Svoje superschopnosti využívají ve službách zákona, jejich revírem jsou zrnité záznamy průmyslových kamer a policejní fotografie. Před jejich zrakem se zločinci neschovají v davu lidí ani ve stínu. Seznamte se s rozpoznávači obličejů londýnské policie.
Na místě plném turistů usedá na lavičku mladík ve žlutém tričku. Svůj batoh odkládá na zem. Po chvilce se zvedá a odchází. Batoh nechává za sebou. Zanedlouho vybuchne bomba a zabije dvacet lidí. Po výbuchu policie prochází záběry z průmyslových kamer.
Pojímá podezření a vyhlašuje pátrání, které vyústí v zadržení muže na státních hranicích. Žluté tričko se sice shoduje, ale kvůli špatnému obrazu z CCTV kamery (průmyslová kamera) jej nemohou bezpečně identifikovat. Naštěstí se mají kam obrátit.
Londýnský Scotland Yard totiž zaměstnává speciální jednotku rozpoznávačů obličejů.
Jejich mozek je lepší než počítač
Nepoužívají žádný specializovaný počítačový software. Ostatně k tomu nemají důvod. Dosahují totiž lepších a spolehlivějších výsledků. Dokonce i v případech, kdy se počítač nemá na fotografii čeho chytit.
Speciální jednotka je totiž složena z lidí, kteří mají až nadlidské schopnosti rozeznávat obličeje. Stačí jim přitom k tomu jen pár zrnitých, klidně i černobílých fotek.
Jeden z členů jednotky dokonce dokázal identifikovat zločince maskovaného kuklou pouze podle pruhu kolem očí. Jediné části obličeje, která byla vidět. Rozpoznávači dokážou dokonce pracovat i s fotografiemi, na kterých jsou obličeje obrácené vzhůru nohama.
Přitom to rozhodně není tak, že by měli na každou identifikaci dlouhé hodiny. Často totiž musí rozeznat a identifikovat nebezpečné osoby během sekund. Mnohdy spojí jméno s tváří, kterou jen letmo zahlédli při ranní cestě do práce.
Zabrání bitce gangů
Pohotovost mají například i během londýnského Notting Hill Carnival. Druhý největší karneval na světě, hned po tom v Rio de Janeiru, je každoroční policejní noční můrou.
Od roku 2015 v centrálách sedí u živých záběrů z CCTV kamer také super rozpoznávači Scotland Yardu. Jejich první úspěch na sebe nenechá dlouho čekat, když v davech lidí rozeznají členy dvou konkurenčních gangů, kteří se blíží k sobě.
Jen těsně se tak podaří zabránit boji mezi gangy. Celkem je díky nim zatčeno na 200 lidí. Při londýnských nepokojích v roce 2011 je zatčeno na 4 000 lidí. Téměř třetinu z nich dostane do pout jednotka rozpoznávačů.
Zapamatují si 95 procent tváří
Podle vědců, kteří se těmito schopnostmi zabývají, je ale většina členů této jednotky „pouze nadprůměrných“. Podle testů je průměrný člověk schopen zapamatovat si zhruba 20 procent viděných tváří. Rozpoznávači Scotland Yardu si jich zapamatují 95 procent.
Vědci ale našli na světě několik osob, které jsou na tom podle nich ještě lépe. Navíc tito lidé nejsou pouze fenoménem moderní doby. Super rozpoznávači jsou známí již celá staletí. Stejné schopnosti u lidí používají i římští císaři.
Jejich vlastní rozpoznávači stojí při veřejných událostech za nimi a identifikují v davu případné nepřátele.
Vědci stále tápou
Odborníci zkoumající proces, jakým mozek identifikuje tváře lidí, zatím tápou v odpovědi na otázku, proč jsou rozpoznávači o tolik lepší. Jejich schopnost totiž nijak nesouvisí s inteligencí, kromě tváří nejsou ani schopni lépe rozeznávat jiné předměty.
Jeden z nejlepších rozpoznávačů Scotland Yardu Paul Hyland dokonce tvrdí, že přestože nezapomíná tváře, je zároveň velmi zapomnětlivý ohledně běžných věcí. Často prý chodí z místnosti do místnosti, aniž by si dokázal vzpomenout, proč přišel.
Takřka jistí jsou si vědci zatím pouze tím, že schopnost rozeznat obličej je uložena v části mozku známé jako FFA, ležící ve fusiformním závitu (je součástí spánkového i týlního laloku). Jak přesně pracuje, ale stále nevědí.