Domů     Staroměstský orloj: Kdo byl opravdu jeho autorem?
Staroměstský orloj: Kdo byl opravdu jeho autorem?
14.11.2016

Dvanáct apoštolů postupně vyhlédne ze dvou oken. Lakomec třese svým naditým měšcem a marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Astronom pozorně sleduje oblohu, filozof důkladně zkoumá svět a vše zapisuje do svých letopisů kronikář.

Kostlivec na znamení pomíjivosti lidského života otáčí přesýpacími hodinami a nakonec zatahá za umíráček…

Takový je jeden ze symbolů české metropole pražský orloj. V každou hodinu se před jižní stranou staroměstské radnice, na které je umístěný, shromáždí davy turistů, aby si vychutnaly neobvyklou podívanou. I díky staroměstskému orloji má Praha přívlastek magická…

Historie staroměstského orloje se začala psát již ve 14. století.

Král Jan Lucemburský nebo též Český (1296–1346) spíše šířil slávu království českého za hranicemi, ale ani tuzemské záležitosti nenechával zcela ležet ladem, jak praví vžitá představa.

Mimo jiné udělil privilegia staroměstským měšťanům a ti na jeho základě mohli postavit u Staroměstského náměstí svou radnici, jejíž dominantou se stala šedesát metrů vysoká věž. Tehdy však ještě žádný orloj na radnici nebyl.

Až v roce 1402 se na ní objevily celkem obyčejné hodiny, které spravoval jistý mistr Albrecht. Staroměstští konšelové však s Albrechtem dle dochovaných pramenů nebyli příliš spokojeni a navíc si přáli něco více speciálního.

Třeba takový orloj, který by ukazoval nejen čas, ale i pohyb nebeských těles. Orloje ve středověké Evropě nebyly ničím výjimečným. Jeden z nejpropracovanějších se nacházel v italské Padově a ukazoval nejen polohy Slunce a Měsíce, ale i ostatních planet.

Podobné mechanismy se stavěly kromě Itálie i ve Francii, v Německu, Švýcarsku či v Anglii.

Autorem pražského orloje nebyl mistr Hanuš, jak praví legenda, nýbrž královský hodinář Mikuláš z Kadaně (1350–1419).

Teoretické podklady pak Mikulášovi dodal matematik, astronom a také rektor pražské univerzity Jan Šindel (1375–1456). Tento všestranně nadaný muž působil i jako lékař králů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.

Ve svém návrhu orloje vycházel z tehdy platného geocentrického pohledu na svět, tudíž veškerá nebeská tělesa se točí kolem Země. Začátkem 15. století budova radnice vyhořela, takže doba její rekonstrukce byla vhodná i pro stavbu orloje.

Po poradě se Šindelem Mikuláš z Kadaně sestrojil komplikovaný hodinový stroj a astronomický číselník. Orlojnická kniha s opisem německé listiny z roku 1410, nalezená v roce 1962, praví:

„Slovutný mistr Mikuláš ke vší poctivosti udělal astrolabium, v němž slunce svůj pravý běh vykonává jako na obloze, kdy měsíc nový neb naplněn jest. Nad tím jsou napsány všechny svátkové přes celý rok.

Protož jsme s dobrým rozmyslem naším mistrovi Mikolášovi za odměnu učinili a jemu dům dali vedle brány městské.“ Jak vidno, konšelé byli s Mikulášovou prací na výsost spokojení.

Mikuláš si po dokončení svého životního díla výrazně přilepšil. Kromě nového domu získal i pravidelný plat 10 kop grošů ročně, což v té době byl velmi slušný peníz. Nad českým královstvím se však v té době stahují mračna.

V roce 1415 byl v Kostnici upálen Jan Hus a země se řítila do stavu, který bychom dnes nazvali termínem občanská válka. Mikuláš zemřel v roce 1419 (podle některých pramenů 1420), krátce před tím, než zemi sežehly husitské boje.

Hradecký rodák Jan Šindel se v roce 1410 stal rektorem pražské univerzity, když na tomto místě vystřídal Jana Husa. Šindel byl sám knězem a s Husovými názory se zpočátku ztotožňoval. K husitskému hnutí se však nepřidal a musel před ním uprchnout na Moravu.

Dobová svědectví hovoří o jeho velké vzdělanosti a talentu. V astronomii se zabýval hlavně mechanikou různých přístrojů, mimo jiné i nomogramy na výpočet zatmění.

Astronomické tabulky, které používal dánský astronom Tycho Brahe (1546–1601), byly právě Šindelovým dílem.

A kde se vzala legenda o mistru Hanušovi jako autorovi orloje, kterému se zlí Pražané údajně odvděčili tím, že jej oslepili?

Mistr Hanuš není fiktivní postava, člověk s tímto přízviskem se jmenoval Jan Růže a orloj spravoval ke konci 15. století. Jako orlojník pracoval po dobu dvaceti let, leč prameny o jeho násilném oslepení nehovoří.

Ostatně, podobná legenda se týká i orloje v Olomouci, zde měl přijít o zrak saský hodinář a pravděpodobný autor původního orloje Anton Pohl. Samotný orloj prožíval léta slávy i strádání.

V 18. století o něj lidé ztratili zájem a následné opravy jej nalezly v dezolátním stavu.

Nicméně byl stroj zrekonstruován a někdy během první poloviny 19. století se na něm objevily první sochy pochodujících apoštolů (přesné datum není známo, městský archiv padl za oběť požáru).

Oheň nakonec spolknul i samotné apoštoly, když během květnového povstání v roce 1945 nacisté radnici ostřelovali z tanků. Nové sochy se v radničních oknech objevily v roce 1948, jejich autorem byl sochař a řezbář Vojtěch Sucharda.

Přestože orloj prošel mnoha peripetiemi, dodnes se na něm zachovalo několik zcela původních dílů. Je to mimo jiné základní ručně tepaná kostra celého stroje, nesoucí ještě původní kovové klínové spoje.

Dalšími dochovanými součástkami jsou hlavní hnací kolo, hlavní hřídel a původní pastorek. Kopie Staroměstského orloje stojí až v daleké Jižní Koreji nebo v Japonsku.

Jedna z replik vznikla i v autorově rodišti v Kadani, kde si ji lze prohlédnout na Nábřeží Maxipsa Fíka.

Foto: wikipedia
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz