Jen 60 hodin! Tolik mají vědci povoleno na to, aby odkryli nejposvátnější místo křesťanů – Ježíšův hrob ve Starém Městě v Jeruzalémě. Žasnou, co objeví na temném místě, které lidské oko nezahlédlo nejméně půl tisíciletí. Možná mnohem déle…
Odborníci z Národní technické univerzity v Athénách v loňském roce bedlivě zkoumají místo, o kterém křesťané tradičně věří, že právě tady byl pohřben Ježíš Kristus. Než vstal z mrtvých. A překvapivě potvrzují, že části hrobu tu skutečně jsou!
Musel přežít celá staletí ničení a spoustu přestaveb Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě, který poslední místo odpočinku Ježíše ukrývá.
Lůžko Kristovo
Nejméně od roku 1555 – a možná o mnoho staletí dříve – je Ježíšův hrob pokryt mramorovým obložením, které zabraňovalo poutníkům, aby si odnášeli kousky kamínků z původní skály jako suvenýry.
Poprvé za 500 let mohli vědci nahlédnout pod mramorovou desku ukrývající Ježíšův hrob. Po odstranění sutin vědci narazí na další mramorovou desku s vyobrazeným křížem – původní pohřební „lůžko“ vytesané do vápencové skály! Sem mělo být položeno Ježíšovo tělo. Deska je asi z dob křížových výprav z 12. století.
Pohřební jeskyně
Vědci se dlouho domnívali, že hrob v průběhu staletí zanikl. Původní kostel je nad hrobem Ježíše vybudován ve 4. století za vlády římského císaře Konstantina I. Velikého (272–337).
V roce 1009 ho nechá egyptský chalífa z dynastie Fátimovců zcela zbourat, ale v polovině 11. století je kostel obnoven. Archeologové jsou proto velmi překvapeni, že se zbytky vytesané pohřební jeskyně vůbec zachovaly.
Proč právě zde?
Podrobná analýza sutin, obsahující výplň mezi dvěma mramorovými deskami, umožní lépe pochopit tvar původního hrobu i to, jak se vyvíjel během staletí.
A víc porozumět tomu, proč právě toto místo označí za Ježíšův hrob matka římského císaře Konstantina Helena, známá jako Svatá (255–330). Podle tradice objeví v Jeruzalémě v roce 325 také Kristův kříž. Vědcům mohou výrazně pomoci stopy po různých nápisech v sutinách.
Typická hrobka doby
Boží hrob zakrývá malá samostatná kaple uprostřed většího chrámu, které se říká edikula (z latinského aedicula, malý dům). Kaple pochází z 18. století a je dlouhodobě poničená kvůli otevřené kupoli, jež se tyčí nad ní.
Nejstarší zmínky o Ježíšově hrobu pocházejí z evangelií Nového zákona, která jsou podle tradice sepsána desítky let po Kristově ukřižování kolem roku 30. Ačkoliv se popis Ježíšova pohřbu v detailech liší, evangelia se shodují, že byl uložen do hrobky vytesané ve skále.