutí počasí vyjádřením domněnky, že člověk může dokázat totéž co Bůh? Opravdu lze tvrzení Jeho Svatosti vykládat jako prorockou vizi?
Vždyť ani v době vlády Pia XII. se církev nenacházela zrovna v utěšeném stavu. Jisté je, že papež neměl obavy pouze o budoucnost křesťanství v komunistických zemích, neboť hned úvodem říká:
„Komunismus je pouze nejviditelnějším nástrojem podvracení církve a Božího působení.“ Obával se Pius XII. stejně jako jeho předchůdci, že také liberalismus přinese všeobecný úpadek morálních a duchovních hodnot? O papežově životě byl natočen například film Pod římským nebem, na nějž můžete vidět upoutávku:
https://www.youtube.com/watch?v=7bgkk7POaS4