S Elvisovou smrtí je těžké se smířit a úmrtí i pohřeb vyvolávají stále více otázek. Jaká byla příčina smrti? Proč byl pohřben tak rychle? Média, probírající stále dokola každý detail zpěvákovy smrti, jsou zaplavena zcela protichůdnými informacemi.
Podle některých informací najde Elvise bodyguard v ložnici. Podle jiných je to Ginger a najde ho v koupelně. Podle jedné verze je nahý, podle dalších má na sobě pyžamo. Modré, černé, žluté.
Na barvě se tato svědectví nedokáží shodnout. Podle jedné verze je nalezen ráno, kolem osmé hodiny, podle druhé krátce po poledni a podle další až ve 14:00. Policie a doktor se však dle svědků objeví mnohem později.
Podle některých zdrojů už je v tu dobu několik hodin mrtev, podle jiných ještě dýchá a lékaři se ho pokouší křísit. Oficiální verze tvrdí, že ho osobní lékař dr. George Nichopoulos (*1927) nechává převézt do nemocnice, kde jen konstatují smrt.
Tato verze však má tolik nedostatků, že vypadá jako smyšlená. Otazníky se vznáší také kolem příčiny smrti. Podle původní zprávy měl zemřít na předávkování, při pitvě však údajně v jeho krvi nenajdou žádné stopy po drogách.
Netrvá dlouho a nahlas je vysloveno to, o čem si mnozí už dlouho šeptají: Elvis žije!
Užívá si důchod na Havaji?
Někteří tvrdí, že vstoupil do programu na ochranu svědků. Další jsou přesvědčeni, že smrt fingoval podle plánu, který vymysleli jeho manažeři „plukovník“ Thomas Parker (1909–1997) a Joe Esposito (*1938). Důvod?
Prodeje Elvisových desek se propadají, jeho nové filmy jsou propadáky, ve svém stavu neutáhne plánovaná živá vystoupení a navíc je prý otráven repertoárem, který mu nutí a je na hony vzdálen tomu, co by chtěl dělat. Smrt je ideální řešení.
Součástí plánu je prý nejen důchod na havajských plážích nebo v jeho oblíbené Jižní Americe, ale také angažování napodobitelů, kteří by mátli stopy pokud by ho někdo poznal. Jak se to tedy podle konspirační teorie odehrálo?
V rakvi neleží skutečný Elvis!
Večer 15. srpna dostává ochranka pokyn střežit Elvisův dům Graceland a nikoho nepouštět. „Pan Presley nikoho nepřijímá,“ oznamuje každému a to i v době, kdy už je Elvis podle oficiální verze mrtev a dokonce převezen do Baptistické nemocnice.
Ačkoli většinou trvá několik dní, než je podobný případ uzavřen, ten Elvisův policie uzavře ještě téhož večera. Výsledek pitvy není zveřejněn, ale údajně existují tři verze úmrtního listu. S různými příčinami smrti.
Tělo v rakvi je vystaveno, nikdo se však k němu nesmí přiblížit. Mnohým připadá jako vosková figurína mladšího a štíhlejšího Elvisova dvojčete. Ač se nesmí fotografovat, jedna fotografie přece jen vzniká.
Elvisův bratranec Billy Mann dostane 18 000 dolarů a tajně pořídí snímek, který vyjde na titulní stránce časopisu National Enquirer. Při pohledu na ni mnohé napadne: „Ach bože, tohle přece není Elvis!“
Média chrlí desítky zaručených informací
Totéž údajně vyhrkne i zdravotní sestra, která v nemocnici připravuje tělo k ohledání. Doktoři ji přesvědčí, že je, i když si při pohledu na mrtvého také nejsou příliš jistí. Opačný problém řeší letuška, která 17. srpna zahlédne na letišti povědomou postavu:
„Ach bože, vypadá jako Elvis!“ bleskne ji hlavou. Pátrání později odhalí, že toho dne odlétal do Buenos Aires jistý John Burrows. Jaká náhoda! Stejné jméno užíval Elvis jako jeden ze svých pseudonymů.
Během následujících týdnů se s dalšími „důkazy“ roztrhne mediální pytel. Objevují se desítky fotografií zachycujících Elvise v době, kdy již měl být mrtvý a pohřbený.
Elvisova dcera Lisa Marie, se udajně podřekne, když se jí v roce 1994 ptají na svatbu s Michaelem Jacksonem (1958–2009).
„Nejdřív se musím zeptat otce,“ vylétne z ní, a když se překvapení novináři ptají jak to myslí, začne vysvětlovat, že je ve spojení s jeho duchem.
Ještě v roce 1986 podle překvapivého výsledku televizní ankety věří 70 procent dotázaných Američanů, že Elvis žije!
Ať pravda nebo trik, sype to!
Ať už Elvis zemřel nebo byla jeho smrt jen obchodním trikem, výsledek předčí očekávání. Ihned po oznámení zpěvákovy smrti je do obchodů dodáno a okamžitě vyprodáno 20 000 000 desek. Dodnes vycházejí a dobře se prodávají stále nové kompilace.
Obrovským byznysem se stává prodej suvenýrů. Dva roky stará monografie W. A. Harbinsona The Illustrated Elvis byla do 16. srpna 1977 neprodejným ležákem.
Poté během několika dnů zmizela z pultů knihkupectví a stejně rychle zmizel i hbitý dotisk dalších téměř 500 000 výtisků.
V Gracelandu je otevřeno muzeum, které se po prezidentském Bílém domě stává druhým nejnavštěvovanějším domem v USA. Každý rok ho navštíví téměř tři čtvrtě milionu lidí, což do memphiské pokladny pokaždé nasype v přepočtu téměř 3 miliardy korun!