Už jste někdy přemýšleli o tom, že byste se začali chovat více ekologicky, ale nevíte, jak na to?
Některé inovace sice vyžadují komplexnější řešení, ale jsou i takové, které zvládnete sami nebo s pomocí šikovných (a třeba i ekologicky se chovajících) řemeslníků.
„Lidé si často myslí, že ekologické domy musí být novostavby se spoustou moderních prvků a technologií. Jednou se ale nakonec všechny domy budou muset přestavět na ekologické, pokud chceme snížit uhlíkovou stopu.“ říká architekt George Clarke.
Přeměna domácnosti v ekologickou není přitom výhodná jen pro planetu Zemi, ale také pro naši peněženku. Například výměna obyčejných žárovek za úsporné může ušetřit stovky korun ročně. Hodně energie také uspoří izolace domu nebo výměna oken.
Pokud se rozhodne obměnit okna, volte raději dřevěnou variantu. „Lehce se opravují, lépe izolují, déle vydrží a jsou šetrnější k životnímu prostředí.“ tvrdí Clarke.
Pokud se chcete chovat opravdu striktně ekologicky, můžete si vybírat řemeslníky, kteří vaše stará okna zároveň zrecyklují a ne pouze vyhodí na skládku.
Vybírejte recyklovatelné materiály nebo ty s vysokou životností
Pokud se vám nelíbí nástěnné radiátory, máte alespoň o důvod víc, proč ve svém domě zabudovat vytápěné podlahy. Využijete je v každé místnosti, své místo mají rozhodně i v koupelnách. Ekologicky můžete přemýšlet i při zařizování vaší domácnosti.
Na trhu je dnes k dostání stále více vybavení z recyklovatelných materiálů. I v Čechách si už můžete pořídit kartonový nábytek, který se i přes zdánlivou křehkost stavebního materiálu, vyznačuje velkou odolností.
Při vybavování kuchyně můžete sáhnout třeba po 100% recyklovatelném Tectonite dřezu, který je vyrobený ze syntetického materiálu s příměsí skelných vláken.
Investovat se vyplatí i do dřevěného nábytku, který se vyznačuje vysokou životností.
Voda na termostatu i v bojleru o stupeň níž
Pokud bydlíte v rodinném domě, určitě se vám vyplatí přemýšlet o koupi solárních panelů. Počáteční investice je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří desítky tisíc korun. Pro začátek můžete investovat do zahradních světýlek na solární pohon.
Pokud máte topení na termostat, zkuste jeho teplotu nastavit o jeden stupeň níže. Většina z nás žije v přetopených místnostech. Ideální pokojová teplota je podle odborníků na bydlení 21°C. Nezapomeňte také sledovat teplotu horké vody v bojleru.
Není potřeba, aby byla žhavá tak, abyste se pokaždé, když otočíte kohoutkem, spálili.
Pitnou vodu můžete v koupelně nahradit dešťovkou
Pitná voda je příliš cenná na to, abychom ji využívali k zalévání zahrady nebo splachování záchodu. K takovému účelu poslouží skvěle dešťová voda. Zachycenou srážkovou vodu ale můžete využít i při praní.
Kromě spotřeby vody ušetříte také na pracích prostředcích a dokonce snížíte opotřebení pračky. Měkká dešťová voda totiž lépe rozpouští prací prášky a nemá tendence se usazovat a tvořit vodní kámen.
Dnes už existují pračky, které při předpírce, praní a prvním máchání využívají právě dešťovou vodu, teprve až při posledním máchání napouští vodu pitnou.
Chemii nahradí suroviny z kuchyně
Při úklidu domácnosti se snažte co nejdůsledněji vyhýbat chemickým prostředkům. Veškeré přípravky z drogerie můžete velmi jednoduše nahradit surovinami z kuchyně – vystačíte si citrónem, práškem na pečení nebo třeba octem.
I zde platí, že takovým krokem se chováte zodpovědně nejen k životnímu prostředí, ale i sami k sobě a své peněžence.