Domů     4x symboly štěstí: Podkova zahání zlé duchy, packa věstí dítě!
4x symboly štěstí: Podkova zahání zlé duchy, packa věstí dítě!
19.12.2016

Touží po něm každý. Ne na každého se ovšem usměje. Máloco má tak vrtkavou povahu jako štěstí. Proto člověk vložil svou víru do předmětů, které mají zařídit jeho stálou přízeň a odhánět zlé síly.

Houpou se nám na krku, žmouláme je v kapse, schováváme v peněžence. Krášlí náš noční stolek či dělají společnost na zpětných zrcátkách aut. Řeč je o dobře známých symbolech štěstí. Kde se ale vlastně vzala jejich zářná aura?

S Kelty v zádech

Symbol: PODKOVA

Našli jste někdy na zemi koňskou podkovu? Tak to si můžete gratulovat! Už to značí, že na vás štěstí rozhodně nezapomnělo. Počátky její šťastné úlohy sahají až do dob Keltů.

Ti věří v magickou moc železa zahánět zlé duchy a nad vchody svých příbytků si věší staré podkovy, kterých je v keltských osadách dostatek. O šťastné symbolice podkovy jsou mimo Keltů přesvědčeni i staří Řekové a Římané.

A jako symbol štěstí se šíří do řady dalších kultur, od Indie po americký kontinent. Ještě ve středověku není magická moc železa lhostejná ani arabskému světu. Pozitivní renomé zaručuje podkově nejen materiál, ze kterého je vyrobena, ale také její tvar.

Kupříkladu hroby starých Číňanů jsou vyvedeny právě ve tvaru podkovy, což má dle jejich víry zajistit věčný klid a štěstí duším zemřelých. Kromě toho má víra v podkovu ještě čistě praktický důvod. Kování koní totiž není zrovna nejlevnější záležitostí.

Ztratit podkovu tak znamená přijít o peníze, a to je vždycky pořádný pech. Naopak její nález je v dřívějších dobách to samé, jako objevit zlatku. Nejpopulárnějšími místy, kde můžeme podkovu spatřit, jsou dveře nebo stěna nad nimi.

Aby podkova přivábila do blízkosti jejího majitele co nejvíc šťastných okamžiků, je potřeba ji připevnit tak, aby oba konce směřovaly nahoru, tedy do tvaru písmene U. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř a nevysypalo se. Ne nadarmo připomíná tvar podkovy roh hojnosti.

Moc čtyř lístků

Symbol: ČTYŘLÍSTEK

Podle statistik připadne na každých 10 000 rostlinek jetele pouhý jeden čtyřlístek. Objevit ho tak není vůbec jednoduché a jeho nálezce se může po právu považovat za šťastlivce.

Podle legendy jej na Zemi přinese pramáti Eva, která si ho v rajské zahradě utrhne jako památku na nádherné místo, kterému musela říct sbohem.

Čtveřice lístků symbolizuje čtyři živly – vodu, oheň, zemi a vzduch, roční období, ale také víru, naději, lásku a samozřejmě štěstí. To se ale dostaví pouze v případě, že je čtyřlístek objeven náhodou či obdržen jako dar.

Kromě dodavatele štěstí funguje také jako ochránce před zlem, nenávistí a únavou. V dřívějších dobách si ho lidé vkládali pod práh domů, pod postel nebo na okno, aby chránil jejich domovy.

Také se traduje, že pokud chce svobodná dívka ve snu spatřit svého budoucího ženicha, měla by čtyřlístek před spaním strčit pod polštář.

Irská tradice považuje trojlístek za symbol Svaté trojice, Otce, Syna a Ducha svatého – a pokud je nalezen čtyřlístek, značí to Boží přízeň.

Mimochodem, kromě čtyřlístku, je možné na louce narazit i na další „omyly“ přírody, například pětilístek či šestilístek, ty jsou však ještě vzácnější. Absolutním rekordmanem je pak rostlina s neuvěřitelnými 56 lístky, nalezená v roce 2009.

Dej mi pac(ku)

Symbol: KRÁLIČÍ PACKA

Důvěra v králičí packu sahá do doby 600 let př. n. l. Může za ni zejména vysoká plodnost, kterou králíci oplývají a která se má prostřednictvím ušmiknuté končetiny přenést i na člověka. Proto slouží jako talisman ženám toužícím otěhotnět.

Starověké kultury v něm vidí i klíč k dobré sklizni a prosperitě. Podle jiné verze stojí za slávou známého amuletu staří Keltové, kteří věří, že zvířata nosí štěstí, zejména když obývají podzemní nory, kde jsou v přímém spojení s bohy.

Oblíbenou je králičí packa po celém světě, v Evropě, Číně, Africe i Americe. V 19. století slouží díky své jemné srsti také jako štětec na pudr zámožným ženám a dámám z vyšších společenských vrstev.

Doslova na dračku jde pak hlavně v 60. letech minulého století, kdy se jí jen v USA prodá několik milionů. Aby měla ty správné blahodárné účinky, nemůže být ze čtveřice králičích končetin vybrána pouhou náhodou.

Podle pověry je nejlepší uříznout ušatému savci levou zadní packu. Na míru přinášeného štěstí má kromě toho vliv i místo, způsob, a dokonce fáze Měsíce, za které je králík usmrcen. Zaručených postupů je však hned několik a každý si lov představuje trochu jinak.

Podle jednoho packa nejlépe funguje, je-li její majitel zastřelen či jinak zpacifikován na hřbitově. Nejlépe za úplňku nebo při novoluní, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou.

Jiní radí vyrazit na lov v deštivý pátek či rovnou v pátek 13. Smrtící ránu musí pak obstarat stříbrná kulka a nejextrémnější varianta počítá s odříznutím nohy v momentě, kdy je králík ještě naživu.

Chrochtající strážce blahobytu

Symbol: PRASÁTKO

Prasete si náležitě považují už starověcí Germáni. Dokonce tak, že jej prohlásí za posvátné zvíře. V minulých dobách je jako živočich, který ryje v zemi a hledá v ní potravu, zosobněním hledače pokladů. Stává se příslibem plodnosti, síly a blahobytu.

Staří Keltové si obraz prasátka pro štěstí zobrazují na svých mincích. Jiná teorie vidí zrod jeho šťastné aury ve středověkých turnajích. Jejich nejhorší účastník obdrží spolu s posměšky na svou adresu také sele jakožto „prasátko pro štěstí“.

V 16. století se jeho symbol objevuje na hracích kartách v roli tzv. žolíka. S obrázkem prasátka na jedné z nižších karet může hráč přebít i krále. Takovým kartám se říká žaludové a kulové svině.

Přibližně před 100 lety se u našich sousedů v Rakousku, ale i jinde po světě, uhnízdí víra, že vepřové podávané na Nový rok znamená štěstí pro každého, kdo ho sní. A leckde v Evropě jsou nožičky či prasečí hlava dodnes servírovány jako typické novoroční jídlo.

Naopak pokud bychom v tomto období dostali chuť na drůbež, hrozí, že nám štěstí doslova uletí.

Foto: http://www.hill-interiors.com, http://daisymoondesigns.co.uk, http://pre04.deviantart.net, http://vegasvoodoo.com, https://c2.staticflickr.com,
Související články
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla