Domů     Elvis Presley: Leží v hrobě nebo na havajské pláži?
Elvis Presley: Leží v hrobě nebo na havajské pláži?
16.2.2017

S Elvisovou smrtí je těžké se smířit a úmrtí i pohřeb vyvolávají stále více otázek. Jaká byla příčina smrti? Proč byl pohřben tak rychle? Média, probírající stále dokola každý detail zpěvákovy smrti, jsou zaplavena zcela protichůdnými informacemi.

Podle některých informací najde Elvise bodyguard v ložnici. Podle jiných je to Ginger a najde ho v koupelně. Podle jedné verze je nahý, podle dalších má na sobě pyžamo. Modré, černé, žluté.

Na barvě se tato svědectví nedokáží shodnout. Podle jedné verze je nalezen ráno, kolem osmé hodiny, podle druhé krátce po poledni a podle další až ve 14:00. Policie a doktor se však dle svědků objeví mnohem později.

Podle některých zdrojů už je v tu dobu několik hodin mrtev, podle jiných ještě dýchá a lékaři se ho pokouší křísit. Oficiální verze tvrdí, že ho osobní lékař dr. George Nichopoulos (*1927) nechává převézt do nemocnice, kde jen konstatují smrt.

Tato verze však má tolik nedostatků, že vypadá jako smyšlená. Otazníky se vznáší také kolem příčiny smrti. Podle původní zprávy měl zemřít na předávkování, při pitvě však údajně v jeho krvi nenajdou žádné stopy po drogách.

Netrvá dlouho a nahlas je vysloveno to, o čem si mnozí už dlouho šeptají: Elvis žije!

Užívá si důchod na Havaji?

Někteří tvrdí, že vstoupil do programu na ochranu svědků. Další jsou přesvědčeni, že smrt fingoval podle plánu, který vymysleli jeho manažeři „plukovník“ Thomas Parker (1909–1997) a Joe Esposito (*1938). Důvod?

Prodeje Elvisových desek se propadají, jeho nové filmy jsou propadáky, ve svém stavu neutáhne plánovaná živá vystoupení a navíc je prý otráven repertoárem, který mu nutí a je na hony vzdálen tomu, co by chtěl dělat. Smrt je ideální řešení.

Součástí plánu je prý nejen důchod na havajských plážích nebo v jeho oblíbené Jižní Americe, ale také angažování napodobitelů, kteří by mátli stopy pokud by ho někdo poznal. Jak se to tedy podle konspirační teorie odehrálo?

V rakvi neleží skutečný Elvis!

Večer 15. srpna dostává ochranka pokyn střežit Elvisův dům Graceland a nikoho nepouštět. „Pan Presley nikoho nepřijímá,“ oznamuje každému a to i v době, kdy už je Elvis podle oficiální verze mrtev a dokonce převezen do Baptistické nemocnice.

Ačkoli většinou trvá několik dní, než je podobný případ uzavřen, ten Elvisův policie uzavře ještě téhož večera. Výsledek pitvy není zveřejněn, ale údajně existují tři verze úmrtního listu. S různými příčinami smrti.

Tělo v rakvi je vystaveno, nikdo se však k němu nesmí přiblížit. Mnohým připadá jako vosková figurína mladšího a štíhlejšího Elvisova dvojčete. Ač se nesmí fotografovat, jedna fotografie přece jen vzniká.

Elvisův bratranec Billy Mann dostane 18 000 dolarů a tajně pořídí snímek, který vyjde na titulní stránce časopisu National Enquirer. Při pohledu na ni mnohé napadne: „Ach bože, tohle přece není Elvis!“

Média chrlí desítky zaručených informací

Totéž údajně vyhrkne i zdravotní sestra, která v nemocnici připravuje tělo k ohledání. Doktoři ji přesvědčí, že je, i když si při pohledu na mrtvého také nejsou příliš jistí. Opačný problém řeší letuška, která 17. srpna zahlédne na letišti povědomou postavu:

„Ach bože, vypadá jako Elvis!“  bleskne ji hlavou. Pátrání později odhalí, že toho dne odlétal do Buenos Aires jistý John Burrows. Jaká náhoda! Stejné jméno užíval Elvis jako jeden ze svých pseudonymů.

Během následujících týdnů se s dalšími „důkazy“ roztrhne mediální pytel. Objevují se desítky fotografií zachycujících Elvise v době, kdy již měl být mrtvý a pohřbený.

Elvisova dcera Lisa Marie, se udajně podřekne, když se jí v roce 1994 ptají na svatbu s Michaelem Jacksonem (1958–2009).

„Nejdřív se musím zeptat otce,“ vylétne z ní, a když se překvapení novináři ptají jak to myslí, začne vysvětlovat, že je ve spojení s jeho duchem.

Ještě v roce 1986 podle překvapivého výsledku televizní ankety věří 70 procent dotázaných Američanů, že Elvis žije!

Ať pravda nebo trik, sype to!

Ať už Elvis zemřel nebo byla jeho smrt jen obchodním trikem, výsledek předčí očekávání. Ihned po oznámení zpěvákovy smrti je do obchodů dodáno a okamžitě vyprodáno 20 000 000 desek. Dodnes vycházejí a dobře se prodávají stále nové kompilace.

Obrovským byznysem se stává prodej suvenýrů. Dva roky stará monografie W. A. Harbinsona The Illustrated Elvis byla do 16. srpna 1977 neprodejným ležákem.

Poté během několika dnů zmizela z pultů knihkupectví a stejně rychle zmizel i hbitý dotisk dalších téměř 500 000 výtisků.

V Gracelandu je otevřeno muzeum, které se po prezidentském Bílém domě stává druhým nejnavštěvovanějším domem v USA. Každý rok ho navštíví téměř tři čtvrtě milionu lidí, což do memphiské pokladny pokaždé nasype v přepočtu téměř 3 miliardy korun!

Foto: http://csnbbs.com, wikipedie, Daily Mail,
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz