„Ať mi dnes neuděláš ostudu!“ žádá státní kancléř rakouského císařství, kníže von Metternich, svého šéfkuchaře. Večer má hostit ve vídeňském sídle velmi důležitou společnost a přeje si, aby pro ni vyrobil obzvlášť dobré sladké zákusky.
Ale šéfkuchař onemocní a úkolu se ujme pouhý učeň, šestnáctiletý Franz Sacher (1816–1907). Píše se rok 1832 a Franz nejspíš upraví některý ze starších podobných receptů.
Po vyučení na šéfkuchaře se usadí v rodné Vídni, kde si otevře obchod s lahůdkami a vínem. Jeho upravený recept na dort se zatím neproslaví.
Hotel Sacher
Nejstarší syn Eduard Sacher (1843–1892) pokračuje v otcově tradici a vyučí se ve Vídni u císařského a královského dvorního pekaře a cukráře Demela.
Eduard ještě vylepší otcův recept čokoládovou polevou a meruňkovou marmeládou. Klasická vídeňská pochoutka je na světě! Dort se nejprve podává v cukrárně u Demela.
V roce 1876 Eduard ve Vídni přestaví starý hotel, nazve ho Hotel Sacher a uvnitř otevře restauraci, na jejímž menu samozřejmě nechybí Sacherův dort.
Tajný recept
Od té doby je Sacher jednou z nejznámějších kulinářských specialit Vídně. Název Originální Sacherův dort (Original Sacher-Torte) je registrován vídeňským hotelem Sacher jako firemní označení. Originální receptura dortu je přísně tajná.
O tom, jak jsou na něj Vídeňané pyšní, svědčí i fakt, že dortu věnují celý den v roce! Dne 5. prosince slaví Rakušané Národní den Sacherova dortu.
Dort, který rozveselí
Tiramisu je dnes jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších italských receptů. Název vznikne ze slov tirami su, což znamená vytáhni mě, probuď mě nebo nadneseně rozvesel mě. Základem dortu je mascarpone, jemný, krémový čerstvý sýr vyráběný ze smetany.
Ten se našlehá se žloutky a cukrem nebo šlehačkou. V misce se prokládá originálními piškoty, namočenými do silné kávy. Dochucuje se nejčastěji italským mandlovým likérem Amaretto. Na povrchu dortu se sype práškové kakao.
Učnice Tiramisu
Původ dezertu je nejasný, ale zmiňuje se hned několik italských regionů. Nejčastěji se ale mluví o Benátsku a městu Treviso na severu Itálie, kde má recept vzniknout v roce 1960 v restauraci Le Beccherie.
Má ho připravit majitel s učnicí Francescou Valoriovou, která se za svobodna jmenovala Tiramisu. Jiné prameny mluví o podobném receptu, který vznikne již na konci 17. století ve městě Siena.
Nicméně recept se jménem tiramisu se poprvé tištěný objevuje na počátku 80. let 20. století.