Bezpečnostní prvky v automobilech se neustále zdokonalují. Výrobci spolupracují s vědci a vytváří tak bezpečnější airbagy, pásy či karoserie vozidel. Nakonec nás ale při každém nárazu limituje vysoké přetížení.
Při 30 km/h to může být i 9G. Výzkumníci si nyní vzali na pomoc nepravděpodobného spojence. Hady. Ti se totiž běžně potýkají i s trojnásobným přetížením.
Hadi fascinují člověka odedávna a je toho ještě hodně, co o nich věda neví. Dokonce až nyní se vědci zaměřili na jednu ze signifikantních hadích vlastností. Jejich rychlost.
Důvodem, proč jsou hadi tak obávaní totiž není jejich jed ani síla, ale rychlost se kterou dokáží zaútočit. Naměřená zjištění vědce šokovala. Chladnokrevní predátoři totiž dostáli tvrzení, že „jsou rychlejší než mrknutí oka“.
Navíc tím výzkumníky přivedli na myšlenku, že by se jejich schopnosti mohli využít v nečekaném odvětví. Automobilovém průmyslu.
Zaútočí čtyřikrát během mrknutí oka
Hadí rychlost je příslovečná, ale při měřeních nakonec realita dalece překonala představivost. Průměrný hadí útok totiž trvá mezi 44 a 70 milisekundami. Jen pro srovnání. Mrknutí lidského oka trvá „dlouhých“ 200 milisekund.
Teoreticky by tak had mohl provést čtyři útoky a my bychom nebyli schopni ani mrknout. Kořist tak nemá proti číhajícímu predátorovi ukrytému někde v křoví či písku žádnou šanci.
Většinou prostě jen proto, že není schopna si ani uvědomit, že na ni někdo útočí dokud není po všem. Taková rychlost je fascinující nejenom proto, že si vědci stále nejsou zcela jisti tím, jak ji had dokáže vytvořit.
Přestože odpověď na otázku úzce souvisí s počtem svalů nacházejících se v hadím těle.
Až 15 000 svalů
Zatímco lidské tělo pod kůží ukrývá mezi 700 až 800 různými svaly, hadi jich mají 10 000 až 15 000. Zatím ale není jisté, jak je dokáže had využívat ke své ohromující rychlosti.
Předpokládá se, že je schopen většinu z nich zapojit energii ukrytou ve většině z nich při útoku naráz v jednom výbušném pohybu podobně jako gumička. To ale přitom není to nejvíce fascinující na rychlosti hadího útoku.
To, co mate vědce nejvíce, je samotný fakt, že had dokáže tak ohromnou rychlost vůbec vydržet.
Při útoku snáší 30 G
Během taky rychlého pohybu totiž na hadí tělo působí přetížení až 30 G. Takový násobek gravitační síly by přitom dokázal spolehlivě vyřadit jakékoliv jiné zvíře, včetně člověka, spolehlivě ze hry.
Piloti formule 1 zažívají v zatáčkách v průměru 4 G, piloti stíhaček při manévrech 8 G a s takovým přetížením navíc mohou bojovat v řádech sekund. Ale had dokáže svůj útok ještě zopakovat a stále se udržet při smyslech. Vědci nyní zkoumají, jak to had dokáže.
Co se přesně děje v jejich tělech při nárazu do kořisti. Je možné, že mu přitom pomáhá jeho neuvěřitelně mobilní lebka. Pokud se nám to podaří objasnit, mají vědci v plánu využít tyto poznatky pro návrhy ještě bezpečnějších automobilů.