Starověká egyptská říše byla jedním z nejmocnějších útvarů své doby. A památky na tuto slavnou éru archeologové nacházejí dodnes.
Současná egyptská metropole Káhira je domovem téměř deseti milionu lidí. Nemalá část z nich žije ve slumech a chudinských čtvrtích. A právě jedna z nich skrývala poklad.
Němečtí a egyptští archeologové v ní objevili části gigantické sochy, která pamatuje ještě starověk.
Je pravděpodobné, že socha znázorňuje jednoho z nejvýznamnějších vládců starého Egypta Ramesse II. Části skulptury totiž byly nalezeny v místech, kde tento faraon nechal postavit chrám slunečního kultu.
Kromě fragmentů sochy Ramesse byly objeveny části i jiného díla, jehož předlohou byl jiný faraon, a to vnuk Ramesse II. Sethi II. Zatímco první socha je z kvarcitu, druhá je z pískovce.
Nyní archeologové pátrají po dalších částech. Pokud je naleznou a ukáže se, že se opravdu jedná o Ramesse II., bude socha restaurována a vystavena u vchodu Velkého egyptského muzea, které své brány otevře již příští rok.
Ramesse II. (1303–1213 př. n. l.), někdy také označován jako Ramesse Veliký (vláda 1279–1213 př. n. l.), byl egyptský faraon v době Nové říše (1550–1070/1069).
Do dějin vešel jako obratný diplomat, když podepsal s chetitským králem vůbec první dochovanou mírovou smlouvu mezi dvěma rovnoprávnými partnery, ale i jako budovatel a stavitel.
Za sebou zanechal Egypt v míru a prosperitě, území říše sahalo od Núbie až po Sýrii. Historiky bývá považován za největšího panovníka egyptských dějin.