Domů     Jsou zvířata schopná sebevraždy? Odpověď vás překvapí!
Jsou zvířata schopná sebevraždy? Odpověď vás překvapí!
29.12.2016

Každý rok zemře vlastní rukou v globálním měřítku jeden milion lidí. K tak zoufalému kroku je zpravidla vedou psychické poruchy, například deprese nebo schizofrenie. Mnohdy v těchto případech hraje důležitou roli i stres. Jsou však sebevraždy schopni pouze lidé nebo i jiné živočišné druhy?

Živočichové mají ve své výbavě spoustu pojistek, které jim ve chvíli ohrožení pomohou vyhnout se zranění, či dokonce smrti. Tou největší je pud sebezáchovy. Ale i ten někdy může být zatlačen do kouta…

Z kraje letošního roku proběhla některými médii zpráva o vorvaních, kteří dobrovolně končili svůj život na evropských plážích u Severního moře. Až třicítka těchto ohromných živočichů byla nalezena na plážích Francie, Velké Británie, Nizozemska a Německa.

Šetření však ukázala, že se o sebevraždy nejednalo. Šlo o mladé nezkušené samce, kteří pronásledovali olihně.

V zápalu lovu se však dostali příliš daleko na mělčiny, které se jim poté staly osudnými. Asi dva měsíce před těmito evropskými událostmi došlo ve vodách poblíž chilské Patagonie k masivnímu úhynu více než tří stovek velryb.

Celkem 337 mrtvých těl způsobilo děsivou scenérii. Ani zde se však nejednalo o masovou sebevraždu, kterou občas provádějí některé lidské náboženské kulty. V okolních vodách se přemnožil druh řas, který vydával látky pro velryby toxické. Ty uhynuly již v moři a to je postupně vyvrhlo na souš.

Velryby, které se dobrovolně vrhají na pobřeží, patří mezi srdcervoucí příběhy. Avšak i toto chování má nakonec nějaké přirozené vysvětlení. Jedním z nich může být ztráta orientace. Ta ostatně nepostihuje pouze kytovce.

Známé jsou případy nešťastných lumíků, kteří žijí v severní Evropě a Americe. Při hromadném přesunu pak tisíce těchto křečkům podobných zvířat končí v rozbouřených mořských vlnách. Sebevražda? Kdepak.

Někteří z nich právě ztrácejí orientaci, jiné masa těl ostatních migrujících lumíků do vod prostě a jednoduše vytlačí. Vraťme se však ještě k velrybám. Pro jejich orientaci pod vodou je extrémně důležitý ultrazvuk. Ale i on může být zrádný.

Australští vědci měřili působení ultrazvukových vln u svažujícího se pobřeží. Ukázalo se, že zvukové vlny odražené od překážky na hladině a odražené ode dna se navzájem ruší. A to je pak pro velryby problém, protože se k nim nedostane odraz vln.

Kytovec pak vůbec netuší, že se blíží mělčina, ze které je cesta zpět už jen velmi obtížná…

Zmíněné případy měly vždy racionální vysvětlení a o klasické sebevraždy nešlo. Mohou si však živočichové sáhnout dobrovolně na život? Vědci se v přístupu k této otázce liší, někteří tuto možnost připouštějí, jiní ji zcela vylučují.

Avšak shoda panuje na tom, že zvíře se v rámci stresu, šoku či strádání může dobrovolně smrti poddat.

Jinými slovy, nerozeběhne se a neskočí z útesu, nýbrž se stane apatické a poté pomalu odejde z tohoto světa. Příkladem může být pes, který ze žalu nad smrtí svého pána, leží na jeho hrobě a odmítá z něj odejít.

Pes si však neuvědomuje, že pán je mrtvý, má jen dojem, že jej opustil. „Často se stává, že zvířata po smrti svého pána, mu projevují zoufalou příchylnost. Některá zemřou hlady, jiná jej tvrdohlavě hledají celé dny na hřbitově.

Zvíře je společenská bytost, u které se vytvářejí těsná pouta,“ popisuje francouzský veterinář Ange Condoret. Je pak pochopitelné, že zvíře ztrátu blízkého tvora nese těžce.

A nemusí to být jen člověk, například úspěšný dostihový kůň Allez France nedokázal udělat krok bez své oblíbené kozy…

I zvířata mohou mít psychické problémy, stejně jako člověk. Drobný americký živočich zvaný koati připomíná trochu psa a trochu mývala. Někdy, když je chován v zajetí, propadne koati zvláštní melancholii.

Ta se ve finále může projevit autofagií, tedy že nebohé zvíře začne požírat samo sebe. Určitá chování se sebevražedným nádechem v živočišné říši najít, byť se nejedná o klasické sebevraždy.

Na první pohled ne příliš vzhledné, ale nakonec vlastně roztomilé zvířátko rypoš lysý je velmi ohleduplný ke svým druhům. Rypoš žije v koloniích, a když se u něj projeví nakažlivá choroba, svoji skupinu opustí, aby ji nenakazil.

Přitom mimo kolonii nemá šanci přežít. Samozřejmě, že se nejedná o promyšlené, nýbrž o pudové jednání. Mšice kyjatka hrachová v případě, že se blíží predátor, vybuchuje, aby tím ochránila okolní příslušníky svého druhu.

Někteří štíři si pak údajně byli schopni sami vpíchnout jed ve chvílích, kdy se blížil požár, výzkumy však toto chování nepotvrdily. Na výzkum rovněž čeká problematika sebevražd u lidoopů.

Kdyby se potvrdilo, že třeba gorily si dokážou sáhnout samy na život, museli bychom na jejich hodnotový žebříček hledět jinak a přehodnotit i vlastní roli na planetě. Právě u goril byly pozorovány znaky náboženství a duchovního myšlení. A to dosud byla pouze výlučná vlastnost člověka…

Foto: wikipedia, Baltimore Sun, 3MillionDogs
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina